Az elmúlt időszakban megerősítették a kereskedelmi felügyelők munkáját és az állategészségügyi felügyelők is terepen vannak annak érdekében, hogy a hamis méz lekerüljön az üzletek polcairól – mondta Adrijana Mesarović gazdasági miniszter. Kiemelte, a szerb állam ádáz harcot folytat a hamis méztermékek forgalmazása ellen a hazai piacon. Dragan Glamočić mezőgazdasági miniszter a közelmúltban követelte az általa képviselt tárca keretében működő Állategészségügyi Igazgatóságtól, hogy szigorítsa meg a méztermékek ellenőrzését a kereskedelemben – emlékeztetett a gazdasági miniszter. Majd hozzátette, a laboratóriumok azóta intenzíven végzik a minták elemzését annak érdekében, hogy igazolják az eredetiséget és kiszűrjék a hamisítványokat. Ennek alapján megfelelő szankciókat lehet majd érvényesíteni, és a hamis mézet vissza lehet vonni a forgalomból – mutatott rá a jelenlegi helyzetre Adrijana Mesarović azt követően, hogy az újságírók közvetítették felé a méztermelők aggodalmait. A méhészek ugyanis már többször is hangsúlyozták, hogy a tömérdek mennyiségű hamis méz miatt igazságtalan piaci körülményekben próbálnak fennmaradni. Ahogyan arról korábban is beszámoltunk: Szerbiában a piacra bocsátott méz 40 százaléka hamisítvány, miközben egy kilogramm akácmézért akár 1800 dinárt is elkérnek a kereskedők.
VISSZA NEM TÉRÍTENDŐ TÁMOGATÁS MÉHÉSZEKNEK
A hamis méz piaci elterjedtsége ellen folytatott harc mellett az állam vissza nem térítendő támogatási lehetőséget is nyújt a méhészeknek – mutatott rá Mesarović. Hangsúlyozta, hogy a gazdasági minisztériumnak jelenleg nyitva áll az a pályázata, amellyel a méhészek befektetéseit támogatják. A pályázat keretében a beruházásaik akár 50 százalékát is megtéríti az állam, legfeljebb hárommillió dináros hozzájárulással – mondta a miniszter, aki szerint a szerbiai méztermékek versenyképesek a nemzetközi piacon. Kiemelte a kínai piac lehetőségeit, amelyen nagy a kereslet a valódi méz iránt: a miniszter arról tanúskodott, hogy nemrégiben a közel-kelet felé elindult az első szerbiai mézszállítmány. Egyelőre 600 kilogramm mézet indítottak útra, de újabb megrendeléseket várhatnak a méhészeink – mondta a tárcavezető.
Hozzátette, hogy a méhészek közvetlen támogatása mellett kedvezményes kölcsönlehetőségeket biztosítanak a fiatal cégtulajdonosoknak és a családi vállalkozásoknak is. Ezeket a meghatározott keretösszeg kihasználásáig tartja nyitva a gazdasági tárca által támogatott országos fejlesztési alap.
KEDVEZMÉNYES KÖLCSÖNÖK
A gazdasági minisztérium rendszerszinten valósítja meg a vállalkozók támogatását – mondta a tárcavezető. Majd kitért a részletekre is: a Fejlesztési Alapon keresztül azokat a 20–35 éves fiatalokat támogatják, akik saját vállalkozás indításában gondolkodnak vagy fejleszteni szeretnék a már bejegyzett cégeiket. Kedvezményes kölcsönökről van szó: kérelmenként legfeljebb ötmillió dináros hozzájárulást igényelhetnek a fiatalok, mindössze 1,5 százalékos kamatlábbal. Banki garancia esetén éves 1 százalékos kamattal is számolhatnak azok, akik ilyen biztosítékot kínálnak fel a hitelhez – mondta a tárcavezető. Hozzátette, hogy a kölcsönöket legtöbb 78 hónapos visszafizetéssel igényelhetik az érdekeltek, és ebből 18 hónapos türelmi időt is jóváhagynak számukra.
Adrijana Mesarović beszámolt arról a lehetőségről is, amelyet az idén először biztosít a gazdasági minisztérium: támogatják ugyanis azokat a családi vállalkozásokat, amelyeknek a tulajdonjogi összetételében legalább ketten vannak az adott család tagjai közül. A támogatást szintén a Fejlesztési Alapon keresztül valósítják meg, összértéke csaknem 400 millió dinár. Kérelmezőként szintén legfeljebb ötmillió dináros kölcsönt lehet igényelni éves 2,5 százalékos kamatlábbal. A banki garancia ebben az esetben is kedvezőbb, 1,5 százalékos kamatra jogosítja fel a kérelmezőket – ismertette a feltételeket a miniszter, aki szerint a hitelek biztosítását illetően a lehető legrugalmasabb feltételeket határozták meg a gazdasági minisztérium által támogatott kölcsönöknél.
A miniszter újabb két támogatást is bejelentett: a gazdasági tárca a következő hetekben a kisiparosok, valamint a falusi környezetben tevékenykedő nők számára is megjelentet pályázatokat.
FOLYAMATOS A VÁLLALKOZÓK TÁMOGATÁSA
Adrijana Mesarović elmondta azt is, hogy tavaly mintegy 1200 vállalkozót és céget támogatott a gazdasági minisztérium. Több mint 5,2 milliárd dinárral járultak hozzá a fejlesztéseikhez, ebből 2,5 milliárd dinár értékben vissza nem térítendő támogatást nyújtottak.
A fiatal cégtulajdonosokra, valamint vállalkozó nőkre vonatkozó újságírói kérdésre kiemelte, hogy Szerbiában jelenleg 357 ezer bejegyzett céget tartanak számon, amiből 117 ezer vállalkozó nő. Több mint 80 ezer vállalkozó 35 évnél fiatalabb, a gazdasági társaságok közül pedig csaknem 14 ezer esetében szintén 35 évnél fiatalabb a tulajdonos, és több mint 25 ezer társaságot nők vezetnek. A statisztikai adatok szerint átlagban két családtag él egy vállalkozó jövedelméből, ami megközelítőleg 700 ezer polgárt érint – sorolta az adatokat a miniszter.

Nyitókép: A méhészek a tömérdek mennyiségű hamis méz miatt igazságtalan piaci körülmények közepette próbálnak fennmaradni (Fotó: Dávid Csilla)