2025. május 1., csütörtök

Egy szokáshagyomány változástörténete

Dr. Minorics Tünde: Ahhoz, hogy a valódi értéket felfedjük, közelebb kell mennünk

Kutatásának egy teljesen új kérdésével foglalkozott dr. Minorics Tünde, a Pécsi Tudományegyetem Művelődéstudományi Tanszékének adjunktusa előadásában, amelyet a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet jubileuma kapcsán megtartott értéktár-konferencián mutatott be Zentán.

– 20 éve kutatom a mohácsi busójárást, és nagyon sok mindent láttam már abból a változástörténetből, amely ezt a szokáshagyományt kíséri – kezdte előadását dr. Minorics Tünde. – Ezt a szokást a sokacok honosították meg Mohácson. De kik is ők valójában? A nyelvészek szerint minimum 14 horvát vagy horváthoz közel álló nyelvjárásból összetevődött csoport, akik Mohácson telepedtek le. Ezek a katolikus népcsoportok a 15. és a 18. század között intenzíven vonultak észak felé. Mohács esetében egy Duna menti városról beszélünk, ahol élénk volt a kereskedelem, a kézművesség, tehát vonzó településnek tűnt az 1700-as években. Közben érkeztek még népcsoportok a Dráva mentéről, Szlavóniából, Bácskából is. Ez a nagyon vegyes összetételű népcsoport az, akik ma mohácsi sokacoknak hívják magukat. Később kialakult egy sajátos nyelvjárás is, sajátos kifejezésekkel. Nagyjából 3000 emberről beszélhetünk a 16 ezres lélekszámú városban. A népszámlálás adataiban viszont csak hétszázat látunk.

Dr. Minorics Tünde már húsz éve kutatja a mohácsi busójárást (Gergely Árpád felvétele)

Dr. Minorics Tünde már húsz éve kutatja a mohácsi busójárást (Gergely Árpád felvétele)

Dr. Minorics Tünde elmondta, a mohácsi busójárás egy többrétegű jelenség. Rámutatott, hogy akik a településre érkeznek turistaként, mindössze egy külső felszínt láthatnak, és erről azt gondolhatják, hogy igazából ez a mohácsi busójárás.

– A valódi busójárás azonban a mohácsiak számára az, amit soha nem láthat a turista. Ez a busó közösségekben, családokban, szomszédságokban, rokonságokban, baráti közösségekben zajlik. Ahhoz, hogy valóban meglássuk, közelebb kell mennünk – mutatott rá az adjunktus.

– A kutatásom elején kb. 300 busó és alakoskodó volt jelen farsangkor, majd 2012-ben már 750 körüli volt ez a szám. Most, a legutóbbi busójáráson már 2500 busót és alakoskodót jegyezhettünk, köztük szép busókat is. Ez a növekedés elképesztő, erre igazán büszke lehet a település. Azonban ennek meg van a maga veszélye is, hiszen a régebbi fotókon látszik, hogy az asszonyok a saját sokac viseletükben vannak, az újabb felvételeken azonban már feltehetjük a kérdést, hogy akik viselik ezt a ruhát, ezt a viseletet, azok valóban sokacok? Egyáltalán mohácsiak? Ennek alapján izgalmas lehet sokac lánynak lenni – emelte ki előadásában dr. Minorics Tünde, majd hozzátette, egy varrónő arról számolt be, hogy egyre többen kérnek tőle sokac viseletet, majd ebben mennek a farsangra. Az előadásában fotókon mutatta be mindazt, mi számít igazi sokac viseletnek, és mi nem. Elárulta, a farsang közeledtével varrónők úgy hirdetik magukat, hogy ők mindent megvalósítanak, ami lehet, hogy így van, de az nem az eredeti és páratlan sokac viselet. – A Facebookon indult el egy kezdeményezés, amelyet a sokacok indítottak, majd több civil szervezet, busók, a hagyományok iránt elköteleződött helyi egyének csatlakoztak. A mozgalom a mohácsi sokac népviselet eredetisége kapcsán indult el, lényege pedig, hogy választ kapjanak arra, hogy mit tehetnek a megőrzésük érdekében, illetve, hogy minél többen halljanak róla az emberek. A sokacok szerint elszabadult az őrület, ami a busójárásokon látható is, és ez ellen tenni kell valamit. Konferenciákat szerveznek, ahol beszélgetnek minderről, olykor viták alakulnak ki a témával kapcsolatban. Az ilyen alkalmakra varrónőket is hívtak, hogy egyeztessenek velük arról, hogy bizonyos viseleteket nem szabad megvarrniuk, és ezt koordinálni kell.

Dr. Minorics Tünde elmondta, a kezdeményezés sikere az is, hogy mára már kilenc varrónőt győztek meg arról a sokacok, hogy ha hozzájuk érkeznek népviseletet készíttetni, akkor mi az a mintakincs, amiből dolgozhatnak. Ez a gyűjtemény pedig a sokac lányok és asszonyok segítségével állt össze. A varrónők listáját elérhetőséggel együtt pedig a csoportba tették, hogy akinek szüksége van ilyen népviseletre, akkor hozzájuk forduljon. Rámutatott, minden elkészült darab csak másolat, az eredeti népviselet több százezer forintba is kerülhet.

„Magyarországon az UNESCO egyezményeihez való csatlakozásokat a nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény megalkotása követte. Mindezek lehetővé tették, hogy közösségek válasszák és nevezzék meg értékeiket, és javasolják azokat akár a szellemi kulturális örökség Nemzeti Jegyzékére, akár települési értéktárakba. Előadásomban a mohácsi busójárás szokáshagyományának példáján keresztül mutatom be egy közösség értékválasztását követő elköteleződés és felelősségvállalás kihívásait. E közösségi örökség megóvásának, a szokáshagyomány megőrzésének, ugyanakkor a szükségszerű változások elfogadásának vagy megakadályozásának folyamatát közösségi diskurzus, közösségi kezdeményezések, valamint az érintettek bevonásával történő beavatkozás módjainak tervezése és megvalósítása kíséri” – áll az előadáshoz kapcsolódó rövid összefoglalóban.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Dr. Minorics Tünde (Gergely Árpád felvétele)