Az Egyesült Államok nemzeti ünnepére, július 4-ére időzítette az ország elnöke, Donald Trump annak a törvénycsomagnak az aláírását, amelyet előzőleg agyondicsért. Az általa, s immár a köznyelvben is többnyire csak Az Egyetlen, Nagy, Gyönyörű Törvényjavaslatként (The One, Big, Beautiful Bill – rövidítve OBBB) emlegetett csomagot annak ellenére is a liblingjének tartja, hogy a környezetében és a pártjában is sokan bírálják, elutasítják. A szövetségi parlamentben (kongresszus) is csak szűk többséggel szavazták meg a múlt héten.
Az ellenzéki Demokrata Párt kezdettől fogva folyamatosan bírálta a javaslatot is. Meggyőződése, hogy a több száz rendeletet tartalmazó jogszabálycsomag a szegényebbek közül milliókat foszt meg az egészségbiztosítástól és a szociális ellátástól, miközben adókedvezményekkel előnyben részesíti a gazdagokat és nagyvállalatokat.
Az üzleti körökből is érkezett kritika. Elon Musk, aki 130 napig a szövetségi kormányzatot segítette, de összerúgta a port Trumppal és május végén távozott a hatalom közeléből, június 3-án „undorító förtelem”-nek nevezte az akkor még csak javaslatként létező csomagot. Úgy ítélte meg, hogy az „őrült költekezési törvényjavaslat” megszavazása, majd alkalmazása esetén tovább növekszik az egyébként is vaskos szövetségi költségvetési hiány.
Hasonló figyelmeztetést fogalmazott meg a kongresszus költségvetési bizottsága is. Szerinte a deficit (tíz év alatt) további 2,8 billió (2800 milliárd, kamatokkal együtt 3250 milliárd) dollárral duzzasztaná fel az USA máris óriási, bő 36,2 billió (36 200 milliárd) dollárnyi államadósságát. És (tíz év alatt) valószínűleg csaknem 4,5 billió (4500 ezer milliárd) dollárral csökkentené az adóbevételeket. A Trumpot támogató Republikánus Párt több tagja épp ezek miatt nem szavazta meg az OBBB-t a kongresszusban.
Ám az elnök számára sokkal többről van szó egy átlagos törvénycsomagnál. Igaza lehet, hiszen az OBBB magába foglalja a mérvadó belpolitikai ígéreteit, céljait is.
A 870 oldalas jogszabálytömb legfontosabb elemei a lakosságot érintő adócsökkentés (lényegében az előző Trump-ciklusban bevezetett, ám az idén lejáró adókedvezmények meghosszabbítása), a védelmi (katonai) kiadások jelentős, 150 milliárd dollárral növelése (részben a lőszergyártás, hadihajó-építés és a rakétavédelmi rendszer megerősítése végett), a bevándorlási szabályok szigorítása (az elnök tömeges kitoloncolási tervének megvalósítása) és az adósságplafon megemelése 4 billió (4000 milliárd) dollárra. Ez a bizonyos plafon a szövetségi kormányzat számára törvényileg engedélyezett eladósodottság (hitelfelvétel) felső szintjét, határát jelenti. Ezen túl elvben már nem kérhetne hitelt az amerikai állam, illetve kormányzat a feladatai ellátásához és működéséhez, valamint az alkalmazottak béreinek rendszeres kifizetéséhez.
A bevándorlási hivatal (ICE) támogatására és a bevándorlásellenes intézkedésekre, köztük a Mexikó felé eső határ védelmének megerősítésére, valamint az elfogott és kitoloncolásra ítélt illegális migránsok fogva tartási központjainak építésére és működtetésére további 170 milliárd dollárt fordítanának.
Az OBBB több mint 1,2 billió (1200 milliárd) dollárnyi költségvetési kiadáscsökkentést is előirányoz. Ennek részeként alaposan megnyirbálják az állami egészségbiztosítási és szociális jellegű támogatásokat. A szigorítás érinti az alacsony jövedelmű és fogyatékossággal élők számára fenntartott Medicaidet, vagyis az állami egészségbiztosításhoz való hozzáférést. (A korlátozás miatt majdnem 11 millió állampolgár maradhat biztosítás nélkül 2034-ig.) Emellett érinti az alacsony jövedelműeknek azt a rétegét is, amelynek tagjai eddig jogosultak voltak szövetségi élelmiszer-juttatásra, azaz élelmiszerjegyekre. A hozzáférést immár legális munkaviszonyhoz kötik, leszűkítve ezáltal a jogosultak körét. A nekik szánt összeget pedig 186 milliárd dollárral csökkentik 2034-ig.
Visszafogják a Joe Biden exelnök időszakából származó tisztaenergia-adókedvezményeket is. Részben eltörlik azokat a klímavédelmi intézkedéseket, amelyeket Bidenék 2022-ben vezettek be. Ezzel összhangban (szeptemberben) megszüntetik az elektromos autók beszerzése után járó, legfeljebb 7500 dolláros adójóváírást. Az amerikai gyártmányú gépjárművet vásárlók pedig 2028-ig kedvezményben részesülnek: akár tízezer dollár kamatot is leírhatnak az autóhiteleikből.
Trump meggyőződése, hogy a jogszabálycsomag, különösen pedig a beígért adócsökkentés, felpörgeti a gazdaságot. A költségvetési kiadáscsökkentést azonban senki sem veszi észre.
Ám több szakértő szerint a várható intézkedések nem elegendőek a költségvetési hiány megfékezéséhez. Ha pedig ezt nem sikerül elérni, az államadósság tovább emelkedik.
Néhány elemző úgy véli: a várható intézkedések nem serkentik, hanem lassítják a gazdaság növekedését, sőt a jövőben visszafoghatják a Trump-kormányzat beruházásait. Chuck Schumer demokrata párti szenátor arra figyelmeztetett, hogy a törvénycsomag hosszú távon súlyos károkat okoz a gazdaságnak, az országnak és a Republikánus Pártnak is.

Nyitókép: Pixabay