2024. április 23., kedd

15 évet is kaphat Salvini, amiért feltartóztatott egy migránshajót

Megkezdődött a szicíliai Palermóban Matteo Salvini pere. A volt olasz belügyminisztert azért vonják felelősségre, mert 2019 nyarán csaknem három hétig nem engedte egy spanyol hajón Szicíliához érkezett illegális bevándorlók partraszállását.

Az ügyészség kötelességmulasztással és emberrablással vádolja Salvinit. Matteo Salvini 2018-2019-ben volt belügyminiszter az Öt Csillag Mozgalom és a jobboldali Északi Liga kormánykoalíciója idején.

Miniszterként keményen fellépett az olasz partokhoz érkező, migránsokat szállító hajókkal szemben, több alkalommal megakadályozta a hajók kikötését, és követelte az Európai Uniótól, hogy enyhítsen az illegális bevándorlás kezelésével járó Olaszországra nehezedő terheken.

A perben érintett Open Arms spanyol civil szervezet hajója csaknem három hétig vesztegelt a szicíliai partoknál, a fedélzetén 147 emberrel, akiket Líbia közelében vettek fel. Több bevándorló a vízbe vetette magát kétségbeesésében, miközben a kapitány kérvényezte, hogy a hajó befuthasson egy biztonságos közeli kikötőbe. A várakozás ideje alatt több embert humanitárius vagy egészségügyi okokból partra vittek, és végül Lampedusán engedték partra szállni a még a hajón maradt 83 migránst.

Oscar Camps, az Open Arms vezetője elmondta: igazságszolgáltatást várnak azért a felesleges szenvedésért, amelyet a hajón lévő embereknek át kellett élni abban a 20 napban.

Az első tárgyalási napon nagyrészt eljárásügyi részleteket tisztáztak, és a pert december 17-én folytatják. A bíróság akár 15 éves börtönbüntetést is kiszabhat Salvinire, ha bűnösnek találják.

Májusban egy hasonló ügyben Salvininek végül nem kellett bíróság elé állnia. A bíróság akkor úgy döntött, a belügyminiszter nem követett el bűncselekményt azzal, hogy 2019-ben öt napig nem engedélyezte a Gregoretti katonai hajóval érkezett 116 bevándorló partraszállását. A Gregoretti biztonságos helynek minősült, ahol a menekülők orvosi ellátást, élelmiszert és más támogatást kaptak. Ráadásul az akkori kormány támogatta Salvini döntését.