2025. július 27., vasárnap

Egy hét alatt három évszak

A hőingadozás próbára tesz, de nem vagyunk eszköztelenek

A héten még 34–35 fokos hőségben izzadunk, szombatra viszont vihar söpör végig a térségen, majd alig 24–25 fokot mutatnak a hőmérők. Az utóbbi időben megszokhattuk, hogy az évszakok szinte egymásba csúsznak, de most már a napok is úgy váltogatják egymást, mintha a tavasz, a nyár és az ősz egyetlen héten belül próbálnának együtt megélni. A hőmérséklet-ingadozás nemcsak a ruhatárunkat, hanem a szervezetünket és az idegrendszerünket is próbára teszi – gyakrabban és kiszámíthatatlanabbul, mint valaha.

Kovács Géza fizikatanár és hitoktató, aki több mint 40 éve foglalkozik klímakutatással, lapunknak elmondta: a napról napra változó, hektikus időjárás a meleg- és hidegfrontok váltakozásának következménye – tehát alapvetően természetes jelenség.

– Ilyen jelenségek száz évvel ezelőtt is előfordultak. Egy 1920-as adat szerint például 25 fokot emelkedett a hőmérséklet egyetlen nap alatt – még jóval a nagy ipari szennyezések és a globális felmelegedés előtt – hangsúlyozta a klímakutató. Hozzátette, azóta a légkör jelentősen szennyezettebbé vált, amely hozzájárul a gyakoribb és erősebb hőhullámok kialakulásához.

– Az idei nyár ugyan nem a legmelegebb, de tavaly például 77 forró, 30 Celsius-fokos vagy annál melegebb napot jegyeztek fel – az átlagos évi szám mindössze 28. Ez is jól mutatja, mennyire felmelegedett bolygónk légköre – fejtette ki Kovács Géza.

Elmondása szerint az éves hőmérsékleti ingadozások mindig másképp alakulnak, de az ilyen esetek száma egyértelműen nő. – Az idei év ebből a szempontból eltér a tavalyitól. Tavaly a folyamatos magas hőmérséklet miatt nem alakultak ki ilyen ingadozások, az idén azonban sűrűn váltják egymást a meleg- és hidegfrontok. Előfordul, hogy két nap alatt akár 10 fokot is változik a hőmérséklet – mondta.

Az ilyen gyors változásokhoz nehéz alkalmazkodni, hiszen – mint azt Faragó-Verebélyi Andrea, a temerini egészségház általános szakorvosa hangsúlyozta – a szervezetnek alapvetően hét hétre lenne szüksége, hogy hozzászokjon egy-egy jelentősebb hőmérséklet-különbséghez.

– A szív- és érrendszeri, valamint mentális problémákkal küzdők ilyenkor a legveszélyeztetettebbek. Az ingadozás hatással van az immunrendszerre és a hormonháztartásra is – figyelmeztetett az orvos.

A tünetek közé tartozhat a vérnyomás-ingadozás, mellkasi fájdalom, szívdobogásérzés, valamint nő a szívinfarktus és a sztrók kockázata. – A melegfront fáradékonyságot, fejfájást, migrént, ingerlékenységet és koncentrációs zavarokat okozhat. A hidegebb idő pedig növeli a meghűlés esélyét és reumatikus panaszokat hozhat elő – részletezte. A vérnyomás is jelentősen változhat: hidegben a véredények összeszűkülnek, amely megemeli, melegben pedig kitágulnak, amely hirtelen csökkenti a vérnyomást.

– A hőmérséklet hatással van a hangulatunkat szabályozó neurotranszmitterekre is – így szorongás, depresszió is kialakulhat. A szélsőséges hőmérsékletek károsíthatják a kognitív funkciókat, például a koncentrációs képességet és a memóriát – magyarázta az orvos, hozzátéve, hogy ez leginkább az idősebbeknél figyelhető meg. Kiemelte továbbá az alvászavarokat, valamint a meleg okozta stresszt, ingerlékenységet, sőt, akár agressziót és impulzivitást is.

– Az utóbbi években egyre több páciens jelentkezik ilyen panaszokkal – emelte ki. Leginkább az idősek, a mentális betegséggel élők és a csecsemők vannak kitéve a veszélynek, utóbbiaknál ugyanis még nem alakult ki a természetes hőszabályozás.

A legkisebbek esetében különösen fontos a megfelelő ruházat és a rendszeres folyadékbevitel, hogy a testhőmérsékletük kiegyensúlyozott maradjon. A felnőtteknek is ajánlott a réteges öltözködés, ha reggel hűvös van, délután pedig meleg. Fontos a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás – kerüljük a cukros üdítőket –, és lehetőleg ne terheljük túl magunkat a legmelegebb órákban. Ha tehetjük, a déli időszakban inkább maradjunk árnyékban vagy hűvös helyen.

– A fejfedő viselése is fontos, akárcsak az, hogy a szedett gyógyszereink igazodjanak az időjárási viszonyokhoz – emlékeztetett Faragó-Verebélyi Andrea. Mint mondta, a szív- és érrendszeri betegek számára például létezik nyári és téli gyógyszeres terápia is – ezeket szükséges a hőmérséklethez igazítani.

Az időjárás szeszélyessége tehát nemcsak a mindennapjainkat befolyásolja, hanem komoly hatással van egészségünkre és közérzetünkre is. A gyors hőmérséklet-változásokhoz nehéz alkalmazkodni, de tudatos odafigyeléssel, megelőzéssel és türelemmel sokat tehetünk szervezetünk védelméért. Egyre világosabb: a klímaváltozás nem a jövő problémája, hanem a jelen valósága.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Mindenképpen legyen rajtunk fejfedő, amennyiben erős a napsugárzás (Illusztráció: pixabay.com)