Az uniós tagállamok többsége tarthatatlannak értékeli a Gázai övezetben fennálló helyzetet – jelentette ki Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő csütörtökön Varsóban, a Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszterrel közösen tartott sajtóértekezleten.
A két politikus az Európai Unió tagállamai külügyminisztereinek varsói informális találkozója után nyilatkozott a médiának. A megbeszélés során a tagállamok többsége egyetértett abban, hogy tarthatatlan a helyzet a Gázai övezetben – számolt be Kallas. A Gázában folytatott izraeli hadművelet intenzívebbé tételének tervei a civil lakosság további szenvedéséhez vezetnek – szögezte le a főképviselő.
– Nem támogathatjuk a palesztin lakosság kényszerű áttelepítését, felszólítjuk Izraelt a blokád beszüntetésére – jelentette ki. Szorgalmazta a humanitárius segítségnyújtás lehetővé tételét, az összes fogoly azonnali szabadon bocsátását, valamint azt, hogy a harcoló felek fegyverszünetben állapodjanak meg.
Radoslaw Sikorski elmondta, hogy Lengyelország természetesen elismeri Izrael jogát a békés élethez és a védelemhez, és elítéli a Hamász iszlamista terrorszervezet által 2023. október 7-én elkövetett szörnyű támadást. A miniszter egyúttal emlékeztette Izraelt, hogy a Ciszjordániát és a Gázai övezetet megszálló erőként felelős ezen térségek jólétéért.
Az izraeli kormány hétfőn jelentette be a Hamász iszlamista terrorszervezet elleni újabb gázai hadjárat tervét, amellyel kapcsolatban Benjámin Netanjahu miniszterelnök elmondta, hogy Izrael a rajtaütésekről áttér a terület elfoglalására és megtartására.
Az ukrajnai háború ügyében Kallas úgy vélekedett, hogy nem úgy tűnik, hogy Oroszország a békére törekedne, ezért nagyobb nyomásgyakorlást kell alkalmazni vele szemben. Bejelentette, pénteken a második világháború európai befejeződése 80. évfordulója alkalmából Kijevbe látogat több európai külügyminiszterrel együtt, és egymilliárd eurót adnak át az ukrán védelmi ipar támogatására.
Kallas és Sikorski újságírói kérdésre kommentálták Washington esetleges kivonulását az ukrán-orosz béketárgyalásokból. Kallas egyértelműnek nevezte, hogy nem lehet helye semmilyen tárgyalásnak, amíg tart a háború, ehhez először fegyverszünetre van szükség. Hozzátette: Oroszország és Ukrajna a háborús felek, nekik kell megállapodniuk arról, miképpen történjen a háború befejezése.
– Természetesen sok sikert kívánunk az Egyesült Államoknak a közvetítői erőfeszítéseihez – fogalmazott Sikorski. Ha ez azonban nem sikerülne, más jelöltjeink is vannak erre a szerepre – fűzte hozzá. A lengyel külügyminiszter ebben az összefüggésben Törökországot említette, valamint Kínát, amely mindenkinél inkább rákényszeríthetné Putyint a tárgyalásokra és a követelések elfogadására.

Nyitókép: Pixabay.com