2025. július 10., csütörtök

Pető-módszeres szűrés Újvidéken

A cikkhez képgaléria tartozik.

Újvidéken is elvégezték a Pető-módszeren alapuló idegrendszeri szűrést, amelyre olyan felnőtteket és gyermekeket vártak, akik központi idegrendszeri sérüléssel élnek. A szakemberek Parkinson-kórban, sclerosis multiplexben, stroke vagy baleset következtében kialakult neurológiai problémákkal élő felnőtteket, valamint mozgássérült gyermekeket vizsgáltak meg csütörtökön. A szűrés a Magyar Kormány, a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg, a Szekeres László Alapítvány és a Semmelweis Egyetem Pető András Kara szervezésében.

Erdődi Edvina, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. igazgatója kiemelte:

– Nagyon jó kapcsolatot ápolunk a Szekeres László Alapítvánnyal, amelynek köszönhetően Vajdaságban is megvalósult ez a szűrés. Nagyon örülünk annak, hogy bennünket kerestek meg újvidéki partnerként, hiszen ez bizalmat jelent, egyrészt felénk, másrészt az érintettek irányába, hogy jelentkeznek és eljönnek a vizsgálatra.
Erdődi Edvina hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszak beruházásai után még inkább érezhető, a Magyar Szó manapság már nem csupán újság, hanem közösségi ház is, olyan tér, amely a vajdasági magyar közösség érdekeit szolgálja.

 

(fotografija Čile David)

Dávid Csilla felvétele

– Ezzel a programmal is azt támasztottuk alá, hogy minden olyan megkeresés előtt, amely a közösségünk célját szolgálja, nyitva áll az ajtónk. Az ilyen kezdeményezésekhez partnerekként szeretnénk hozzájárulni a jövőben is – fogalmazott az igazgató.

Különösen fontosnak nevezte azt, hogy a program teljes egészében magyar nyelven zajlik: – Nagy előnye ennek a programnak, hogy az érintettek magyar nyelven kaphatnak szakmai információt. Nem mellékes az sem, hogy nemcsak a szűrés, hanem a későbbi fejlesztések is itt, ebben az intézményben, helyben valósulnak meg, mindez teljesen ingyenesen, Magyarország kormányának köszönhetően.

Csuka Pál, a Semmelweis Egyetem Pető András Kara Kiemelt Nemzetközi és Nemzeti Szolgáltatási Központjának igazgatója elmondta:
– Újvidéken a szűrés célja egy háromhetes rehabilitációs program előkészítése. A Pető-módszer az önálló életvitelt segíti elő, például a járás, beszéd, önellátás terén. A fejlesztés csoportos, de személyre szabott. Célunk, hogy a résztvevők visszanyerjék önállóságukat és visszakerüljenek a közösségbe.

Baji Csaba, a Pető-program vajdasági szervezője hozzátette:
– A szűréseket elvisszük több vajdasági helyszínre, hogy felkutassuk azokat, akiknek valóban segíthet ez a módszer. Ők hetente többször vehetnek részt csoportos foglalkozásokon.

Perpauer Attila, a program vajdasági koordinátora így fogalmazott:
– A helyi közösség nyitott a Pető-módszerre, ezért célunk, hogy hosszú távon állandó jelenlétet biztosítsunk, és képzési pontokat is kialakítsunk Vajdaságban.

Kelemen Gábor, aki Parkinson-kórral él, így vélekedik a programról: – A menyemtől hallottunk a lehetőségről, és a feleségem kísért el a szűrésre. Alaposan megvizsgáltak, hasznos tanácsokat kaptam, főleg a rendszeres mozgás fontosságáról. Jó érzés, hogy odafigyelnek rám, most már a program folytatását várom.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A program megvalósítói vendéglátóikkal, lapkiadó házunk vezetőivel (Fotó: Dávid Csilla felvétele)