2025. május 19., hétfő

Bepillantás az orvoslás jövőjébe

Mielőtt végképp lezárnánk a betegvizsgálatokról szóló fejezetünket, vessünk egy pillantást az orvostudomány e rendkívül fontos ágazatának kulisszái mögé, azzal a céllal, hogy felfedjük, milyen jövőképet rejteget előlünk. Ki ne lenne közülünk kíváncsi, miként él majd együtt a gyermeke vagy unokája a jövő orvostudományával, humánusabbá, hatékonyabbá válik- e az orvoslási tevékenység?

Ha a jövőt faggatjuk e téren, csupán az elkövetkező 10-20 évről mondhatunk bizonyosat, azt, ami 40-50 év múlva vár ránk, sem szavakkal, sem képekkel nem merem megközelíteni, félek ugyanis, a fantázia területén kötnénk ki olvasóimmal együtt. Ha reális képet akarunk, induljunk ki a mai betegvizsgáló készülékek legkorszerűbbjéből, a PET-ből. Emlékeztetem az olvasót, hogy ez a készülék 2-3 milliméteres rákos megbetegedést is képes felfedni. A kóros szövet, glükóz-felvevő mohósága miatt, képtelen rejteket találni testünkben a PET fürkésző tekintete elől. Nos, a fejlesztés abba az irányba folyik, hogy a legkoraibb stádiumban mutassa ki a jövő készüléke a rosszindulatú sejtek megjelenését, lehetőleg már a sejten belül történő elváltozást észlelje. Ezen kívül, olyan mágneses rezonancia készülék kifejlesztésére várunk, amelynek jóval kisebbek a költségei.

Ami a családorvosi rendelők felszereltségét illeti, egyértelmű, hogy újabb betegségvizsgáló készülékek bevonása nélkül, ez az ágazat katasztrofálisam lemarad a korházi ellátással szemben. Itt elsősorban gondolok a ma már elérhető áron beszerezhető ultrahang, hordozható változatának bevonására a mindennapos praxisba. Néhány év múlva, nem lesz fenntartható orvosi rendelő ultrahang készülék nélkül. Ezzel lényegesen tehermentesülnének a túlterhelt korházi diagnosztikai osztályok.

A jövő még jobban kiemeli a betegség-megelőzés szerepét. Ám fogjuk már fel: céltalan a prevenció, a betegség-megelőzés fontosságát közhelyszerű állandósággal hangoztatni, ha az emberek kezébe nem adunk egy olyan alapvető tudást, ismerettárat, amelynek segítségével ezt időben, eredményesen és önállóan megvalósíthatnák. Ez ma, sajnos, lehangolóan alacsony szinten van. Ezért fontosak a Magyar Szó egészségügyi mellékletei, amelyek a rászorult embernek meghatározott biztonságot nyújtanak, tájékoztatóul szolgálnak, és nem mellékesen oldják, a ma nagyon is jelen levő kiszolgáltatottság érzését, ha orvos-közelben, netán korházban találja magát az ember.

Unokáink reméljük, ismeretekben és tudásban sokkal felkészültebbek, és ezzel hatékonyabbak is lesznek majd a betegségmegelőzés gyakorlatában. A színvonalas és reklámmentes tájékoztatás révén életvitelük tartozékává, életelemükké válik a gondoskodás testi és lelki egyensúlyukról. Emellett ez az alaptudás elősegíti azoknak a kézi, személyes készülékeknek használhatóságát, amelyek segítségével felfedik a betegség korai megjelenését szervezetükben. Használatban lesznek majd a vérnyomás-, láz- és vércukor-mérők mellett, a koleszterin, a prosztatarák- PSA, a hüvelygomba (candida) és a vastagbélrák otthoni tesztcsíkjai, a szívinfarktus- rizikót jelző készülékek, alap kimutatások a vér, a vizelet, a széklet és köpet–minták kórós elváltozásairól. Az oxigén- adagoló valamint a tüdőnkön keresztül ható antibiotikumok porlasztása is elképzelhető otthoni környezetben. És miért ne: a Japánban már létező kézi EKG készülékek használata is elterjedhet, amelynek jeleit orvosuk mobiljára küldik. De itt be is fejezem, mielőtt megvádolna valaki, hogy elfeledtem hol élünk. Higgyenek nekem, semmit el nem feledtem, de visszafogottan is, ennyi, talán ennyi elvárható a 10-20 évnyi távolságba eső jövőnktől.

Magyar ember Magyar Szót érdemel