Prema podacima ministarstva za poljoprivredu na srpsko tržište, u prva dva meseca ove godine, dospelo je manje svinjskog mesa iz uvoza nego što je to bio slučaj ranijih godina.

Preduzeće „Tönnies” ne želi da smanji domaću proizvodnju (Foto: Beta)
Iz Direkcije za veterinu su upozorili da uvozne dozvole, koje ova direkcija izdaje, ne daju prave podatke o tome koliko uvoznog svinjskog mesa zaista stigne na srpsko tržište, a kao primer su naveli prošlogodišnji podatak prema kojem je u Srbiju uvezeno deset puta manje mesa nego koliko je dozvola izdato. Tačnije, dozvola je izdata za uvoz 2.221.000 svinja, ali je do decembra prošle godine uvezeno 217.000 svinja. Najveća evropska firma se interesuje za uzgoj svinja.
Liga paora Vojvodine je nedavno izrazila svoju zabrinutost zbog činjenice što je Direkcija za veterinu izdala dozvolu za uvoz 300.000 svinja. Kao što su naglasili, uvoz u toj meri bi još više smanjilo cene domaćeg mesa, što bi na kraju značilo kraj stočarstva.
Pored uvoza proizvođači strepe i od prisustva inostranih firmi u Srbiji, ali je Clemens Tönnies, vlasnik nemačke firme „Tönnies” tokom svoje jučerašnje posete Beogradu naglasio da je njegova firma zainteresovana za srpsko tržište, ali ne želi da uništi lokalnu proizvodnju, već bi radije učestvovao u povećanju uzgoja svinja i povećanju izvoza svinjskog mesa.
U povećanju uzgoja svinja problem može stvoriti samo svinjska kuga, iako ova bolest u inostranstvu već godinama nije registrovana. Prema rečima Clemens Tönniesa, i kod nas se može preduprediti širenje ove bolesti. Premijer Aleksandar Vučić je naglasio da će povećati iznos donacija za razvoj tehnologija i za uspostavljanje viših poljoprivrednih standarda, ako je to potrebno, ali zauzvrat od proizvođača očekuju odgovorniji pristup, pre svega u sprečavanju svinske kuge i u povećanju uzgoja svinja. |
Tönnies je izjavio da bi u narednih pet godina investirao 300 miliona evra u srpsku proizvodnju. Dodao je da tako zarađen novac želi da potroši na razvoj domaćeg uzgoja svinja.
Preduzeće „Tönnies” ne želi da smanji domaću proizvodnju, samo želi da pripremi ovdašnje proizvođače na prisustvo na stranom tržištu. Mi izvozimo u 98 država sveta, svetski smo prvaci u izvozu svinjskog mesa, tačnije 82 posto izvezenog mesa potiče od nas. Ukupno imamo 16 kancelarija za izvoz koje bi uskoro mogle prodavati i meso proizvedeno u Srbiji. Time bi se povećala potražnja za srpskim svinjskim mesom i na teritoriji države – izjavio je Clemens Tönnies. Naglasio je da žele da investiraju na poljima koja su bliska uzgajivačima svinja. Kao što je rekao, samo u Nemačkoj sarađuju sa 17 hiljada poljoprivrednika i porodičnih preduzeća.
Nemački preduzetnik je izjavio da se privredni potencijal Srbije krije u kvalitetnom poljoprivrednom zemljištu. Pošto Nemačka ima deceniju dugu saradnju sa Srbijom, Tönnies je odlučio da otvori predstavništvo u Beogradu i što je brže moguće, započne izgradnju deset svinjskih farmi. Kao što je rekao, to neće pokrivati njihovu punu proizvodnju.
- Ne želimo nikoga da istisnemo sa tržišta, samo da uposlimo već postojeće proizvođače – rekao je preduzetnik, a zatim je dodao da proizvođači, koji bi se priključili proizvodnji, prvo moraju da učestvuju na obuci, kako bi se upoznali sa tehnologijama koje preduzeće koristi. U sledećoj fazi će preuzeti rukovođenje preduzećem sa kojim mogu započeti proizvodnju, ali sa kojim istovremeno mogu upoznati i domaće tržište. Izgradnja bi započela tek u trećoj fazi, jer bi većinu proizvodnje vršili domaći stočari. Nemačka firma planira izgradnju preduzeća koje bi obuhvatilo i proizvodnju stočne hrane, stočarstva, ali i klanice. Kao što je rekao, svako može da im se pridruži, jedini je uslov da proizvođači rade sa najmanje deset krmača. Naglasio je da žele da se razvijaju i mali proizvođači, tako da će sklopiti ugovore o otkupu sa proizvođačima čim izgrade klanice, tako da će porodična gazdinstva moći sa sigurnošću da planiraju razvoj svog gazdinstva.
Clemens Tönnies je o interesima nemačke firme pregovarao juče sa premijerom Aleksandrom Vučićem, jer za započinjanje biznisa su pre svega potrebne dozvole. Vučić je obećao da će se do juna pripremiti ugovor o saradnji i do tada će moći „sakupiti“ zainteresovane proizvođače koji bi se mogli priključiti prvoj fazi proizvodnje.
Vučić je na jučerašnjem sastanku naglasio da će domaći paori proizvoditi većinu proizvoda, a nemačka firma bi nakon investicija u početku, nakon uzgoja između 700 i 800 hiljada svinja, obrađivala 4 miliona svinja. Poznajući domaće podatke, premijer je ukazao da klanice Srbije danas obrađuju oko 2,8 miliona svinja. Stočni fond je 2010. i 2011. godine brojčano drastično smanjen. Kao što je naglasio, prisustvo nemačke firme u Srbiji bi značilo napredak u poljoprivredi Srbije.
Vlada i Tönnies su još prošlog aprila potpisali izjavu o nameravanoj saradni. Tada se pregovaralo o uzgoju 3 miliona svinja.
Nemačko preduzeće danas uzgaja 17 miliona svinja godišnje, a pored toga i 400 hiljada goveda, od čega se godišnje čak 5 milijardi evra vraća u proizvodnju.
