2024. május 20., hétfő
IZRAELI–PALESZTIN HÁBORÚ

Rakétatámadás Izrael ellen

Az Európai Bizottság megháromszorozza a Gázának nyújtott humanitárius támogatást

Rakétatámadást intézett vasárnap a Hezbollah libanoni síita milícia Izrael ellen, a lövedékek a libanoni határhoz közeli izraeli Stúla településen csapódtak be, izraeli egészségügyi források szerint egy ember meghalt, többen megsebesültek. Az izraeli hadsereg lezárta a határ menti térséget. A Hezbollahhoz köthető al-Manár hírtelevízió azt közölte, a milícia precíziós rakétákkal lőtte a területet, továbbá közzétett néhány videofelvételt a milícia előző napi támadásáról, amelyet a Libanon és Szíria közötti beszögellésben levő, izraeli irányítás alatt álló Sebaa-farmok katonai létesítményei ellen követett el. Az izraeli hadsereg válaszul lezárta a libanoni határ felé vezető utakat és bejelentette, hogy blokkolja a területen működő GPS-szolgáltatást is. Emellett felszólította a civileket, hogy ne menjenek a határ négy kilométeres közelébe, az itt lévő települések lakóit pedig arra kérte, maradjanak óvóhelyeiken.

A jelentések szerint a gázaiak közül már mintegy négyszázezren elhagyták otthonukat (AP Photo/Ariel Schalit)

A jelentések szerint a gázaiak közül már mintegy négyszázezren elhagyták otthonukat (AP Photo/Ariel Schalit)

Az izraeli hadsereg vasárnap reggel bejelentette, a biztonsági szervek megölték Bilál al-Kadrát, a Nirim és Nir Óz kibuc ellen bevetett terroralakulat vezérét. Al-Kadra vezette a két kibuc elleni Hamász-alakulatot az október 7-ei terrortámadásban. A terrorista a Hamász szárazföldi katonai kommandójának, a Nohba-csapatoknak volt az egyik parancsnoka a Hán Júnisz zászlóalj harcosaként. Az izraeli légierő a Gázai övezet több pontján hajtott végre támadást: Zeitúnban, Hán Júniszban és Dzsabalíjában található katonai célpontokat lőttek éjszaka. Emellett légicsapásokat mértek a Hamász főhadiszállására és több katonai egységére, több tucat rakétakilövő helyre, páncéltörő- és megfigyelőállásra.

Ezt megelőzően izraeli vadászgépek számos célpont ellen intéztek támadást a Gázai övezetben, több tucat palesztin Hamász-fegyveres halálát okozva, közölte az Izraeli Védelmi Erők (IDF) sajtószolgálata szombaton. A közlemény szerint az IDF csapást mért a Hamász terrorista célpontjaira a Gázai övezetben, megölve a Hamász elit kommandós csapata, a Nuhba több tíz tagját. A közlemény szerint az IDF harcosai csapást mértek a Hamász terrorszervezet hadműveleti főhadiszállására, ahonnan a terrorszervezet légi tevékenységét irányították. A csapás során az IDF harcosai megölték Merad Abu Meradot, a Hamász légtérfigyelő rendszerének parancsnokát, aki az egyik fő felelős volt a Hamász-harcosok irányításáért az Izrael elleni támadás során.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) ugyanakkor szombaton reggel arról számolt be közösségi oldalán, hogy a Hamász fegyveresei több mint 120 civilt tartanak fogva Gázában. A Hamász ezzel szemben korábban 130 fogvatartottról adott számot, más források szerint pedig ez a szám akár a kétszázat is elérheti. A Jerusalem Post című lap arról számolt be, hogy az izraeli hadsereg a Gázai övezetbe való behatolása során eltűnt izraeliek holttestére bukkant. A lap nem közölte a halottak számát, csak annyit írt, hogy a holttesteket izraeli területre vitték. Az izraeli hadsereg jelezte, hogy kivizsgálja a Jerusalem Post jelentését.

 VÁLSÁGKEZELÉS

Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke időközben bejelentette, dolgoznak a Gázai övezetben a humanitárius válság kezelésén. Egy Philadelphiában megtartott nyilvános eseményen úgy fogalmazott, hogy a palesztin emberek többségének semmi köze a Hamászhoz, majd hozzátette, ezek az emberek szintén szenvednek a fegyveres szervezet cselekményei miatt. Amerikai állampolgárok tízezrei vették fel a kapcsolatot az amerikai hatóságokkal Izraelben, akik segítséget kértek az ország elhagyásához, közölte az Egyesült Államok külügyminisztériuma, hozzátéve, a tárca minden olyan állampolgárt értesít az ország elhagyásával kapcsolatos információkról, aki jelezte érdeklődését.

John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának kommunikációs koordinátora már pénteken bejelentette az első, kormány által szervezett bérelt repülőgép indulását, részleteket azonban nem közölt. Az amerikai kormány engedélyt adott arra is, hogy az izraeli diplomáciai képviseletein dolgozók egy része és családtagjaik elhagyják a közel-keleti államot, közölte a külügyminisztérium szombaton. 
Egyiptom, Izrael és az Egyesült Államok időközben megállapodott abban, hogy a Gázában tartózkodó külföldiek átmehetnek Egyiptomba a rafahi határátkelőhelyen, közölte szombaton egy magas rangú egyiptomi tisztségviselő, aki elmondta, Izrael beleegyezett abba, hogy nem támadja azokat a területeket, amelyeken a külföldiek áthaladnak, hogy kijussanak az ostromlott palesztin területről. 
Vasárnap Izrael humanitárius folyosót nyitott a civilek evakuálására az övezet déli részére, a Gáza folyó medrétől délre, közölte Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője, aki bejelentette, hogy helyi idő szerint délelőtt tíztől déli egy óráig nem fogják támadni az övezet legfontosabb autóútjának számító Szaláh ed-Dín úttól délre eső területeket. Jonatan Konrikosz, a hadsereg külföldi médiának nyilatkozó szóvivője a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva ismét felszólította a civileket a távozásra. „Nem tudom jobban hangsúlyozni, itt az ideje a távozásnak. Vigyék magukkal értékeiket, menjenek le délre, mentsék meg az életüket, ne essenek a Hamász csapdájába!” – fogalmazott, hozzátéve, a jelentések szerint már mintegy négyszázezren elhagyták otthonukat a gázaiak közül.

Ferenc pápa a Szent Péter téren a humanitárius folyosók biztosítását szorgalmazta (AP Photo/Alessandra Tarantino)

Ferenc pápa a Szent Péter téren a humanitárius folyosók biztosítását szorgalmazta (AP Photo/Alessandra Tarantino)

Ferenc pápa a Szent Péter téren mondott vasárnapi beszédében a humanitárius jog tiszteletben tartását, valamint humanitárius folyosók biztosítását szorgalmazta a Gázai övezetben élők számára. A katolikus egyházfő kijelentette, nagyon sok emberrel együttérez, mindenekelőtt a gyerekekkel és az idősekkel. Azt kérte, se ők, se a betegek, se a nők, se a civilek ne váljanak a konfliktus áldozataivá, majd megismételte október 8-ai felhívását, amellyel a túszok szabadon engedését sürgette, végezetül pedig október 17-ére imanapot hirdetett a szentföldi egyházzal közösen a béke érdekében. 

MEGOLDÁSKERESÉS

Hakan Fidan török külügyminiszter szombaton találkozott német kollégájával, Annalena Baerbockkal Kairóban, hogy megvitassák a Gáza övezet elleni izraeli támadásokkal, a palesztinoknak nyújtott humanitárius segítségnyújtással, valamint a Gázai övezetből történő evakuálással kapcsolatos kérdéseket. A kétnapos hivatalos látogatásra szombaton Kairóba érkezett török külügyminisztert a nap folyamán fogadta Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök is. Ugyancsak szombaton Egyiptomba érkezett Törökországból a harmadik repülőgép, amely humanitárius segélyt szállított a Gázai övezet lakossága számára. 

Az amerikai és a kínai külügyminiszter szombaton telefonon egyeztetett az izraeli háborús válság kiszélesedésének megakadályozásáról. Antony Blinken Szaúd-Arábiából, ottani tárgyalásai után hívta fel Vang Ji kínai külügyminisztert, akit felkért arra, hogy segítsen megakadályozni az Izrael és a Hamász közötti háború kiterjedését. A tájékoztatás szerint az amerikai miniszter azt kérte Kínától, hogy vesse latba közel-keleti befolyását annak érdekében, hogy más országok és csoportok ne váljanak részesévé a konfliktusnak. Blinken szombaton Rijádban tárgyalt Szaúd-Arábia külügyminiszterével, Fajszál bin Farhannal, akinek világossá tette az Egyesült Államok feltétlen elkötelezettségét a Hamász Izrael elleni támadásának leállítása mellett. Egyetértettek abban, hogy lépéseket kell tenni a civilek védelme érdekében. 

SEGÍTSÉGNYÚJTÁS

Mark Regev izraeli miniszterelnöki tanácsadó a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kifejtette, a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael elleni támadása a legsúlyosabb antiszemita indíttatású erőszakcselekmény a holokauszt óta, majd hozzátette, ezúttal nem a Hamász és Izrael ütésváltásainak újabb fordulójáról van szó, hanem háborúról. James Cleverly brit külügyminiszter ugyancsak a BBC műsorában arról beszélt, hogy Izraelnek joga van az önvédelemhez, ugyanakkor kötelezettsége a polgári lakosság veszteségeinek minimalizálása.

Vang Ji kínai külügyminiszter vasárnapi nyilatkozatában kiemelte, Izrael Gázai övezetben végrehajtott műveletei túlmennek az önvédelmen. Vang telefonon beszélt szaúdi kollégájával, Feiszaű bin Farhánnal, és a megbeszélésen is leszögezte: Izraelnek fel kell hagynia a gázaiak kollektív büntetésével. „A feleknek semmi olyat nem szabad tenniük, ami a helyzet eszkalálódását hozná magával” – fogalmazott a kínai tárcavezető, és mielőbbi tárgyalásokat sürgetett. 

Marija Pejčinović Burić, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára szombaton kiadott közleményében megdöbbentőnek nevezte a terror izraeli megjelenését, hangsúlyozva: a békés együttélés alapja a kölcsönös megértés és tisztelet. Kijelentette, a lehető leghatározottabban elítéli a Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael elleni támadását, majd hangsúlyozta: az áldozatok családjai és szerettei melletti támogatása és szolidaritása teljes és fenntartás nélküli. A főtitkár üdvözölte az Európa Tanács tagállamainak fellépését annak érdekében, hogy elzárják a szélsőségesek útját, megakadályozva ezzel, hogy a közel-keleti konfliktus átterjedjen Európára. 
Az Európai Bizottság ugyancsak szombaton bejelentette, azonnal megháromszorozza a Gázának nyújtott humanitárius támogatást, több mint 75 millió euróra. A közlemény szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szombaton beszélt António Guterres ENSZ-főtitkárral, majd a felhívást követően bejelentette: a brüsszeli testület haladéktalanul 50 millió euróval növeli a Gáza számára előirányozott humanitárius segítségnyújtási keretet, így a Gáza számára juttatni tervezett teljes humanitárius támogatási összeg meghaladja a 75 millió eurót. Közölte továbbá azt is, hogy a testület támogatja Izrael azon jogát, hogy a nemzetközi humanitárius jog teljes körű tiszteletben tartása mellett megvédje magát a Hamász terroristáival szemben.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke rendkívüli uniós csúcsot hívott össze keddre videokonferencia formájában, és a tagállami vezetőknek szóló meghívólevelében fontosnak nevezte, hogy az EU közös álláspontot, világos és egységes irányt alakítson ki az Izraelben történt események és a kialakult helyzettel kapcsolatban. Michel annak veszélyére is felhívta a figyelmet, hogy a konfliktus elől menekülők nagy számban vándorolhatnak olyan szomszédos országokba, ahol már most is jelentős számú menekült tartózkodik, ezért a helyzet nem körültekintő kezelése esetén fennáll a veszélye, hogy ezek a migrációs hullámok továbbterjednek Európára is.

A Gázai övezet egészségügyi minisztériumának vasárnap reggeli jelentése szerint az izraeli légierő gázai csapásainak már 2329 halálos áldozata van, a sérültek száma pedig 9714-re emelkedett.  

A Hamász terrorszervezet által Izrael ellen indított támadás óta a harcokban már legkevesebb tizenegy újságíró vesztette életét, közölte a New York-i székhelyű Bizottság az Újságírók Védelmére (CPJ) elnevezésű szervezet. A halálos áldozatok között van kilenc palesztin, egy izraeli és egy libanoni újságíró. Utóbbi, Iszam Abdallah, a Reuters hírügynökség libanoni operatőre, pénteken a libanoni–izraeli határ közelében halt meg. A libanoni operatőr egy újságírókat szállító járműben utazott, amelyet találat ért. Az izraeli oldalról érkezett találat következtében hat további újságíró, köztük a Reuters és az AFP hírügynökség, valamint az Al Jezeera két-két munkatársa is megsérült. A CPJ közleménye hangsúlyozta, hogy az újságírók fontos munkát végeznek a válság sújtotta térségekben, és nem szabad, hogy a háborúzó felek célpontjai legyenek. 

 

Nyitókép: Az izraeli légierő gázai csapásainak eddig csaknem kétezer-ötszáz halálos áldozata van (AP Photo/Ariel Schalit)