2025. május 22., csütörtök

Megbékélési folyamat indulhat el

Az Erdélyi Magyar Szövetség szerint az erdélyi magyar közösségben szükség van a pluralizmusra

Nicușor Dan román államfővé választásával megvan az esély arra, hogy az államelnök a közvetítői jogkörén keresztül, a magyar közösség felé pozitív változást mutatva, megbékélési folyamatot indíthasson el a romániai társadalmon belül – mondta kedden Kolozsváron sajtótájékoztatón Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke.

A kisebb erdélyi magyar párt elnöke Csomortányi István elnökhelyettessel közösen értékelte a román elnökválasztás vasárnap megtartott döntő fordulójának eredményeit. „Kijelenthetjük, hogy ezzel a győzelemmel a romániai szavazóközösség szavazott magának egy második esélyt 1989 után a valódi rendszerváltozásra” – mondta Zakariás Zoltán. Ez lassú folyamat lesz, de az összes szereplő együttműködésével jó irányt fog eredményezni – tette hozzá az EMSZ elnöke, aki az RMDSZ-listáján szerzett képviselői mandátumot a román parlamentben, majd aláhúzta, az első forduló eredményei azt mutatták, hogy a romániai választók változást akarnak, 80 százalékuk nem a kormánypártok jelöltjére voksolt. Emlékeztetett, hogy az EMSZ már az első forduló előtt saját programja és habitusa szerint értékalapú döntést hozott, és nyíltan Nicușor Dant támogatta, mivel őt tartotta esélyesnek és nem volt negatív múltja a magyar közösséggel szemben. Ráadásul civil és főpolgármesteri tevékenysége azt mutatta, az önkormányzatiságban hisz, a helyi közösségeket tiszteli, ami egybecseng az EMSZ programjával – magyarázta, hozzátéve, az eredmény szerint helyesen döntöttek. „Büszkék lehetünk arra, hogy a magyar közösség felelősen döntött. Elsősorban arra, hogy beleszólt ebbe a választásba mindenféle más zavaró vagy eltántorító kísérlet ellenére” – jelentette ki Zakariás Zoltán a magyarlakta megyékben elért kiemelkedő eredményre utalva. Közölte azt is, hogy a bukaresti főpolgármester az EMSZ-es polgármesterek vezette településeken rekordszerű, 90 és 100 százalék közötti eredményt ért el. Zakariás Zoltán úgy értékelte, ezen a választáson helyes eredmény született, jó döntés volt Nicușor Dant választani, mivel ő volt az egyetlen, aki le tudta győzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét és a szélsőségeseket. Úgy vélte, Dan győzelme a nagyvárosi fiatalabb rétegek és a diaszpóra mozgósításából is ered.

Csomortányi István elnökhelyettes szerint vasárnapi választás után fontos levonni a tanulságokat, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részéről pedig teljesen hibás döntés volt a magyar közösség nevében a kormánypártok közös jelöltje, Crin Antonescu támogatására biztatni a választókat. „Óriási hiba volt a magyar közösséget ezzel a romániai társadalmi akarattal ellenkező irányba állítani” – fogalmazott, hozzátéve, azt is téves volt állítani, hogy csak Crin Antonescu tudja legyőzni George Simiont, aki közölte, míg a román kormánypártok esetében van egyfajta felelősségvállalás, az RMDSZ nem ismerte be, hogy tévedések történtek, miközben ez elvárható volna, ugyanis a nyilatkozatok szintjén a magyar közösségre vetülnek ezek a tévedések.

„Nem az RMDSZ mentette meg az erdélyi magyarságot, hanem az erdélyi magyarság saját magát mentette meg” – jelentette ki Csomortányi, hozzátéve, ha az RMDSZ nem ismeri be tévedését, legalább az eredményt nem kellene sikerpropagandává alakítani, mivel ezek a típusú csúsztatások, kommunikációs hazugságok azok, amelyek eltávolítják nagy tömegekben az erdélyi magyar választókat az urnáktól. Úgy vélte, az EMSZ-re nézve az elnökválasztás tanulsága, hogy az erdélyi magyar közösségben szükség van a pluralizmusra, és ez nemcsak a helyi viszonyokra, önkormányzatokra érvényes, hanem az országos helyzetre is. Az a feladatuk, hogy megerősítsék a szervezetet, aktívan részt vegyenek a közéletben, mert a politikai pluralizmus adja meg az önvédelmi reflexeit az erdélyi magyar közösségnek – húzta alá Csomortányi István.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Zakariás Zoltán és Csomortányi István (Fotó: Erdélyi Magyar Néppárt)