Az idei Consumer Electronic Show kiállítást Las Vegasban január 8-tól 11-ig tartották, tévékészülékes felhozatalából szemezgetünk.
Az idei évben a tévépiacon a 8K lesz az egyik nagy sláger, hiszen a nagy cégek egymás után jelentik be az extrém felbontású modelljeiket, amelyek végre már a boltokban is megvásárolhatók lesznek. A sorból a Sony sem maradhatott ki, így Las Vegasban a vállalat bemutatta első ilyen jellegű készülékét. A ZG9 típusjelzésű eszköz 85, illetve 98 hüvelykes változatban érhető majd el. A Sony X1 Ultimate képfeldolgozó processzora kezeli a 8K-s felbontás nagyjából 33 millió képpontját. A processzor mindemellett tartalmazza az új fejlesztésű 8K X-Reality PRO funkciót is, amely az új képadatbázisnak köszönhetően bármilyen tartalmat közel 8K képminőségűre skáláz fel. A ZG9 televíziókhoz vadonatúj dedikált 8K technológiákat is kifejlesztettek a mérnökök, többek köztük a Backlight Master Drive-ot FALD-ot és a 8K X-tended Dynamic Range PRO-t. A Backlight Master Drive a ZG9 televízióban elhelyezkedő, ultrasűrű LED modulok mindegyikét egyenként kezeli, így páratlan kontraszt, magas fényerő és rendkívül mély feketék előállítására képes. A 8K X-tended Dynamic Range PRO a legtöbbet hozza ki a háttérvilágítási rendszerből, méghozzá úgy, hogy a már előzetesen elmentett energiát felhasználva automatikusan erősíti a fényerőt a szükséges képfelületen.
Önmagát feltekerő OLED TV-t prezentált az LG. Ritkán látni olyan innovatív termékbemutatókat, ami után elégedetten csettintve hagyjuk el a termet - az LG most pontosan ezt csinálta. Az új R sorozatba tartozó 65R9, amelynek leglátványosabb eleme az elmúlt években csak prototípusként mutogatott, feltekerhető OLED panel. A 65 hüvelyk átmérőjű flexibilis kijelző egy nagyjából 1,5 méter hosszú, Dolby Atmos hangrendszert és a hátoldali – többek közt 4K felbontás melletti 120 képkocka/másodperces sebességre képes 2.1-es HDMI – csatlakozókat is magába foglaló hasábból bukkan fel, az egész folyamat nagyjából 8-10 másodpercet vesz igénybe, működését egy promóciós videóban látható animációt leszámítva nem részletezték. A panel – a hajlíthatóságot leszámítva – a tavalyi 4K HDR OLED televíziókhoz hasonlóan remek színekkel és betekintési szögekkel rendelkezik. Az új generációs Alpha 9 processzornak köszönhetően például a rendszer képes a környezeti fényviszonyokhoz képest szabályozni a fényerőt és a színtónusokat, valamint virtuális térhangzást létrehozni. A képernyő teljes egészét láttató, úgynevezett Full View álláson kívül elérhető a Line View mód is, amelynél csak nagyjából a teljes képméret negyede látszik. Ebben a módban lehetőségünk van például megjeleníteni az órát, a telefonunkon tárolt fotókból összeállított diavetítést elindítani, vagy pedig a zenehallgatás közben aktiválható Mood Mode segítségével a hallgatott muzsika ritmusára váltakozó effektekben is gyönyörködhetünk. Az LG 65R9 várhatóan az év második felében válik elérhetővé.
Elég fura állványt kapott a világ első 8K-s OLED tévéje. A 88 hüvelykes LG Z9 HDMI 2.1-es csatlakozókkal érkezik, és idén meg is lehet majd venni. Az LG 2018 szeptemberében, az IFA-n mutatta be a világ első 8K OLED televíziójának prototípusát. A cég – a várakozásoknak megfelelően – a CES-en előáll a végleges, kész modellel, ami már rendelkezik típusjelzéssel, és amit az év második felében küldenek majd a boltokba. A Z9-be a saját fejlesztésű és gyártású 8K-s (7680x4320 pixel) felbontású panel, és a szintén saját, új generációs Alpha 9 képfeldolgozó processzor került. A fejlesztést a tervezők HDMI 2.1-es csatlakozókkal látták el, amelyek adatátviteli sebessége 48 Gbps. A HDR (Dolby Vision, HDR 10, HLG) támogatású készülék elég fura állványt kapott, amibe ráadásul a hangrendszert is beépítették.
Az LG legerősebb tévéi kétcsatornás hangzásból kreálnak 5.1-es megszólalást. Az új Alpha 9 processzor még a szoba adottságait is figyelembe veszi a legjobb hangminőség elérése érdekében. Az LG bejelentette, hogy az idei, felsőházba szánt OLED televízióiba (Z9, W9, E9, C9 sorozatok) már az új, második generációs Alpha 9 processzort építi. Ez a gyártótól kapott információk értelmében egy intelligens algoritmus révén képes a kétcsatornás hangokat akár virtuális 5.1-es térhangzássá alakítani. Az Alpha 9 a műsor típusától függően optimalizálja és teszi tisztává a hangzást, legyen szó mozifilmről, sorozatról vagy akár tévéhíradóról. A felhasználók a szoba adottságaihoz illően módosíthatják a hangbeállításokat, de ezt a feladatot a tévékészülékükre is rábízhatják, amely saját pozíciója alapján állítja be az ideális értékeket. Az LG idén debütáló prémium készülékei ezúttal is megkapták a Dolby Atmos technológiát, amely lehetővé teszi a valódi 3D térhatású hangzás megteremtését. E készülékek, hasonlóan a többi idei ThinQ AI technológiával ellátott magasabb kategóriás LG televízióhoz, megkaptak egy új, speciális hangfelismerés funkciót. Ennek köszönhetően egyszerű szóbeli utasítások helyett valódi beszélgetést folytathatunk a készülékkel. A szövegkörnyezet értelmezésével a rendszer bonyolultabb kéréseket is képesek megválaszolni anélkül, hogy a felhasználónak egy sor parancsot kellene megismételnie. A szolgáltatás több mint 140 országban lesz elérhető az LG ThinQ AI televíziókon.
Az LG is színre lép egy 8K LED LCD tévével. A 75 hüvelykes SM99 IPS panelre épül, és fejlesztett FALD háttérvilágítási eljárást kapott. A LED LCD-s, NanoCell családba tartozó, SM99 típusszámú készülékbe a vállalat saját fejlesztésű, 7680x4320 képpont felbontású, IPS panelje, illetve a szintén házon belül készülő, második generációs Alpha 9 képfeldolgozó processzor került. Ennek köszönhetően a HDMI 2.1 csatlakozókkal ellátott televízió támogatja a HDR (Dolby Vision, HLG, HDR 10) és a magas képfrissítési rátájú (High Frame Rate, HFR) tartalmak megjelenítését. A készülék a továbbfejlesztett FALD Pro (Full Array Local Dimming) háttérvilágítást használja, amelynél az egyes LED csoportokat állítólag a korábbinál pontosabban vezérli az elektronika. A vállalattól kapott információk értelmében a tévé a Google Assistant és az Amazon Alexa személyi asszisztens technológiák használatát is lehetővé teszi. Ez egyrészt módot ad a hangalapú vezérlésre, másrészt pedig különféle okoseszközök is irányíthatók a televízión keresztül.
