2025. május 10., szombat

A CES mobiltelefonos újdonságairól

Az idei Consumer Electronic Show kiállítást Las Vegasban január 8-tól 11-ig tartották, mobil kütyüs felhozatalának némely újdonságait említjük meg.

74 nyelven beszél a Pocketalk zsebfordító

A japán fejlesztésű Pocketalk letudja a tolmácsmunkát, ha nem beszélnénk idegennyelvet. Léteznek mobilos fordítóalkalmazások, de ahogy a mobilkameráknak is meg vannak a korlátai, egy apró telefon se képes mindenre. Egy zsebre vágható fordítókütyü például határozottan erélyesebben szól erre szakosodott hangszóróival, a Travis Touch után a Sourcenext Pocketalk magyar szava is tisztán érthető. A japán ketyere összesen 74 nyelven képes fordítani, számos online forrásból dolgozva, a Google és a Microsoft fejlesztéseit beleértve. Ez azt jelenti, hogy a Pocketalk használatához adatkapcsolatra mindenképp szükség lesz, de a kütyü 300 dollárért két évig működőképes SIM-mel is megvásárolható, nemzetközi adathasználattal, havi díjak nélkül. A cucc saját SIM-et is befogad 250 dolláros kiszerelésében, plusz WiFi kapcsolatra is képes, úgyhogy a mobil adatcsomagjára is rá tud csatlakoztatni, illetve fordítva mobil hotspotként is működhet. A Pocketalk működése roppant egyszerű: hangutasítással simán bemondható, mely nyelvről melyre készülünk fordítani, aztán már lehet is beszélni, és pár másodperc múlva hallani az idegen nyelvű választ - a japán-magyar hibátlanul működik. A jó minőséget nem csak korrekt minőségű hangszórók, hanem zajszűrő mikrofonok biztosítják, a kijelzőn az elhangzottak írásban is megjelennek.

A Lenovo Snapdragon 855-ös erőgépe

A Z5 Pro GT szétcsúsztatható, csupa képernyő és csak úgy süvít a 7 nm-es csíkszélességen gyártott Snapdragon 855-tel. A Z5 Pro GT egy nagy képernyő kameraluk és bevágás nélkül, kávából is csak alul maradt egy kevés, szétcsúsztatva pedig nemcsak a 16 + 8 megapixeles kamerapáros ugrik elő, a beszédhangszóró is, ami a multimédiásra ráerősítve kétcsatornás hangot képes sugározni. A Z5 Pro GT persze nagy, sőt: igazán vaskos 210 grammos és 155,12 x 73,04 x 9,3 milliméteres paramétereivel, de ahhoz is passzol felszereltsége. Ott van ugye a 6,39"-es, 1080 x 2340 pixeles Super AMOLED panel, ami kellően színes és világos, míg a képernyőbe épített ujjlenyomat-olvasó ügyesen rejtve marad, ha épp nincs dolga. A Snapdragon 855 mellé 6 vagy 8 GB RAM és 128 vagy 256 GB-os tároló dukál, a bemutató idején pedig már beígértek egy 12/512-es variánst is. A hátlapnak nagyon jól áll a szénacél textúra, hangsúlyozva a Z5 Pro GT exkluzív jellegét, miközben a 110 ezer forint körüli nyitóár meghökkentően olcsó maradt. Persze, helyi tervezéssel, gyártással, értékesítéssel és alacsonyabb extra terhekkel más kínai csúcskészülék is igen kedvező áron beszerezhető. Hátul 16 + 24 megapixeles kamerapáros kapott helyet kéttónusú LED villanóval, a ketyere pedig Android 9 Pie-on alapuló ZUI 10-et futtat, meglehetősen gyorsan, és az AnTuTu eredmény is ígéretes. Rengeteg idei mobil fogja a Snapdragon 855-öt bevetni.

Egyszerű, letisztult küllemmel hódít a Fossil Sport

A Moto 360-ra hasonlító Wear OS ketyere kedvező árú a sok luxusóra mellett, és minimalista dizájnjával hívja fel a figyelmet. A Fossil Sport okosóracsalád nem a méregdrága luxusketyerékkel kíván versenyre kelni, és nem is karakteres klasszikusokkal, inkább a Moto 360 egyszerűségével hódít, 255 dolláron indítva abszolút vállalható áron. A pulzusmérővel szerelt darabok se sokkal drágábbak, 20 dollárt kell ráfizetni. A Snapdragon Wear 3100 chipsetet bevető időmérő 41 milliméteres órarésze kellően visszafogott méretű, hogy a hölgy vásárlók is kényelmesen viseljék egész nap, a sportot beleértve. Természetesen széleskörű a mozgáskövetés és aktivitás statisztikázás, GPS is besegít, a megfelelő védelem pedig az úszást is lehetővé teszi, ha már a nevében is benne van a sport. A Fossil legalább egynapos használatot ígér, legyen szó a kisebbik, vagy a 45 milliméteres nagyobbik kiszerelésről, persze ez erősen függ a használat típusától. Kár, hogy mifelénk kevés Wear OS típusú okosórát forgalmaznak, mert ha lassan is, fejlődik a platform, és egyre több klasszikus óragyártó kötelezte el magát a digitális jövő mellett.

Tényleg játékra termett a Red Magic Mars

Egycsapásra önálló kategóriává vált a gamer mobil, és a ZTE-vel lazább kapcsolatot ápoló Nubia már a második ilyen készüléknél jár. A Red Magic Snapdragon 835-öt futtatott, az itt látható Red Magic Mars Snapdragon 845-öt, és lehet, hogy előbb-utóbb érkezik a Snapdragon 855-ös vérfrissítés. Nincs noccs vagy túlnyúlt kijelző: a 6"-es, 1080 x 2160 pixeles panel 18:9 arányú, és speciel jól jön az alsó-felső káva, valamint a jókora, 158,2 x 75 x 9,9 milliméteres és 193 grammos ház, mert van mint fekvő helyzetű játéknál megmarkolni. A ketyere egyik érdekessége a hosszanti oldalon elhelyezett két érintésérzékelő gomb, ami remek extra játék közben. Egyébként a telefonnak van külön ilyesmire szakosodott, extra teljesítményt és zéró értesítést hozó gaming módja. Az alumíniumvázas ketyere a műfajnak megfelelő, karakteres hátlapot kapott, határozottan vagány a középen, függőlegesen végigfutó RGB LED csík, ami természetesen paraméterezhető, és játék közben is felvillan. A vaku is tud villogni, hátul a 16 megapixeles kamera mellett. Előre 8 megapixeles modul került. A kellő hosszúságú tartalomfogyasztást és játékot pedig USB-C porton keresztül tölthető, 3800 mAh-s telep intézi. A hűtést pedig a szép nevű Air Liquid and ICE Multidimentional Cooling Technology. A Red Magic Mars Kínában 6/128-tól 10/256 GB-os kiszerelésekig érhető el, régiónkban csaknem 399 euróba kerülhet.

A Nubia X-et nem lehet képernyővel lefele letenni

Azért, mert mindkét oldalára jutott egy kijelző. A Nubia X 6,26"-es, előlapi IPS panelje körül alig maradt káva, kameraluk sincs, errefelé a 1080 x 2280 pixelnyi tartalom a lényeg. A Nubia X-nek nincs szelfikamerája, hátulra is kellett egy kijelző. Itt 5,1"-es HD+ OLED panel tevékenykedik (720 x 1520 pixel), persze jóval szélesebb keretekkel. Hiszen el kellett férnie felette a 24 + 16 megapixeles kamerarendszernek és a kéttónusú LED villanónak. Az ujjlenyomat-olvasó nem a képernyőbe építve, hanem hosszanti oldalon van, balra és jobbra is egy, azaz összesen kettő. Ha az ember nagyobbik képernyővel felfele emeli fel a Nubia X-et, az a panel villan fel, fejjel lefele pedig értelemszerűen a másik, a teló jól érzékeli, mikor melyiket akarjuk épp használni. A kisebbik panelen megjelenhet pont az, mint a nagyobbikon, de ki is lehet azt terjeszteni, sőt: az 5,1"-es megjelenítő érintésérzékelését játék közben, extra gombok formájában is hasznosítani lehet. Mindehhez 3800 mAh-s, USB-C porton tölthető telep dukál, no meg a villámgyors Snapdragon 845 SoC, 6/64 GB-os kezdő kiszereléstől kezdve a 8/512 GB-osig.

Magyar ember Magyar Szót érdemel