2024. május 9., csütörtök

Behúzták a menekültügyi féket

Bécsben egyetértési megállapodást írtak alá az emberkereskedők elleni fellépésről

Aleksandar Vučić szerb államfő, Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Karl Nehammer osztrák kancellár részvételével tartották meg az illegális migrációval szembeni magyar–osztrák–szerb kormányközi együttműködés újabb csúcstalálkozóját. A pénteki bécsi találkozón a három ország kül- és belügyminiszterei, valamint rendőri vezetői is részt vettek, majd a belügyi tárcák vezetői egyetértési megállapodást írtak alá, elsősorban az emberkereskedők elleni együttes fellépés céljával.

A korábbi egyeztetéseket és intézkedéseket követően Szerbia, Magyarország és Ausztria vezetői tavaly novemberben Belgrádban írták alá az egyetértési nyilatkozatot az illegális migráció elleni küzdelemben való együttműködés erősítéséről.

A trilaterális csúcson más politikai és gazdasági témákat is megvitattak (Fotó: Beta)

A trilaterális csúcson más politikai és gazdasági témákat is megvitattak (Fotó: Beta)

„Az EU menekültügyi rendszere nem működik, ezért Ausztria, Magyarországgal és Szerbiával együtt, egyértelműen behúzta a menekültügyi féket” – fogalmazott a pénteki találkozót követő sajtótájékoztatón Nehammer. „Az együttműködés minden lépése mögött az emberi cél az, hogy véget vessünk a Földközi-tengeren sokasodó haláleseteknek” – vélekedett hozzátéve: ehhez elengedhetetlen, hogy a harmadik államokban bevezessék a menekültügyi eljárásokat és ezzel csökkentsék a Nyugat-Balkánra nehezedő nyomást.

Mostanra bebizonyosodott, hogy az EU menedékrendszere nem működik, ennek okán az egyes országok közötti együttműködés még inkább felértékelődött – közölte Nehammer, közölve, mindhárom ország szenvedő alanya az illegális migrációnak.

Karl Nehammer szerint a három ország együttműködése ahhoz is hozzájárult, hogy az EU-ban megváltozzon a migrációval kapcsolatos általános felfogás, Ausztriának egyéb országokkal is sikerült együttműködést kialakítania. Az osztrák kancellár köszönetet mondott Szerbiának, amiért vízumkényszert vezetett be Indiával és Tunéziával szemben.

A rendőrségi együttműködés eredményes, ennek köszönhetően tavaly 700 embercsempészt sikerült letartóztatni Ausztriában, mondta Nehammer, majd emlékeztetett, hogy a felek belügyi szervei a szerb országhatáron is együttműködnek. A kancellár reméli, hogy a most aláírt megállapodás hozzájárul ahhoz, hogy a három ország rendőri szervei még az eddigieknél is eredményesebben lépjenek fel az embercsempész bandákkal szemben. A jövőben mindenekelőtt arra kell törekedni, hogy a menedékkérelmek java részét a külső határokon, illetve a biztonságosnak minősített országokban bírálják el. Ez egyebek mellett ahhoz is hozzájárul, hogy a migránsok ne veszítsék tömegesen életüket a veszélyes úton, jegyezte meg Nehammer.

Orbán Viktor szintén eredményesnek minősítette a három ország illetékes szerveinek együttműködését, amivel szerinte egész Európát védik. Magyarországnak az EU külső határain tavaly nagyjából 330 ezer migránst sikerült feltartóztatnia, ebből 270 ezret a szerb–magyar határon, mondta. Az uniós kvótarendszerrel kapcsolatban megismételte, hogy ezt Magyarország nem fogadja el, hiszen az említett révén migránsgettók alakulnak ki, ezért a jövőben is jogi és politikai eszközökkel lépnek fel a kvótarendszer ellen, azaz Magyarország nem fogja végrehajtani az EU migrációs döntéseit. Újságírói kérdésre válaszolva Orbán abbéli véleményének adott hangot, hogy a menedékkérelmeket az EU határain kívül kell elbírálni. Tekintettel az Európába vezető út veszélyeire, ez áll a migránsok érdekében is, jegyezte meg.

Aleksandar Vučić elégedettséggel nyugtázta, hogy a legutóbbi találkozó óta a háromoldalú megállapodás szinte összes elemét végrehajtották. Ez szavai szerint azt eredményezte, hogy Ausztriában az év első négy hónapjában a korábbiakhoz képest 18 százalékkal kevesebb menedékkérelmet nyújtottak be. Szerbia kész folytatni az együttműködést, továbbra déli határának őrzését tartja meghatározónak, emelte ki Vučić, aki reméli, hogy a mostani egyetértési megállapodás szerint még eredményesebb lesz a határvédelem.

A megállapodást a belügyminiszterek, Bratislav Gašić és Gerhard Karner, valamint Rétvári Bence miniszterhelyettes írta alá (Fotó: Beta)

A megállapodást a belügyminiszterek, Bratislav Gašić és Gerhard Karner, valamint Rétvári Bence miniszterhelyettes írta alá (Fotó: Beta)

A csúcstalálkozón az illegális migráción kívül arról is szó esett, hogy Európának meg kell próbálnia visszafordítani azt az aktuális trendet, hogy a valós gazdasági növekedés Európa határain kívülre költözik. Hosszú távon fontos megőrizni az európai fejlődést, nyomatékosította Vučić.

Stabil együttműködés

Magyarországnak köszönhetően sikerült megoldani a földgáztárolással és ellátással kapcsolatos problémákat, emelte ki újságírói kérdésre válaszolva Aleksandar Vučić. Közölte, Szerbiának jelenleg 588 millió köbméter földgáza van a tárolókban, hiszi, hogy az ellátás stabil marad. Ennek vonatkozásában Orbán Viktor kifejtette, hogy a földgáztárolással és a földgázszállítással kapcsolatos együttműködés is a jószomszédi viszonyok meghatározó jellegét szemlélteti.

Nyitókép: A megállapodást a belügyminiszterek, Bratislav Gašić és Gerhard Karner, valamint Rétvári Bence miniszterhelyettes írta alá (Fotó: Beta)