A topolyai Bethesda Szeretetszolgálat két szakembere, Csernik Ilma okleveles pedagógus, TSMT-mozgásterapeuta és Huber Varmuzsa Anikó gyógypedagógus tartott előadást a szabadkai Szekeres László Alapítvány klubhelyiségében. A tartalmas és hasznos információkat adó est az autizmusban és ADHD-ban érintett gyermekek fejlesztésére fókuszált, egyebek mellett a gyógypedagógia és a mozgásterápia fontosságára hívta fel figyelmet.
– Ez égető téma, legalábbis azt tapasztaljuk a munkánk során. Egyre többször fordulnak hozzánk a szülők ADHD vagy autizmus spektrumzavar panaszokkal, illetve a gyermekeiken észlelt tünetekkel, és azt is látjuk, hogy ezek a tünetek egyre markánsabbak. Ezúttal kifejezetten a mozgásfejlődésre szerettünk volna összpontosítani, de mivel a Bethesda Szeretetszolgálatnál csapatban dolgozunk, végül arra jutottunk, hogy nem érdemes csak ezt kiemelni a komplex ellátásból. Innen jött az ötlet, hogy együtt járjuk körbe ezt a témát – mondta a lapunknak Huber Varmuzsa Anikó.
– A fő törekvésünk, hogy segítsünk a szülőknek, ne vesztegessük az időt, és egy vizsgálat alkalmával minét többet megtudjunk. Ne bolyongjanak a szülők az információk tengerében, vagy járjanak szakemberről szakemberre. A célunk az, hogy egy szűrővizsgálat által egyszerre több szakember is megvizsgálja a gyereket, lássa a családot, és mielőbb választ adjunk arra, hogy többprofilú szakemberek véleménye szerint melyik a legjobb fejlesztés. A szülőknek nyilván nehéz elfogadni, ha gond van, de sokszor nehezebb elviselni a bizonytalanságot, így mondhatni, örömmel veszik a lehetőséget, hogy rögtön megtudhatják, mi a teendő vagy mi a következő lépés. Természetesen az is előfordul, hogy a család még nem tart a feldolgozásnak abban a szakaszában, hogy elfogadja a helyzetet és a gyermeket fejlessze. Ez nekünk is nehéz, mert tudjuk, hogy abban a pillanatban jó lenne elkezdeni a fejlesztést, de a családtól függ, hogy vállalja-e ezt az utat, vagy egyedül próbál megbirkózni a problémával – fejtette ki Csernik Ilma.
Vajdaságot illetően a TSMT nemrég került a köztudatba. A tervezett szenzomotoros tréning egy mozgásterápia, amely az idegrendszert fejleszti a szenzoros ingerek integrációjával. Ahogyan azt az előadásból megtudhattuk, a legsikeresebb fejlesztések, a legjobb eredmények azoknál a gyermekeknél mutatkoztak, akik esetében együtt dolgoztak a szakemberek – gyógypedagógusok, mozgásterapeuták, logopédusok –, hiszen ez csapatmunka. Ennek köszönhetően kaphatja meg az idegrendszer, úgymond minden oldalról, a kellő stimulációt.

Nyitókép: Csernik Ilma és Huber Varmuzsa Anikó (Lukács Melinda felvétele)