Megszaporodtak a telefonos kérdések az alacsony vérnyomásról közölt soraim után. Úgy látszik, ez a betegségtünet sűrűbben fordul elő, mint gondoltam, de szerintem a jelenségnek az előzőkben említett bagatellizása is hozzájárul a kérdések sokaságához. Nem válaszolhatok konkrétan arra, hol kapható rozmaring: falvaink kertjeiben és a városok piacain is fellelhető ez a keskeny örökzöld levelű növény, de ellátogathatunk az úgynevezett bioboltokba is. Íme néhány recept ennek a nagyon hasznos gyógynövénynek a gyakorlati felhasználásáról, ami úgy tűnik, öreganyáink elmenetelével lassan feledésbe merült. Ahogyan szintén feledésbe merült immár Sebastian Kneipp (1821–1897) német katolikus pap és természetgyógyász neve is, pedig mindaz, amit a fitoterápia besorol gyógynövényei közé, Kneipp szisztematikus rendszerezésének köszönhető.
Létszükség, nyomorúság volt gyermekkorára jellemző, nem csoda, hogy korán áldozatul esett az abban a korban halálos kimenetelű megbetegedésnek, a tbc-nek. Az 1849-ben állapota már válságosra fordult, egyre gyakrabban vért hányt, amikor végső kétségbeesésében elhatározta, hogy kipróbálja az akkoriban megjelent dr. Hahn könyvében ajánlottakat a víz erejéről. Erre a könyvre rajta kívül senki nem figyelt fel. November közepén belevetette magát a Duna jéghideg vizébe. Három másodperc múlva kimászott a folyóból és hazafutott, hogy felmelegítse a testét. Legnagyobb meglepetésére frissebbnek, egészségesebbnek érezte magát. Ezután másnaponta 3 másodpercet merült a hideg vízbe, s minden alkalommal érezte az erősítő, frissítő érzést. Tapasztalatait könyvében adta közre és ezzel megalapozta a ma is méltán híres és divatos Kneipp-kúra ismeretét. Nálunk és anyaországunkban még nem túl népszerű, Németországban viszont sok hódolója van. Hatalmas életművét helyszűke miatt nem ismertethetjük, de említésre méltó, hogy Kneipp kedvenc gyógynövénye a vérkeringést fokozó rozmaring volt.
Ő írta le mindazt, amit érdemes tudni e növényről: egészében erősíti a szervezet működését, növeli a vérnyomást, s ezzel csillapítja az alacsony vérnyomás esetén sűrűn jelentkező fejfájást. Csökkenti a kimerültséget, serkenti az anyagcserét, megszünteti az enyhe gyomor- és bélműködési zavarokat. Balzsamos illata véd a rovaroktól, molyoktól.
Íme néhány terápiás javaslat a hipotóniás betegek számára: vegyünk mindennap váltott zuhanyt, fő szabály, hogy csak meleg testet érjen a hideg víz, elegendő csak megcsapatni a bőrt: az alsó majd a felső végtagokat, a nyakat, az arcot, és a végén a szív tájékát. Ezt követően dörzsöljük szárazra a bőrünket. Jót tesz a szauna: hetente egy alkalommal áldásos a hatása az érrendszerünkre.
A hiedelemmel ellentétben a kávé és a fekete tea csak átmenetileg növeli a vérnyomást, miután hatásuk lecseng, vízhajtóként működve még lejjebb nyomják a vérnyomásunkat.
A fürdővizünkbe tegyünk 5-5 csepp rozmaring- vagy eukaliptuszolajat, 15-20 perces fürdő, majd váltott zuhany javasolt. Egy csésze forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi összevágott (száraz vagy friss) rozmaringlevelet és 10 perc elteltével szűrjük le. Édesíthetjük mézzel. Naponta 2-3 csésze fogyasztása megengedett. Bor: összevágunk 20 gramm friss rozmaringlevelet és öntsünk rá 1 liter fehér bort. Egy hét után szűrjük le, majd fogyasszuk. Rozmaringtinktúra: naponta 5 ml fogyasztható.
