Viharos időjárás, sűrű program és nyomás alatt lévő versenyzők – minden adott a drámához Spában, ahol a Red Bull új korszakba lép, a McLaren pedig tovább építené lendületét.
Két üres hétvége után ismét felbőgnek a motorok, a száguldó cirkusz pedig nem is akárhol folytatja: a 2025-ös Formula–1-es idény a legendás Spa-Francorchamps-ban folytatódik. A 7 kilométeres aszfaltcsík híres az Eau Rouge–Raidillon kombinációról, a Kemmel-egyenesről és a trükkös időjárási viszonyokról, amelyek minden évben alaposan megkavarják a versenyt. A hűvös, esős belga nyár ezúttal is meglepetéseket tartogathat.
A pálya különlegessége, hogy szinte lehetetlen egyformán jól teljesíteni minden szektorban, ezért a csapatok eltérő beállításokkal dolgoznak: van, aki az egyenesekre, mások a kanyargós szakaszokra optimalizálnak. Mivel Spa lehetőséget ad az előzésekre, sokan itt vállalják be a motorcserét is – a rajtrács végéről is van visszaút.
A versenyhétvége egyik legnagyobb kérdése, hogyan teljesít a Red Bull immár Christian Horner nélkül. A csapatot ezúttal először vezeti Laurent Mekies, míg a Racing Bulls irányítását Alan Permane vette át. A csütörtöki sajtónap középpontjában várhatóan a vezetőváltás áll majd.
A McLaren ismét esélyesnek számít: Lando Norris két futamgyőzelem után nyolc pontra megközelítette csapattársát, Oscar Piastrit. A brit pilóta lendületben van, Piastrinak viszont reagálnia kell. Tavaly Spában még az ausztrál volt fölényben, de most ő van nyomás alatt. A Red Bull és a Ferrari fejlesztésekkel érkezett: előbbi új aerodinamikai elemekkel, utóbbi pedig hátsó felfüggesztéssel próbálja orvosolni a hasmagasság-problémákat. A hűvös körülmények a Mercedesnek is kedvezhetnek – Russell tavalyi kizárásáig kettős győzelem felé tartott Spában.
Ez a hétvége a szezon egyetlen európai sprintformátumú futama, és mindhárom napra esőt jósolnak. A program pénteken egyetlen szabadedzéssel indul, majd sprintidőmérő következik. Szombaton jön a sprintverseny, majd a nagydíj kvalifikációja, vasárnap pedig maga a futam.
A Pirelli is csavart visz a történetbe: ezúttal kihagytak egy lépcsőt a keverékek között, így a kemény a C1, a közepes a C3, míg a lágy a C4-es lesz. Ilyen kombinációra legutóbb a 2022-es Ausztrál Nagydíjon volt példa – ez fokozhatja a stratégiai variációkat, és meglepetéseket is hozhat.
Minden adott tehát egy emlékezetes hétvégéhez: új korszak kezdete, fej fej melletti pontverseny és egy klasszikus, ahol mindig történik valami. A kérdés már csak az: ki uralja majd Spa hűvös aszfaltját?
