Egyre több és több eszköz csatlakozik a WLAN vezeték nélküli hálózatunkra, amely erre jó eséllyel nincs is felkészítve. Kisegítő alkalmazásokat sorolunk.
Az Acrylic WiFi Free 4.0-val többek között áttekintést kapunk minden elérhető WiFi-hálózatról a környezetünkben. Ezenkívül a program rögzíti a felhasznált adatmennyiséget. Sajnos az ingyenes verzió nagyon korlátozott.
Az Ekahau HeatMapper 1.1.4 okos program segít megtalálni, hogy hol helyezzük el a routert. Így működik! Vegyük a notebookot a kezünkbe, és lassan lépdeljünk vele végig az egész lakáson. Jobbkattintás, és a program megméri a WiFi hálózat pontos jelerősségét. Minél több helyen mérünk, annál jobb. Eredményként kapunk egy úgynevezett heatmapet, tehát grafikus áttekintést, amely megmutatja, hol különösen erős a vétel (zöld szín), és hol van csak alacsony hálózati lefedettség (piros). Aki különösen pontosan akar dolgozni, előzetesen feltöltheti a programba a lakása/háza alaprajzát. Kiegészítésként az Ekahau HeatMapper megmutat minden látható csatlakozási lehetőséget valamint a konfigurációjukat és biztonsági beállításaikat. Ez a funkció lehetővé teszi a felhasználónak, hogy gyorsan és egyszerűen áttekintsen minden rendelkezésre álló WiFi-hálózatot, felfedezze a biztonsági réseket és elősegítse a hálózatoptimalizálást.
Az ingyenes JPerf 2.0.2 program segítségével könnyen megmérhetjük otthoni hálózatunk teljesítményét. A JPerf tulajdonképpen a konzolból használható, kifejezetten profiknak készült iPerf applikáció grafikus felülettel és kicsit kibővített funkciókkal ellátott verziója, amelyet bárki könnyedén használni tud.
A Kodi 17.6 mediaközpont kezeli a filmjeinket és sorozatainkat, és tökéletesen lejátssza azokat. A Kodi (korábban XBMC vagy Xbox Media Center) egy ingyenes és tekintélyes médiaközpont különböző operációs rendszerekhez, amellyel filmeket, fotókat, és zenéket kezelhetünk és játszhatunk le. Támogatja a legfontosabb formátumokat és kodekeket, így a lejátszásnál aligha adódnak majd gondok. A merevlemezen tárolt tartalmak mellett netes streameket vagy a hálózatban rendelkezésre álló fájlokat is le tudja játszani. Pluginekkel a YouTube, a Shoutcast, vagy az Apple iTunes Movi Trailers oldala is csatlakoztatható. A Kodi még fájlkezelőként és RSS-olvasóként is működik. Megfelelő eszközökről érintéssel is vezérelhetjük. Bővítményekkel további funkciókat is hozzáadhatunk.
Az Mp3tag 2.91 kitűnő freeware, amellyel gyorsan és egyszerűen létrehozhatjuk zenefájlok címinformációit (ID3-tagek) vagy módosíthatjuk azokat. Támogatja az információk átvételét a fájlnévből (és fordítva), az információk másolását más MP3 fájlokból (de a következő formátumokat is kezeli: AAC, FLAC, APE, MP4, MPC, OGG, OFR, OFS, SPX, TTA, WMA, WV), és több fájl egyidejű szerkesztését is. Az Mp3tag olyan lejátszólistákat tud készíteni, amelyek leegyszerűsítik a zenegyűjtemény lejátszását közkedvelt zenelejátszókkal. Konvertálások egész sorát tudja egyszerűen és gyorsan végrehajtani. ID3-tagekből fájlneveket generálhatunk és fordítva.
A NetWorx 6.2.3 nem csak a hálózati kapcsolatainkat segít felügyelni, hanem az adatátvitel mennyiségét is. Minden helyi vagy külső hálózati kapcsolatot megmutat, hogy képet alkothassunk internetforgalmunkról vagy a belső vezetékes hálózaton belüli átviteli mennyiségekről. Ehhez különböző helyzetekre vonatkozó beállításokat használhatunk. Például megnövekedett adatforgalom esetén azonnal megnyithatja az előzőleg feljegyzett adatokat, így a megnövekedett forgalom okát könnyen azonosíthatjuk. Hogy az elemzést amennyire lehet leegyszerűsítse, a program a legtöbb kinyert adatot diagramokra helyezi – ezeket könnyen tudjuk elemezni.
A Serviio 1.10 egy ingyenes DLNA-szerver, amely kép- zene- vagy videotartalmakat streamel a támogatott eszközökre, és szükség esetén konvertálja is azokat. Aki a képeit, zenéit és videóit az otthoni számítógépről más DLNA-képes hálózati eszközökre szeretné streamelni, a Serviioval egy erős ingyenes megoldást kap. A Serviio sok különböző adatformátumot (HD-tartalmakat is) képes megfelelő DLNA-szoftverrel rendelkező tévére, játékkonzolokra vagy Android- és iOS-eszközökre streamelni. Így működik a továbbítás! Először telepítsük a Serviio szoftvert, és nyissuk meg a Serviio konzolt. Itt végezzünk el minden szükséges beállítást. A „Status” lapon megjelenik minden, a hálózatban található eszköz. Itt kell például a tévénk IP-címéhez egy megfelelő tévéprofilt rendelni. Ha egy eszköz nem jelenik meg a listán, a beállítását hagyjuk „Generic DLNA profile”-ra állítva. A „Library” regiszterlapon oszthatjuk meg a számítógépünkön található médiákat a Serviion keresztül. Jelöljük ki a mappákat, amelyek a médiákat tartalmazzák, és jelöljük meg, hogy ezek képek, zenék vagy videók. A metaadatok és a megjelenítési lehetőségek kiírásának módját is beállíthatjuk, a Transcoding menüpontnál pedig ügyeljünk rá, hogy az átszámításhoz elegendő processzormag és elegendő ideiglenes tárhely legyen kiválasztva.
Az ingyenes SoftPerfect WiFi Guard 1.0.7 rendszeres időközönként ellenőrzi a WiFi hálózatot, és megmutatja az idegen felhasználókat. A WiFi Guard egy és 60 perc között rögzíthető időközönként ellenőrzi a WiFi hálózatunkat, és táblázatos áttekintésben mutat meg minden vezeték nélkül kapcsolódó eszközt – IP- és Mac-címükkel, névvel, gyártóval és a csomagjai átfutási idejével (RTT) együtt. Az ismert eszközöket biztonságosként jelölhetjük meg és megjegyzéssel láthatjuk el. A WiFi Guard azokat a számítógépeket is megtalálja, amelyeket tűzfal véd, és a ping parancsra nem reagálnak. Beállíthatjuk, hogy a freeware egy hangfájlt játsszon le, ha egy ismeretlen eszközt talált a hálózatban, így akkor is haladéktalanul értesítést kapunk, ha a program a háttérben fut.
Xirrus Wi-Fi Inspector 2.0-val WiFi hálózatok megfigyelését, hibák kiküszöbölését és diagnosztizálását végezhetjük. A program kezelőfelülete modern, látványos. Például a környezetünkben található WiFi-hálózatokat egy radarkép mutatja. A „Connection” kategória alatt megtaláljuk az aktuális hálózat minden kapcsolódási és címadatát átláthatóan rendezve. A „Network” területen fel van tüntetve a környező hálózatok neve, jelerőssége, a hálózati mód, a titkosítási eljárások, csatornák és frekvenciák. A Wi-Fi Inspectorral tesztelhetjük a kapcsolatokat és azok sebességét – így a problémákat könnyen eltakaríthatjuk az útból.
(Chip magazin korongmelléklete nyomán)
