Az Újvidéki Színházban már javában készülnek az évad ötödik és egyben utolsó bemutatójára, a Kurázsi mama és gyermekei című előadásra. Ez a darab Bertolt Brecht egyik legnépszerűbb műve, amelyben egy anya próbálja túlélni a harmincéves háborút három gyermekével, miközben küzd a mindennapokban, árulja a portékáját. Célja, amelyet a drámában egyszer nyíltan ki is mond: „magamat, a gyermekeimet meg a kocsit átmenteni a háborún”. Kurázsi mama karakterét Szalai Elor Emina alakítja, aki mind lelkileg, mind fizikailag készül erre a szerepre.
– Most tanulok balettozni, ezért az nehezen nevezhető táncnak, de az az elképzelésem, hogy ezzel megmutatjuk, Kurázsi mama hogyan botorkál át az életen és a háborún. Ahogy én küzdök a balettal, úgy küzd ő az élettel. Azt is elemeztük, hogy milyen a karakterek közötti kapcsolat, leginkább Kurázsi mama kapcsolata a gyermekeivel, hogy képes-e szeretni őket, és értük harcol, vagy csak a saját bőrét mentené. Szerintem nincs olyan anya a világon, aki ne kötődne a gyermekéhez, illetve sajnos erre is van példa, nem is egy, hogy anyák elhagyják vagy elhanyagolják gyermekeiket, de biztos vagyok abban, hogy legalább egyszer ők is gondolnak a szeretetre és a kötődésre. Én is anya vagyok, és nem tudom elképzelni az életem a gyerekem nélkül, vagy anélkül, hogy őt ne tudjam biztonságban – osztotta meg gondolatait velünk Szalai Elor Emina.
– Sokan színpadra vitték már Brechtnek ezt a darabját, azt hiszem, a második legtöbbet játszott műve a Koldusopera után. Nekem ebben az a kihívás, hogy hogyan üzenjek azzal az anyaggal, amelyet világszerte sokszor használtak a színházak, amely révén már sokszor üzenték a színészek, hogy a háború rossz. Az is nagyon abszurd, hogy a színház már az ókortól mondja, hogy a háború rossz, és mégis van. Sajnos nem a színház dönti ezt el, de borzasztó, hogy még mindig milyen könnyen törnek ki háborúk. Hihetetlen, hogy milyen gyorsan fellángolnak az emberek közötti ellentétek. Kurázsi mamát nehéz körülírni, nem lehet tudni, hogy ő olyan nő, aki legbelül iszonyúan mély érzelmeket él meg, vagy felszínes. Úgy gondolom, hogy inkább az előbbi igaz, csak abban a helyzetben, amiben vannak, nem engedheti meg magának, hogy az érzelmei irányítsák, hanem csak az érdek és a túlélés vezérli. Sok tehetséges színész eljátszotta már a karakterét, de én igyekszem nem összehasonlítani az ő játékukat a sajátommal, én a saját elképzeléseim szerint próbálom megformálni a karaktert. Az a lényeg, hogy hasson a nézőre. Régen, amikor fiatal voltam, azt hittem, hogy a színház forradalmakat indíthat el. Ebben már nem hiszek, de abban igen, hogy minden, amit látnak és tapasztalnak a színházban, az képes formálni az embereket, és jó irányba terelheti a gondolatokat és érzéseket – mondta a művésznő.
A bemutatóra május 20-án kerül sor, utána pedig 24-én nézhetik meg a darabot az érdeklődők.

Nyitókép: Elor Emina (Dávid Csilla felvétele)