2025. május 23., péntek

Skrining „Pete” metodom u Novom Sadu

Naš novinski članak možete pročitati i na mađarskom jeziku.

Ovom novinskom članku pripada i foto-galerija.

Neurološki skrining zasnovan na „Pete” metodi, koji je usmeren na odrasle i decu sa povredama centralnog nervnog sistema, sproveden je i u Novom Sadu. Specijalisti su u četvrtak pregledali odrasle osobe sa Parkinsonovom bolešću, multiplom sklerozom, neurološkim problemima nastalim usled moždanog udara ili nezgoda, kao i decu sa invaliditetom. Skrining je realizovan uz podršku vlade Mađarske, državnog sekretarijata za nacionalnu politiku Mađarske, kao i fonda „Betlen Gabor”, u organizaciji Fondacije „Laslo Sekereš” i Fakulteta „Andraš Pete” Univerziteta „Semelvajs”.

Edvina Erdedi, direktorka preduzeća „D.o.o. za novinsko-izdavačku delatnost Magyar Szó Lapkiadó Kft.” istakla je sledeće:
– Imamo veoma dobar odnos sa Fondacijom „Laslo Sekereš”, zahvaljujući kojoj se ovaj skrining sprovodi i u Vojvodini. Veoma smo srećni što su nam se obratili kao partneru u Novom Sadu, jer to pokazuje poverenje, kako u nas, tako i u ljude kojih se to tiče, da će se prijaviti i doći na ovaj pregled.

Edvina Erdedi je naglasila da je nakon ulaganja u proteklom periodu još primetnije da „Mađar so” više nisu samo novine, već i jedan društveni dom, jedan prostor koji služi interesima mađarske zajednice u Vojvodini.

(fotografija Čile David)

(fotografija Čile David)

– Ovim programom smo takođe pokazali da su nam vrata otvorena za svaki zahtev koji služi ciljevima naše zajednice. Želeli bismo da doprinesemo ovakvim inicijativama kao partneri i u budućnosti, navela je direktorica.

Posebno je važnim nazvala to što se program u potpunosti sprovodi na mađarskom jeziku: – Velika prednost ovog programa je to što učesnici mogu dobiti stručne informacije na mađarskom jeziku. Takođe je vredno napomenuti da se ne samo skrining, već i naknadne razvojne vežbe sprovode ovde, u ovoj ustanovi, lokalno, i to potpuno besplatno, zahvaljujući vladi Mađarske.

Pal Čuka, direktor istaknutog međunarodnog i nacionalnog uslužnog centra Fakulteta „Andraš Pete” Univerziteta „Semelvejs”, rekao je:
– U Novom Sadu, svrha skrininga je priprema za tronedeljni program rehabilitacije. „Pete” metoda podstiče na samostalan život, na primer u oblastima hodanja, govora i brige o sebi. Razvojne vežbe se rade grupno, ali personalizovano. Naš cilj je da učesnici povrate svoju nezavisnost i vrate se u zajednicu.

Čaba Baji, organizator „Pete” programa u Vojvodini, dodao je:
– Skrininge ćemo dovesti na nekoliko lokacija u Vojvodini kako bismo pronašli one kojima ova metoda zaista može koristiti. Oni će moći učestvovati u grupnim sesijama nekoliko puta nedeljno.

Atila Perpauer, koordinator programa u Vojvodini, naveo je sledeće:
– Lokalna zajednica je otvorena za „Pete” metodu, tako da je naš cilj da obezbedimo stalno prisustvo na duži rok i da uspostavimo punktove za obuku u Vojvodini.

Gabor Kelemen, koji živi sa Parkinsonovom bolešću, rekao je sledeće o ovom programu: - Čuli smo za ovu mogućnost od moje snaje, a moja žena me je dopratila na pregled. Bio sam temeljno pregledan i dobio korisne savete, posebno o važnosti redovnog vežbanja. Dobro je što obraćaju pažnju na mene, sada već željno isčekujem nastavak programa.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Realizatori programa sa svojim domaćinima, odnosno rukovodiocima naše izdavačke kuće (fotografija Čile David)