2024. november 5., kedd

A tanulmányi szint emeléséért

Megkezdődött az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Karának képzése a szabadkai VM4K-ban – holnap véget ér a Pető-kurzus idei második alkalma

Ahogyan arról korábban is beszámoltunk, először indított székhelyen kívüli akkreditált alapképzést az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kara Szabadkán. A kar a Szekeres László Alapítvány és a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ együttműködésével hirdette meg a felvételi lehetőséget a közösségszervező BA szak levelező munkarendű képzésére. A megszerzett alapszakos oklevelet a szerbiai hatóságok is elismerik és honosítják. A konzultációk helyszíne a VM4K, itt beszélgettünk Kosányi Tamás képzési referenssel.

– Az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Karának egyik alapképzéséről van szó, a közösségszervezőiről, amely hatszemeszteres, illetve három évig tart. Ezt az SZTE először indította Szabadkán, és számunkra azért is fontos, mert ezidáig nem voltak alapképzéseink, csak mesterképzéseink és szakirányú továbbképzéseink. Mivel alapképzésről van szó, ez azt jelenti, hogy jelentkezhettek mind az érettségi diplomával rendelkezők, mind azok, akik már befejeztek egy egyetemet, de átképeznék magukat, vagy bővítenék a tudásukat. Az alapképzés huszonhárom résztvevővel, hallgatóval indult meg, ami egy kihelyezett alapképzéshez viszonyítva egészen jó szám, szinte már súrolja a felső keretlétszám határát. Most szombaton tartottuk meg az első konzultációt az SZTE képviselőivel, amelyen jelen volt dr. Döbör András dékán és dr. T. Molnár Gizella szakfelelős, képzési felelős koordinátor. Mindenről tájékoztatták a hallgatókat, válaszoltak a kérdéseikre. Ez az első találkozás ezért is volt nagyon hasznos, mert sok kérdés fogalmazódott meg az adminisztrációval, a hallgatói jogviszonnyal, az egyetemi léttel, a képzés szervezésével kapcsolatban. Ezzel pedig voltaképpen megkezdődött a kihelyezett alapképzés Szabadkán.

Ami a hallgatókat illetik, változatos az évfolyam mind a korosztály, mind a helységek tekintetében is, ahonnan jelentkeztek. Óbecséről, Topolyáról, Zentáról, Királyhalomról, Horgosról és innen, Szabadkáról jöttek hallgatók, Észak- és Dél-Bácskából főleg. Mivel a bejutás feltétele az érettségi diploma volt, így megtalálható a húszas éveiben járó és az idősebb korosztály is, akik már rendelkeznek egyetemi diplomával. Ez egy lényegében levelező jellegű képzés, ami azt jelenti, hogy tömbösítve lesznek az órák, hetente vagy kéthetente péntek délután és szombat egész nap. Kétféleképpen zajlanak majd, egyik az, hogy eljönnek Szegedről a tanárok és személyesen megtartják az előadásokat, tantermi formában, de lesznek olyan elméleti órák is, amelyeket online formában tartanak meg. Az MTTK két tanára is segít a képzésben, és ők is tartanak majd előadásokat a VM4K-ban. Összesítve tehát ez egy főleg levelezői képzés, de lesznek helyszíni és online órák is. Akik lemaradtak, azoknak azt tanácsoljuk, hogy figyeljék az oldalainkat, mert azt tervezzük, hogy ez ne egy egyszeri alkalom legyen, hanem a jövőben is indítsunk alapképzéseket – tudtuk meg Kosányi Tamástól.

VM4K

VM4K

A Szekeres László Alapítvány szervezésében, a VM4K tevékenységének szerves részeként, e hó 18-án kezdődött meg a budapesti székhelyű Semmelweis Egyetem Pető András Karának intenzív kurzusa, amely ma ér véget. A kurzus helyszíne a szabadkai Vackor óvoda tornaterme.

– Ezt a kurzust, illetve fejlesztést már többedszer szerveztük meg. A Semmelweis Egyetem Pető András Karának a konduktorai vezetik. A fejlesztést ezúttal is megelőzte egy felhívás, és azok jelentkezését vártuk, akik központi idegrendszeri sérülésekben, betegségekben szenvednek. A kurzus az ő fejlesztésükre irányul. Az első napon szűréseket végeztek a szakemberek, így felmérték azok állapotát, akik az elmúlt időszakban a felhívásra először jelentkeztek. Nyolc új személy csatlakozott a kurzushoz. A fejlesztés, a kórképtől függően, több csoportban folyik, összesen huszonnégy fővel. A foglalkozások általában negyvenöt percig vagy egy óráig tartanak, némelyek másfél óráig is. Ez volt az idei második alkalom, de a tervek szerint még idén tartunk egy újabb két-három hetes kurzust. Aki tehát érintett ebben, központi idegrendszeri gondokkal küzd, azt arra bátorítjuk, hogy jelentkezzen, és felvesszük egy adatbázisba. Amikor pedig ismét aktuális lesz a kurzus, akkor értesítjük és elhívjuk a szűrésre, amely során a konduktor jó esetben azonnal be is osztja az egyik csoportba. Az érintettség alatt azokra gondolunk, felnőttekre és gyermekekre egyaránt, akik Parkinson-kórral, szklerózis multiplexszel küzdenek, stroke, agyvérzés vagy baleset következtében kialakult idegrendszeri sérülésekkel élnek. Amit még fontosnak tartunk, hogy egyeztetések folynak, nagy erővel azon dolgozunk a Semmelweis Egyetem Pető András Karával, hogy konduktori alapképzést indítsunk Szabadkán, és legyenek helyi szakembereink. Egy komplex, négyéves képzésről lenne szó azok számára, akik erre a pályára szeretnének lenni – hallottuk Kosányi Tamástól.

Mind a szűrés, mind a kurzus ingyenes, a Magyar Kormány, a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósul meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: VM4K