Duray Miklós nemcsak a Felvidék, hanem a Kárpát-medencei magyarság egyik legnagyobb közéleti személyisége volt, hangzott el a magyar nemzetpolitika, a határon túli magyar közösségek jogvédelmének legendás alakjának emlékét, munkásságát és szellemiségét felidéző mai panelbeszélgetésen, a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetemen és Diáktáborban. Mint elhangzott, Duray élete, munkássága, hitvallása a nemzeti összetartozás és a felvidéki magyarság jogainak kivívása és védelme köré épült.
A fórumon Kovács Elvira, a szerbiai képviselőház alelnöke, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökségi tagja, Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke, Gubík László, a felvidéki Magyar Szövetség elnöke, valamint Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára osztotta meg gondolatait. A beszélgetést Huth Gergely, a PestiSrácok.hu főszerkesztője moderálta. Az eseményen szó esett a határon túli magyar közösségek helyzetéről, a demográfiai és pártfilozófiai kérdésekről és kihívásokról, a kettős állampolgárság kérdéséről, a szomszédos nemzetekkel való együttélésről, a kétoldalú kapcsolatokról, a szervezettség fontosságáról, valamint a magyarság „túlélési stratégiáiról” is.
Kovács Elvira elmondta, hogy Vajdaságban is búcsút kellett vennünk egy olyan kiemelkedő vezetőtől, aki habitusában Duray Miklóshoz mérhető. Rámutatott Pásztor István néhai elnök bölcsességére, életművére, valamint a 2007-től haláláig elért jelentős eredményeire.
– Ahogy a felvidékieknek volt egy Duray Miklósuk, aki folyamatosan nevelte és felkészítette őket az előttük álló kihívásokra, úgy Pásztor István is kinevelte az új politikai generációt. Felismerte, hogy a szülőföldön együtt kell működni a többségi párttal, a hatalmi koalícióval, valamint hogy mindent meg kell tennie a közösség erősítéséért és építéséért. Rengeteget tanulhattunk tőle, és bízunk benne, hogy a munkánkra ő is büszke lenne, ha ma is közöttünk lehetne – mondta Kovács Elvira, aki beszédében kitért a szerb–magyar történelmi megbékélésre is, ugyanakkor elárulta, hogy a VMSZ tevékenysége mögött hosszú évek kitartó munkája áll, és kiemelte annak jelentőségét is, hogy a pártnak folyamatos parlamenti képviselete van. Mint mondta, képviselők nélkül a szerbiai képviselőházban a kisebbségi kérdések nem kerülnének napirendre. Ami az anyaországgal való együttműködést illeti, rámutatott, hogy Szerbia és Magyarország között az elmúlt időszakban számos együttes kormányülés zajlott, amelyek eredményeként ma már stratégiai tanácsról és konkrét együttműködési szerződésekről beszélhetünk több területen. Mindenek mellett kiemelte azt a hitvallást, amely a VMSZ-t mozgatja és erősíti. Hangsúlyozta: örömmel tölti el, hogy az elmúlt időszakban a vajdasági magyar közösséget példaként említették, illetve emlegetik, hiszen jelenlegi helyzete Kárpát-medencei szinten kiemelkedő.
Mint megtudtuk, Duray Miklós Gubík Lászlót jelölte ki utódjaként, és legjobb tanítványának nevezte.
– Duray Miklós szabadságharcos, ellenálló, stratéga, gondolkodó, hazafi és a közösségéért végtelenül odaadó politikus volt. Ő volt a példaképem és mentorom, a felvidéki közélet iránytűje, szellemi vezére – fogalmazott Gubík László, aki a felvidéki Magyar Szövetség munkájáról is megosztotta a gondolatait.
Toró T. Tibor felidézte, hogyan találkozott először Duray munkásságával és gondolkodásmódjával, valamint milyen tanulságokat merített belőle. Kitért az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács célkitűzéseire, jelenlegi helyzetére és az erdélyi magyarság előtt álló kihívásokra is, továbbá elmondta hogyan látja a magyar egység megteremtésének a lehetőségeit.
Illés Boglárka a kétoldalú kapcsolatok jelentőségét emelte ki.
– Nemcsak kulcsfontosságú, hanem elsődleges, hogy külpolitikai stratégiánkban a szomszédos államokkal való együttműködésben minél több közös érdeket azonosítsunk. Szerbiával kapcsolatban ma már pozitív példákat is fel tudunk mutatni, ami hozzájárul ahhoz, hogy a szülőföldön való boldogulás – amelyet Duray Miklós elsőként fogalmazott meg, és tett a közbeszéd részévé – ma már valós lehetőségként jelenhet meg. A nemzetegyesítés gondolata határok módosítása nélkül szintén az ő nevéhez kötődik. Ez a bölcs stratégiai gondolkodás ma is kézzelfogható eredményeket hoz – mondta az államtitkár.
A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy Duray Miklós életműve és szellemisége ma is iránymutató, és a nemzeti összetartozás erősítésében továbbra is kulcsfontosságú.

Nyitókép: Balról jobbra Gubík László, Kovács Elvira, Toró T. Tibor, Illés Boglárka, Huth Gergely/ Fotó: Ótos András