Emanuele Giaufret, az Európai Unió szerbiai küldöttségének leköszönő vezetője ma kijelentette, hogy Dánia különleges időszakban veszi át az Unió soros elnökségét – nemcsak a világ, hanem Európa és a bővítési folyamat szempontjából is.
Kiemelte, hogy a bővítés továbbra is az EU prioritása marad, és Szerbiától előrelépést várnak el a jogállamiság, a médiaszabadság és a választási reformok terén.
– Lengyelország elnöksége idején, amely július 1-jén adja át a stafétát Dániának, nagy előrelépés történt az EU bővítése terén a Nyugat-Balkán felé, és biztos vagyok benne, hogy Dánia is ezen fog dolgozni – mondta Giaufret újságíróknak azon a panelbeszélgetésen, amit Lengyelországtól Dániáig: közös út rendkívüli időkben címmel tartottak meg.
Szavai szerint Szerbia EU-s közeledésében elvárás az előrelépés a jogállamiság, a médiaszabadság és a választási reformok terén.
– Szeretnénk előrelépést látni a regionális kapcsolatokban és Koszovóval való viszonyban, de különösen a jogállamiság terén – akkor haladhatunk tovább – nyilatkozta Giaufret.
Pernille Dahler Kardel, Dánia szerbiai nagykövete az Európa Házban újságíróknak elmondta, hogy országuk kiszámíthatatlan időszakban veszi át az elnökséget, biztonsági kihívásokkal szembesülve, ugyanakkor a bővítés rendkívül fontos Dániának és az EU megerősítésének, beleértve Ukrajnát és a Nyugat-Balkánt is.
– Erre a folyamatra fogunk összpontosítani, a versenyképességre, az ipar megerősítésére és a Zöld Megállapodásra építve – hangsúlyozta.
Srđan Majstorović, a Központ az Európai Politikáért (CEP) Igazgatótanácsának elnöke, úgy vélekedett, hogy Szerbia európai integrációja jelenleg háttérbe szorult, és reményét fejezte ki, hogy a szerb vezetés felismeri a koppenhágai üzenetet. Véleménye szerint a szerb vezetés nem fogadja el a valóságot, hanem saját helyét keresi az európai realitások között.
– Sajnos a szerbiai valóság az, hogy a hatalom nem ismeri el a városok utcáin zajló politikai válságot, és ilyen körülmények között várható a represszió folytatódása – egy ilyen ország pedig nem számíthat előrelépésre a tárgyalásokban – mutatott rá.
Majstorović szerint elsődleges, hogy a hatalom elfogadja a valóságot, felismerje, hogy az utcákon komoly politikai válság van, és találjon módot a diákok és polgárok követeléseinek teljesítésére.
– Amíg ez nem történik meg, az európai integrációk nem fognak előrehaladni – zárta gondolatait Majstorović.
