Folyamatosan számolják fel az illegális szemétlerakókat Szabadka-szerte. A város rendezettebb összképéért és tisztaságáért a Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalat az illetékes, a Higiénia elnevezésű munkacsoportja pedig azon munkálkodik, hogy minél kevesebb illegális szemétlerakó legyen a városban. Joža Červeni, a közvállalat Higiénia munkacsoportjának vezetője a napokban több illegális szemétlerakóhoz is elvezetett bennünket. Többek között ellátogattunk a bajai vasútvonalhoz, ahol volt mit látnunk: ruhadarabok, szőnyegek, műanyag berendezések, gumiabroncsok hevertek az út szélén, sőt még a vasút melletti árokban is. A munkacsoport vezetője elmondta, hogyan alakulnak ki az ilyen telepek.

A lakosok egy része oda dobálja a szemetet, ahova gondolja (Fotó: Gergely Árpád)
– A lakosok egy része oda dobálja a szemetet, ahova gondolja, legtöbbször olyan félreeső helyre, ahol kevesebb lakóház van. A hulladékot a lakosságnak minden esetben saját kukába kellene helyeznie, amit a közvállalat hetente egyszer, ütemterv szerint elszállít, vagy pedig zsákokba gyűjteni és a hivatalos szeméttelepre vinni – mondta.
A nagyobb teherautókkal, traktorokkal, munkagépekkel hozott szemetet megfizettetik a szeméttelepen, egy köbméter szemét átadásáért azonban csupán négy dinárt kell fizetni. Az egy utánfutónyi szemetet viszont ingyen beengedik a hulladéktárolóba. A föld és a kőtörmelék ára mindössze tíz para.
– Csak a lustaság számlájára írható, hogy nem szabályszerűen járnak el. A hulladéklerakón szimbolikus összegért veszik át az építési törmeléket, a földet vagy az egyéb hulladékot. Úgy tűnik, még nem elég magas a büntetés, ha pénzbírságot kellene fizetni a szabálytalanságért, akkor mindenki tartaná magát a rendhez – részletezte Joža Červeni.
Tavaly összesen 7194 köbméternyi hulladékot szállítottak el az illegális szemétlerakókból, a súlya összesen 4848 tonnát tett ki. Mint azt Joža Červenitől megtudtuk, a kisebb szemétlerakókat felügyelőségi végzéssel távolítják el, a nagyobbakat pedig az önkormányzat környezetvédelmi programjának keretében számolják fel.

Ruhadarabok, szőnyegek, gumiabroncsok a bajai vasútvonalnál (Fotó: Gergely Árpád)
– Tavaly mintegy 30 illegális szemétlerakó volt Szabadka és külvárosának a területén. Minden évben valamilyen programon keresztül sikerül felszámolni 5–6 illegális szemétlerakót. Főleg olyanokról van szó, amelyek újrakeletkeznek, de van közöttük olyan, amit sikerült véglegesen felszámolni. A rendelkezésünkre álló eszközökkel arra törekszünk, hogy a nyilvános helyekről a hivatalos szeméttelepre szállítsuk a felgyülemlett szemetet – mondta a munkacsoport vezetője.
Nemcsak közterületen, hanem elhagyatott magánkertekben, udvarokban és parcellákon is találkozhatunk illegális szemétlerakatokkal, ezek felszámolásában azonban nem a közvállalat az illetékes.
– A kommunális felügyelőséggel, a takarító személyzetünkkel együttműködve prioritási listát készítünk, és az alapján dolgozunk, de a lakosok bejelentésére is reagálunk, kimegyünk a helyszínre, felmérjük a terepet és eltávolítjuk a nyilvános helyre dobott hulladékot. Magánterületekre, lakásokba, házakba, privát parcellákra nem mehetünk be, onnan nem vihetjük el a szemetet. Ilyen bejelentésekért a kommunális felügyelőséghez kell fordulniuk a lakosoknak. Ők járnak el minden magánterületen felgyülemlett hulladékkal kapcsolatos ügyek esetén, illetve ők azok, akik bírságot szabhatnak ki a felelőtlen tulajdonosoknak – magyarázta Joža Červeni.
