2025. július 4., péntek

Van elegendő víz

A racionális vízhasználat fontosságáról

A szabadkai Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat júniusban  közleményt adott ki, amelyben az ivóvíz racionális felhasználásának fontosságára hívja fel a polgárok figyelmét. A közlemény szerint a nem céltudatos vízfelhasználás a vízellátó rendszerek egyes részein nyomáscsökkenéshez, vagy akár vízhiányhoz vezethet. Ennek apropóján felkerestük Sugár Györgyöt, a közvállalat igazgatóját.
Kérdésünkre Sugár György elmondta, hogy a napi vízfogyasztás jelenleg több mint húsz százalékkal magasabb az átlagosnál.
– Nem új keletű a kezdeményezés, hogy közleményben hívjuk fel a polgárok figyelmét a racionális vízfogyasztásra, de különösen az elmúlt években odafigyelünk erre, mivel fokozatosan nő a vízigény a városban. Ha megnézzük a statisztikákat, akkor azt látjuk, hogy az éves fogyasztás nem igazán változik, viszont a csúcsórák fogyasztása kiemelkedő. A csöveken meghatározott mennyiségű víz folyhat át, éppen ezért nagyon fontos a racionalizáció, mivel nem tesz jót a rendszernek, ha mindenki a csúcsfogyasztás időszakában, vagyis az esti órákban használja a vizet. A város napi átlagos vízfogyasztása 18 ezer köbméter, télen ez körülbelül 16 ezerre csökken, jelenleg pedig a napi vízfogyasztásunk több, mint 22 ezer köbméter. Minden vízmű két paraméter alapján működik, vagy mennyiség alapján, vagy nyomás alapján üzemelteti a rendszert. Ha beállítjuk a nyomást és növekszik a vízigény, akkor csökkenni fog a vízmennyiség, viszont ha a vízmennyiséget állítjuk be, akkor a nyomás fog ugrálni. Viszont akárhogy variáljuk, abban a pillanatban, amikor eljön az este, és mindenki egyszerre próbálja használni a vizet, csökkenni fog a nyomás. Ezt próbáljuk tudatosítani a lakosokban, mert ha a használat túlmegy bizonyos határokon, akkor gondot okoz a rendszerben, nem bírják a szivattyúk, a kutak – mondta az igazgató.
Beszélgetőpartnerünk elmondta, hogy városunkban a kutak nincsenek közvetlenül összekötve a hálózattal, hanem az egyes és kettes vízgyárban is több ezer köbméteres tartályok vannak, és ezekből történik a víz betáplálása a hálózatba. Az éjszakai órákban a kutakból érkező vízzel feltöltik a tartályokat, mert ilyenkor kisebb az igény a felhasználók részéről.
– Több településen korlátozásokat vezetnek be a vízfogyasztásra vonatkozóan. Ez minket jelenleg nem veszélyeztet, van víz a kutakban, viszont ez egy érzékeny kérdés, körültekintően kell hozzá viszonyulni, és nem szabad pazarolnunk. A rendelkezésre álló vízmennyiségek alapján a Pannon-medencében jó a helyzet. Ugyanakkor már többször figyelmeztettük az alapítónkat vagyis a Várost, hogy az egész városban zajlanak az építkezések, rohamosan nő a vízigény is, és több kútra lesz szükség. Lehet, hogy ma vagy holnap lesz elegendő víz, de előre kell gondolkodnunk, és nem akkor kell új kutat fúrni, amikor már nincs elegendő víz – fogalmazott Sugár György.
A vízművek tavaly nyáron vízzel teli tartályokat helyezett ki Hajdújáráson és Tavankúton, mivel a szárazság miatt ezeken a településeken sokak nem tudtak más módon vízhez jutni. A vízművek igazgatója kérdésünkre elmondta, hogy szükség esetén ezt az idén is megteszik, de csak a város, vagy az illetékes hatóságok rendelhetik el. Sugár György ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy ez nem ivóvíz, csupán felfrissülésre szolgál.
A város vízvezeték-hálózatának bizonyos részeit 50–60 évvel ezelőtt tervezték és helyezték le, az akkori igényeket figyelembe véve. Azóta bizonyos utcákban a családi házakat tömbházak váltották fel, és ezek vízigénye értelemszerűen nagyobb, akár ötvenszerese is lehet a korábbinak. Mindez azt jelenti, hogy hosszútávon nagyobb beruházásokra, a rendszer bizonyos szakaszainak újratervezésére és rekonstrukciójára lesz szükség.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele