2025. július 9., szerda

Elúszott remény

ZOMBORI STRAND
A zombori strand 1927-ben (Majer Nándor hagyatékából)


Nagy reménnyel voltak a zomboriak, hogy a Banca Intesa által indított akció keretében támogatást nyernek a városi strand fölújítására. A strand ugyanis bejutott a pénzintézet által indított, A hely, amit szeretek elnevezésű akció legszűkebb válogatásába, és nagy esélye volt, hogy a bank saját költségén fölújítja.

A megőrzésre méltó kulturális létesítmények listájára felkerült zombori városi strandot a múlt század harmincas éveiben építették a Bácskai Nagycsatornán, de mielőtt elnyerte volna mai külsőjét, fontos szerepet játszott a vízilabdajáték népszerűsítésében. Az első mérkőzésre 1907-ben került sor, amikor a zombori sportegyletben megalakult a vízilabdaklub. Négy évre rá, 1911-ben itt rendezték meg Délvidék bajnokságát, amit két év elteltével a zombori vízilabdások nyertek meg. A múlt század húszas éveiben a zombori vízilabdázók három országos – akkor már Jugoszláv – bajnokságot nyertek.

Az interneten zajló versengésen a zombori strand a második-harmadik helyen állt egészen novemberig. Pártok, egyesületek igyekeztek mozgósítani a polgárokat, óriásplakátokon hívták fel a figyelmet a szavazás fontosságára, de más jelöltek is bizonyára hasonlóan cselekedtek és eredményesebbek voltak. A szavazás lezárulásával elúszott a remény. A strand ugyanis 30 943 szavazattal ötödik helyre szorult Novi Pazar, Aranđelovac, Belgrád és Újvidék mögött.

Magyar ember Magyar Szót érdemel