Irán folytatni szándékozik nukleáris programját – jelentette ki tegnap a síita állam külügyminisztériumának szóvivője. Eszmail Bagai emlékeztetett arra, hogy hazája tagja az atomsorompó-szerződésnek (NPT), kiemelve, hogy a szerződés lehetőséget ad a nukleáris energia békés célú felhasználására.
A szóvivő egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy Teherán ideiglenesen felfüggesztette az együttműködést a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (IAEA), és leszögezte: az ügynökség ellenőrei nem léphetnek be az iráni nukleáris létesítményekbe.
„Hogy várhatnák el tőlünk, hogy szavatoljuk az ellenőrök biztonságát, amikor alig öt-hat napja támadások értek a nukleáris energia békés célokra történő felhasználását biztosító létesítményeket?” – tette fel a kérdést.
Korábban tegnap közös közleményben ítélte el az IAEA főigazgatója, Rafael Grossi elleni iráni fenyegetéseket a brit, a német és a francia kormány.
Az állásfoglalás előzményeként az iráni felső vezetés szócsövének tekintett Kajhan című iráni napilap vasárnap halálbüntetést követelt Grossira, mivel a lap szerint az IAEA vezetője Izrael javára folytat kémtevékenységet, és az IAEA egyik jelentése robbantotta ki a háborút Irán és Izrael között.
A szervezet nemrégiben ismertetett adatai szerint Iránnak több mint 400 kilogrammnyi 60 százalékos tisztaságúra dúsított uránkészlete van. Szakértők egybehangzó véleménye alapján 90 százalékosra tovább dúsítva ez a mennyiség elegendő lenne több nukleáris robbanótöltet előállításához.
A közös közlemény felszólítja az iráni kormányt arra, hogy tartózkodjon bármiféle olyan lépéstől, amely az IAEA-val folytatott együttműködésének megszüntetését célozza. A brit, a német és a francia kormány követeli a kommünikében azt is, hogy Irán jogi kötelezettségeinek megfelelően haladéktalanul és teljes mértékben újítsa fel együttműködését a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel, és tegye meg a szükséges intézkedéseket az IAEA-stáb biztonságának garantálására.
Június 13-án Izrael légitámadást intézett Irán ellen, a csapásokat pedig Irán rakétákkal és drónokkal viszonozta. Izrael a hadműveletet az iráni atomprogram jelentette veszéllyel indokolta. A felek 12 napi háborúskodás után tűzszünetet kötöttek.
