Ana Brnabić, a köztársasági parlament elnöke ma közölte, hogy Vladan Đokić, a Belgrádi Egyetem rektora aláírta hozzájárulását ahhoz, hogy a neve szerepeljen az egyetemisták választási listáján.
Brnabić az X platformon közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott, Đokić ezzel megerősítette azt, amit Aleksandar Vučić államfő már tavaly december 11-én kijelentett, hogy a blokádokat szervezők tevékenysége valójában politikai célokat szolgál.
A házelnök élesen bírálta a rektort, kijelentve, hogy aláírásával „megerősítette, hogy egyes dékánok és professzorok terrorizálták az egész országot, és visszaéltek az egyetemi autonómiával, hogy a felsőoktatáson keresztül jussanak hatalomhoz”.
– Ehhez felhasználták az egyetemistákat, azokat is, akik blokádot szerveztek, és azokat is, akik tanulni szeretnének, továbbá kizárólagos politikai ambícióikkal lerombolták azt az egyetemet, amelyet valaki 217 évvel ezelőtt alapított – fogalmazott a házelnök.
Ana Brnabić kijelentette, most már azt várja, hogy Đokić ugyanilyen világosan aláírja visszavonhatatlan lemondását is a Belgrádi Egyetem rektori posztjáról, mivel szavai szerint most már minden kristálytisztán világos.
A parlament elnöke emlékeztette a rektort a felsőoktatási törvény 43. cikkelyének 10. bekezdésére, amely kimondja: „A felsőoktatási intézményekben nem engedélyezett politikai, pártpolitikai vagy vallási szerveződés és tevékenység.”
– Talán úgy gondolja rektor úr, hogy a törvények, a képviselőház és a Szerb Köztársaság Alkotmánya felett áll? Akkor ezt mondja ki nyíltan az ország összes polgára előtt – fogalmazott Brnabić, hozzátéve a bejegyzéséhez egy fényképet arról a dokumentumról, amelyen Đokić aláírása szerepel.

Nyitókép: A házelnök szerint a rektor aláírásával megerősítette, hogy blokádokat szervezők tevékenysége valójában politikai célokat szolgál (Fotó: Beta)