2024. május 8., szerda

Az értelmiségi utánpótlás folyamatosságáért

Csaknem száz doktorandusz- és mesterhallgató részesül Várady kiválósági ösztöndíjban

A Magyar Nemzeti Tanács 2013-ban jelentette meg először a Várady kiválósági ösztöndíjpályázatát, melynek alapját dr. Várady Tibor akadémikus pénzadománya képezte, és amelyhez a tanács, továbbá magánszemélyek és a térségünkben sikeresen működő cégek újabb pénzadományokkal járultak hozzá.

2019-ben a hitel alapú pályázat támogatásához hozzájárult Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. is, így a mesterképzésen tanuló hallgatók ösztöndíjat kapnak, mely már nem visszatérítés alapján működik.

Az idei pályázatra szeptember 29-e és november 15-e között jelentkezhettek az érdeklődők. Három tagú bírálóbizottság bírált el a doktoranduszok és mesterhallgatók részéről beérkezett pályázati anyagot. A hivatalos eredményhirdetés pénteken került megrendezésre az újvidéki Európa Kollégiumban.

Az ösztöndíjjal kapcsolatban Sárközi István, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke elmondta: a mesterképzésen tanulók ösztöndíjának nagysága 100 euró dinár ellenértéke, és 10 hónapon keresztül folyósítják a sikeresen pályázóknak, a doktori képzésen tanuló hallgatók ösztöndíjának nagysága pedig 160 euró dinár ellenértéke, szintén 10 hónapon keresztül jogosultak rá a támogatottak.

– A pályázati kiírás szerint a mesterképzésre járó ösztöndíjat 100 fő, míg a doktori képzésben résztvevő hallgatók közül 25-en nyerhetik el a támogatást. A pályázati felhívásra idén összesen 99 fő jelentkezett, közülük 84-en a mesterképzésre vonatkozó, 15-en pedig a doktori képzésre vonatkozó űrlapot töltötték ki. A dokumentumok átnézése után elmondható, hogy a mesterképzős hallgatók közül 84 személy, míg a doktorandusz hallgatók közül 15 személy tett eleget tett a pályázati feltételeknek. Mindenképpen újdonságnak számít, hogy az állami és magánintézmények reakkreditációját követően mesterképzésre vonatkozó szakkal rendelkeznek már a szakfőiskolák is – emelte ki Sárközi István, aki hozzátette legtömegesebben Szabadka és Magyarkanizsa községéből jelentkeztek, de vannak ösztöndíjasok Zichyfalváról, Zomborból, Pancsováról és Antalfalváról is.

 

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

– A mesterképzésen tanuló hallgatókról elmondható, hogy az alapképzés ideje alatt szinte mindenki aktívan jelen volt a VMTDK konferenciáin. Nagy részük kijutott az OTDK-ra is, emellett alapképzésen történő tanulmányaik alatt részt vettek az Európa Kollégium műhelymunkáiban, külföldi egyetemek által szervezett nyári egyetemeken, valamint az ifjúsági szervezetek által megvalósított rendezvényeken is.  A doktorandusz hallgatók is aktívan részt vettek olyan konferenciákon, melyek a szakmájukhoz vagy a tanulmányaikhoz illeszkednek. Minden pályázat esetében megjelenik a szerb és angol nyelv ismerete és használata. Néhány esetben a spanyol, a német, a francia és az orosz nyelv alap vagy középszintű nyelvismerete is fel van tüntetve –magyarázta Sárközi István.

Dr. Várady Tibor akadémikus, az ösztöndíjat elbíráló bizottság tagja örömét fejezte ki az ösztöndíj folytonosságával kapcsolatban.

– Fontosnak tartom, hogy minél nagyobb szerepet kapjon az értelmiség. Egy közösségnek – és ez különösen vonatkozik az olyan kisebbségi közösségekre mint a vajdasági magyarság –  az értelmiségiekre kell támaszkodnia.

Ezek az ösztöndíjak pedig esélyt adnak, hogy minél több magyar fiatal tanuljon itthon, és hogyha ők fenntartják a vajdasági magyar hovatartozást, akkor annak az lesz következménye, hogy több fontos helyen jelen tudunk lenni – tette hozzá az akadémikus.

 

Nyitókép: Ótos András felvétele