2024. április 30., kedd

Csökkenő termelés, nagyobb kivitel

A gazdasági mutatókon már megmutatkozik a külföldi tőke pozitív hatása

A szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara héten megtartott igazgatóbizottsági ülésén a többi között beszámoltak a régió az év első öt hónapjában történt gazdasági mozgásairól és az árucsere-forgalomról is. Slobodan Vojinović, a kamara elnöke elmondta, néhány adat bizakodásra ad okot, néhány azonban igen aggasztó.

– Sajnos a termelés 3,2 százalékkal csökkent az első öt hónapban, ami nem jó hír, habár úgy véljük, ezt a lemaradást még be lehet hozni, viszont a kivitel 25 százalékkal, a behozatal pedig 9,9 százalékkal növekedett. A hosszú évek óta tartó külföldi befektetések eredményei kezdenek lassan megmutatkozni, és ezért is jelentkezik az az ellentét, hogy a kivitel növekszik, a termelés pedig csökken. Ez még nem hatott ki a bérek nagyságára, sőt a fizetések még mindig a tavalyi év szintjén vannak, azzal, hogy az új munkatörvény miatt bizonyos változások fognak bekövetkezni, s azoknak, akik nem voltak, mondjuk úgy, hűségesek a vállalatukhoz, kisebb fizetésük lesz. Ez pedig a holtmunka után járó összeg miatt lesz. A munkaadónak kötelessége lesz a holtmunkát fizetnie, de csak azok a munkaévek után fizeti azt, amelyeket a munkavállaló nála dolgozott le. Tehát annak, aki egy vállalatban ledolgozott húsz évet, majd egy másikban helyezkedett el, ahol tíz éve dolgozik, emiatt a fizetése tíz százalékkal alacsonyabb lesz – magyarázta a kamara elnöke.

A külfölddel való árucsere-forgalommal kapcsolatban elmondta, az igen jó, hiszen a régió az öt hónap alatt mintegy 675 millió dolláros forgalmat valósított meg, s az árucsere-forgalom 76 százaléka továbbra is az európai uniós tagországokkal bonyolódik le, a teljes forgalom 40 százaléka pedig Németországgal valósul meg. A külföldi beruházások kapcsolatot teremtettek az anyavállalatokkal vagy azokkal a vállalatokkal, melyekkel már korábban is együtt dolgoztak, így a legyártott termékeknek is megvan a helyük a piacon. Azok a cégek pedig, melyek küzdenek, erősek, és sikerült elérniük, hogy a forgalmuk több mint felét külfölddel valósítsák meg, megoldották a likviditásuk problémáját is, és a megfizettetés terén van egy biztonságuk.

– Még egy érdekessége lesz az évnek, legalábbis ami a csődeljárás alatt álló vállalatokat illeti, s az erről szóló törvénynek nagyon sok dolgot helyre kell tennie, mert nem lehet valamit évekig nyújtani, ami végül eltűnik a semmiben, és sem a dolgozók, sem a részvényesek, sem a hitelezők, de az állam sem látnak belőle semmit. Ezért a kamara a gazdasági szempontokat figyelembe véve támogatja a reformokat. A munkaadók, dolgozók és részvényesek közötti viszonyokat a gyökerénél kell megoldani, de nemcsak állami és tartományi, hanem helyi szinten is, s a szociális dialógus nélkülözhetetlen.

A kamara igazgatóbizottsági ülésén a napirendi pontok között szerepelt annak a megállapodásnak az aláírása is, melynek alapján az Eszéki és a Szabadkai Körzeti Gazdasági Kamarák között még szorosabbá válik az együttműködés. Slobodan Vojinović elmondta, a kamarák által a régiónk vállalkozóinak biztos helye lesz az eszéki vásáron, a horvát cégeknek pedig az itteni vásárokon, a részvételt szervezésben és anyagilag is segítik számukra. Ehhez hasonló megállapodást szeretnének majd Montenegróval és Magyarországgal is aláírni.