Az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése szerint, 2010-ben, a szívbetegségeket megelőzve, már a rák lesz világszerte a vezető halálok. Ez egyedül annak tudható be, hogy szívbetegségek korai elhárítása, ami főképpen a megfelelő életmódváltásban nyilvánul meg, világszerte hódít s már a gyermekkorban alkalmazzuk szüleink pozitív hozzáállása által.. Továbbra is halálra isszuk, dohányozzuk magunkat, étkezési szokásaink alig változnak.
A felnőttek harminc százaléka dohányzik, a fiataloknál még rosszabb ez az arány, negyven százalékuk szokott rágyújtani. A férfiaknál még mindig a leggyakoribb a tüdő-, a prosztatarák, a fej-nyaki rész rákos elváltozásai, míg a nőknél magasan vezet az emlőrák, majd utána a vastagbél és a méhnyak rákos megbetegedései.
Az első tünetek rendszerint nem túlriasztóak, ám ha makacsul napról napra fennállnak, nem múlnak egy hét, vagy tíz nap múlva sem, akkor érdemes, sőt ajánlatos kivizsgáltatni magunkat. A következőkben olyan figyelmeztető, korai tüneteket mutatok be, amelyekkel egyes daganatok rendre jelentkeznek.
Méhnyakrák: előfordulása gyakoribb a fiatal 35-38 év körüli nőknél, akik gyakran cserélik sexuális partnereiket. Korai stádiumban alig okoz panaszokat, mégis, a bővebb hüvelyi folyás és egy enyhe bevérzés a sexuális együttlét után okvetlen azonnali szűrővizsgálatot igényel.
Mellrák: a rendszeres heti önvizsgálat kihagyhatatlan, ami magába foglalja az emlők áttapintását, a bőrfelszín vizsgálatát és a hónaljak átsimítását is. Ha az emlőben csomót tapintunk, ne habozzunk felkeresni az orvost, akkor is, ha tudjuk, hogy ezeknek kétharmada jóindulatú. Rendszeresen járjunk szűrővizsgálatra, ha panaszmentesek vagyunk is. Az emlő bőrén, vagy a mellbimbó tájékán észlelet behúzottság már előrehaladott állapotnak számit.
Vastag- és végbélrák: gyakori a 60-80 évesek körében, nőknél, férfiaknál egyaránt. Legjellemzőbb, a székelési szokások váratlan változása, holott táplálkozásunkban semmi eltérés nincs a megszokottnál. A beteg felfigyel arra, hogy a székszorulás és a hasmenés váltakozik, s ezek a tünetek tíz nap múlva sem szűnnek. Sokszor friss, vagy alvadékos vér, esetleg nyák található a székletben. Fájdalom ritkán, inkább hasi kellemetlen, rossz érzés, puffadás jelentkezik. A vastagbélrák szűrést akkor se hagyjuk ki, ha semmi jelét nem észleljük megbetegedésnek!
Bőrdaganatok: Általában az 50 éven felüli korosztályban fordul elő, inkább olyan egyéneknél, akiknek színezett anyajegyük van a nap sugarainak kitett bőrfelületen. A bőr nem felejt, ha az anyajegyet évekig kitesszük a nap káros ultraibolya sugarainak, sűrűn kialakul a melanoma nevezetű, nagyon rosszindulatú bőrrák. Az anyajegyeket hagyjuk békén, még ha olyannyira is aggatnának. A nyugalmi állapotában békés anyajegy, halálos kimenetelű betegséggel torolhatja meg kimetszését!
Prosztata-(dülmirigy) rák: a prosztata időskori jóindulatú megnagyobbodása kivétel nélkül minden férfit érint (kivéve az eunuchokat). A folyamat visszafordíthatatlan, az ismert gyógyszerek csak a vizelési ingert csillapítják. Alattomos betegség a prosztata-rák, amikor a megnagyobbodott prosztata, sajnos szinte minden jel nélkül képes átformálódni rosszindulatú daganattá. A halálokok után közvetlen a tüdőrák mögött áll nagyságrendben. Kevés és bizonytalan az intő jel, mégis, korai jelzésértéke van a nehezen induló vizelésnek, a meg-megszakadó sugárnak, a véres vizeletnek, a véres ondónak. A PSA nevű tumormarkert csak az urológus vizsgálata mellett értékelhetjük, önmagában haszontalan.
Az idősödő korúaknak (Magyar Szó 2009. febr.11.) kötelező az évenkénti urológusi vizsgálat, ha a rákos fordulatot idejében szeretnénk felfedni. A késés gyors áttéteket eredményezhet! Fontos tudnunk: minden ultrahang, CT, Mr. Stb. felszereltség mellett, legtöbbet ér és mond egy tapasztalt urológus úja, az un. digitális vizsgálat a végbélnyíláson keresztül.(folytatjuk)
