2025. május 12., hétfő

Orosz kémbázis működik Nišben?

Az egyesült államokbeli Associated Press (AP) hírügynökség szerint számos gyanú merül fel a Nišben működő orosz–szerb humanitárius központ kapcsán.

Nem lehet biztosra venni, hogy tényleg a természeti katasztrófák okozta állapotok javítása-e a célja ennek a létesítménynek, vagy egészen más okból hozták azt létre, áll a hírben. Lehetségesnek számít az is, hogy a humanitárius központ voltaképpen egy hírszerző központ vagy katonai bázis, amelynek a feladata a Balkánról információkat küldeni Oroszországba. A balkáni orosz kémbázisban címet viselő írásban az AP arról számol be, hogy egyes nyugati nem kormányzati szervezeteknek a meggyőződése, hogy az oroszok valóban egy kis álcázott kémbázist hoztak létre a Balkánon, mely megfigyeli és beszámol az amerikai katonai érdekeket képező eseményekről, azokról beszámol Oroszországnak. Az AP humanitárius központba látogatott újságírójának leírása szerint az irányítószobában ellenőrzésre szolgáló óriásmonitorok találhatók, a mentőfelszerelés a raktárban helyezkedik el, s van egy befejezetlen szürke betonépület is, amelyet kiképzésekre használnak. Megjegyzi, hogy Szerbia továbbra is közel áll Oroszországhoz, annak ellenére, hogy a környező országok mindegyike NATO-tagállam vagy mielőbb azzá szeretne válni.

AZ OROSZ VÁLASZ
Nyugati elemzők szerint a niši „kémbázis” Oroszország válasza a NATO európai terjeszkedésére. Azt is megjegyzik, hogy amennyiben valóban katonai műveletekre használják ezt a központot, akkor az a Kreml első európai létesítményének számít a volt Szovjetunió és a varsói szövetség bukását követően. Arra is emlékeztetnek, hogy az Európai Unió feltételként szabta meg Szerbiának, hogy elhagyja a rendkívüli helyzetekkel foglalkozó orosz programokat és az uniós programokhoz csatlakozzon, amikor tagállammá válik.
Az AP meglátása szerint a humanitárius központnak beállított orosz kémközpont mögött a rendkívüli helyzetekkel foglalkozó orosz minisztérium áll, mely azonban hírszerzési feladatokat is ellát a katasztrófa-elhárítás mellett, s adatokat gyűjt a moszkvai biztonsági ügynökségeknek.
A hírügynökség arra is emlékeztetett, hogy a humanitárius központ megnyitása során Oroszország szerbiai nagykövete megalapozatlan találgatásnak nevezte azokat a kijelentéseket, amelyek egy esetleges katonai bázis létrehozását vélték felfedezni a legújabb orosz–szerb lépésben.

BIZONYÍTÉK NINCS...
Az AP újságírója beismerte, kevés bizonyítékot tudna felmutatni arra, hogy a katasztrófa-elhárítás mellett egyéb célokra is használják a központot, mert az újságíróknak rendezett bemutatón éppen a központ ezen elemeit népszerűsítették, mentőkocsit, dzsipet, gumicsónakokat, tűzvédelmi berendezéseket mutogattak az illetékesek.
A NATO tisztségviselői nem kívánták kommentálni a feltételezéseket, azt közölték, hogy bármi legyen is a niši központ, különösebben nem aggódnak létezése miatt.

POLITIKA ÉS KATASZTRÓFAVÉDELEM
Vjacseszláv Vlasenkó, a humanitárius központ egyik vezetője cáfolta az állításokat, s közölte, az objektum messzemenően nem a koszovói vagy a romániai amerikai bázisok megfigyelése miatt készült. Azt mondta, ha akarnák sem tudnák a központot kémbázissá alakítani, nem ilyen céllal tervezték meg eleve azt. Hozzátette, hogy a politikát el kellene választani a humanitárius jellegű tevékenységektől, s amiatt panaszkodott, hogy a legutóbbi tűzeset során Horvátország elutasította az orosz tűzoltó repülők bevetésének lehetősét, de sátorokat és egyéb segítséget is visszautasított csak azért, mert nem tetszik az államnak Vlagyimir Putyin politikája.

Magyar ember Magyar Szót érdemel