2025. május 18., vasárnap

Az alacsony vérnyomás

Egy orvosi kelepce

Az orvosnak mindig felcsillan a szeme, ha szédülésre panaszkodó betegénél alacsony, 105/70 körüli vérnyomást mér, s nemigen állja meg mosoly és megjegyzés nélkül: „no, maga hosszú életű lesz!” Nem viccnek szánja, ezzel takarja – mint alant majd kiderül –, hogy lényegében egy kellemetlen terápiás kelepcébe került..

Megjegyzésének emellett tudományos mélysége is van, mindazok a szervi bántalmak, amelyek a magas vérnyomású egyéneknél néhány éven belül kialakulnak (szívelégtelenségi panaszok, vérzéses és vérhiányos stroke, vesebetegségek stb.), a hipotóniás beteget nem fenyegetik közvetlenül.

Ha a dolgot ebből a szemszögből vizsgáljuk, az orvosi statisztikának igaza van. Nem lehet azonban általánosítva a hosszú élettartam mintapéldányává kinevezni senkit ilyen egyszerűen, az alacsony vérnyomásban szenvedők is ki vannak téve számos betegségnek. Immunitásuk semmivel sem jobb, ellenállóbb, mint az átlagemberé. Közöttük sincs tehát biztos előfizető a 90-100 éves korra. Akkor beszélünk alacsony vérnyomásról – hipotóniáról – ha legalább három alkalommal hetenkénti időközökben 100/70-es vagy ennél is alacsonyabb vérnyomást mérünk. A vérnyomás túlzásba vitt gyógyszeres csökkentése is közrejátszhat, de általában genetikai jelenséggel állunk szemben.

Fent már említettem, hogy mi, orvosok, sajnos még ma is hajlandóak vagyunk bagatellizálni a hipotóniát, de nemcsak mi, rajtunk okulva a gyógyszeripar is. Szinte hihetetlen, hogy nincs megfelelő gyógyszer az alacsony vérnyomás hosszú távú kezelésére, csupán az elsősegélyként használatos ampullázott szerekkel rendelkezünk. Pedig ha nem is betegségről – aki vele él, jól tudja –, egy igen kellemetlen tünetegyüttesről van szó.

Ejtsünk néhány szót az alacsony vérnyomás okairól. A legújabb kutatások szerint a vérkeringést szabályozó mechanizmusok szabálytalan működésében kell keresni az okot. A vérnyomást három tényező határozza meg: a kipumpált vér mennyisége, a vérerekben keringő vér térfogata és a vérerek alkalmazkodóképessége. Minél kevesebb a kipumpált vér mennyisége, annál alacsonyabb a vérnyomás. Az igen szapora szívműködés is csökkentheti a szív pumpafunkciójának hatásosságát. Ha vérzés áll fenn, csökken a vér mennyisége és a vérnyomás stb.

Azt mondhatjuk nagyon leegyszerűsítve: amikor a három említett tényezőben működési zavar áll fenn, a vérnyomás nem kompenzálható sikeresen és beáll az állandóan alacsony vérnyomás tünete. Ezek a tünetek csöppet sem kellemesek: szédülés, amely különösen kitűnik hirtelen helyzetváltoztatáskor, kora reggeli fáradtságérzet, a koncentrációképesség zavarai, fázékonyság, különösen feltűnő a végtagok hűvössége. Ezek a tünetek nem tévesztendők össze a vérnyomás „liftezésével”, az ájulás tünetével, amikor a normális vérnyomás hirtelen 100 Hgmm alá esik, egy váratlan emocionális stressz, fizikai megerőltetés vagy bizonyos betegségek hatására. Ez a „liftezés” igen sokszor előjátéka a közeledő gutaütésnek is.

Az alacsony vérnyomás különösen gyakori a nők körében, de a férfiak sem kivételezettek. Az orvos valódi gondja akkor kezdődik, amikor gyógyítani kellene a hipotóniát. Mint említettem, nincs kifejezetten idült hipotóniára alkalmazható gyógyszer. Itt lép be – méltán és hasznosan – a gyógyításba az alternatív medicina, mégpedig a fitoterápia (gyógynövényterápia) szintjén. Általános testi tonizálásra eredményesen használható a rozmaring, amit (talán tudatosan) a régiek menyasszonyi ékszerként hordtak. A rozmaring levelei éteres olajokat tartalmaznak, fő hatóanyagaként megjelölhetjük a rozmaringkámfort. Igen változatos formában használható: például mint rozmaringbor, -tea, -szesz, -fürdő és masszázs. Emellett erősítsük szervezetünket mozgásterápiával, ezt ne hanyagoljuk el a hét egyetlen napján sem.

Magyar ember Magyar Szót érdemel