Nemeskürty Istvánt a nemzet önképe, öntudata érdekelte, a nemzettudat válságaira keresett gyógyírt, a nemzeti megmaradás belső erőit kutatta – hangsúlyozta Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke szerdán, a Nemeskürty István 100 elnevezésű emléknapon Budapesten, az Országházban. Az államfő kiemelte, Nemeskürty Istvántól megtanulhatjuk, hogy a magyarság egyedül úgy érheti el boldogulását, ha megőrzi önazonosságát és nem tagadja meg magát, ha épít nemzettársai és a nagy elődök értékteremtésére, ha tudatosítja, hogy van miért küzdeni, hogy felelősek vagyunk a több mint 1100 éves Magyarország és nemzetünk jövőjéért. A közösséget, a nemzeti öntudatot erősítő értékszemléletet akarta megóvni, továbbadni, sugározni – mutatott rá az államfő, hozzátéve, műveiből kitűnik, hogy az irodalomra nemcsak a nemzettudat kifejezőjeként tekintett, hanem tevékeny formálójának is tartotta azt, az ezredfordulón pedig a millenniumi ünnepségek kormánybiztosaként nemcsak különleges eseményeket szervezett, hanem csodálatos, maradandó műalkotások is születtek neki köszönhetően.
A 20. század egyik legnagyobb hatású gondolkodója volt Nemeskürty István, aki segített megérteni, hogy honnan jövünk mi, magyarok, és merre kell tartanunk – fejtette ki Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, aki arról is beszélt, hogy Nemeskürty István életművéből egyértelműen kirajzolódik, mire van szükség a sikeres magyar jövőhöz, hiszen a magyar jövő nem képzelhető el a haza nélkül, amely mozgat, motivációt biztosít, és amelynek védelme és erősítése transzcendens küldetés része egy magyar számára, szükség van továbbá szeretetre, a magyar nemzet ugyanis nem absztrakt gondolat, hanem érzelmi elköteleződés a haza és egymás irányába. Szintén fontos az egység, amely azt jelenti, hogy közös ügyeinket egy akarattal visszük előre, és a függetlenség gondolata is, amelynek lényege, hogy a saját utunkon járjunk, és ne mások mércéje szerint éljünk – magyarázta a politikus, aki végül az abban való hitet említette, hogy a közös erőfeszítéseknek van értelme, a magyaroknak van célja és küldetése, a magyar nemzetnek dolga van a világban. Mindezekből következik, hogy a magyarság sikere nem elérhető állapot, hanem állandó misszió, amelyért minden nemzedéknek újra és újra meg kell küzdenie – jelentette ki Orbán Balázs.
Tisztelettel adózunk egy olyan magyarnak, aki példát mutatott arra, hogyan kell gondolkodni és hogyan kell cselekedni – mondta Vizi E. Szilveszter, a Magyar Corvin-lánc Testület elnöke, aki szerint azok a gondolatok, magvak, amelyeket Nemeskürty István elvetett, kikeltek, a nemzeti önérzet életre kelt. Mint mondta, Nemeskürty István a magyar történelmi folytonosság visszaállítója volt, akitől megtanulhattuk, hogy a történelmi múlt objektív megítélésén alapuló emlékezetpolitika nélkül nincs egységes nemzettudat, nincs múltját is bátran felvállaló nemzeti közösség. Kiemelte, Nemeskürty István azt hirdette, hogy Európának olyan nemzetre is szüksége van, amely 1000 éves államiságával, a kereszténység felvételével bizonyította, hogy ennek a népnek önérzete van, megőrzi létét, elfoglalt helyét ott, ahol azt a honfoglaló ősatyák kiválasztották számára, ugyanakkor felhívta a figyelmet a történelmi önvizsgálat fontosságára is.
Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke elmondta, hogy Nemeskürty István élete során tudása, sokoldalú műveltsége átadásán munkálkodott, felismerte a magyarság elszalasztott lehetőségeit, hiszen épp azok a fordulópontok foglalkoztatták, amelyekben válaszút elé került a nemzet. „Tudása, műveltsége, bölcsessége segített abban, hogy előre megsejtse, milyen lesz a jövőnk, mit kell tennünk, hogy a helyes irányba segítsük sorsunkat” – fogalmazott Turi Attila.
Deli Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rektora azt hangoztatta, hogy Nemeskürty István igazán könyveivel és filmjeivel írta be magát a szívünkbe, azokon keresztül tanított egy egész nemzetet, megerősítette nemzedékek gondolkodását, műveltségét és nemzeti azonosságtudatát. A legnagyobb nemzetmegtartó erő a tanító emberé, aki tudását átadja a következő nemzedékeknek, ezért nevezték el az egyetem nemrég létrehozott tanárképző karát a történészről – mondta a rektor.
Nemeskürty Harriet, Nemeskürty István lánya személyes hangvételű beszédben emlékezett vissza édesapjára és életművére, valamint kiemelte édesanyja szerepét is Nemeskürty István életművében.
A Magyar Posta alkalmi bélyegkibocsátással emlékezett meg Nemeskürty István születésének 100. évfordulójáról. A bélyegen Nemeskürty István portréja mellett a millenniumi zászló képe is megjelenik, utalva ezzel kormánybiztosi kezdeményezésére, amelynek köszönhetően a millenniumi ünnepségsorozaton minden magyar település átvett egy-egy millenniumi zászlót, erősítve a nemzeti összetartozás eszméjét. Az alkalmi borítékon Nemeskürty István írás közben látható, a háttérben a Magyar Corvin-lánc Testület logójával. A bélyeget és borítékot Sulyok Tamás köztársasági elnök, Vizi E. Szilveszter, a Magyar Corvin-lánc Testület elnöke és Láng Géza, a Magyar Posta Zrt. elnök-vezérigazgatója bocsátotta útjára a Nemeskürty István 100 ünnepi emléknapon.

Nyitókép: Sulyok Tamás, Vizi E. Szilveszter és Láng Géza az emlékbélyeg kibocsátásán (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)