A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara és a Szabadkai Kortárs Galéria közös szervezésében nyílt kiállítás szombaton a Raichle-palotában. A Pécsi jelenlét című tárlat célja, hogy bemutassa a pécsi Művészeti Karon végzett, illetve jelenleg is ott tanuló szerbiai, főként vajdasági művészek és művészjelöltek alkotásait.
A kiállításon festők, szobrászok, grafikusok és tárgyalkotó művészek, az Elektronikus Zenei és Médiaművészet képzésen tanulók, valamint képzőművész doktoranduszok és doktori címet szerzett alkotók sokszínű művészi munkái láthatók. A Szabadkai Kortárs Galéria tevékenységének egyik fő célkitűzése az, hogy teret adjon a fiatal művészeknek, elősegítve bemutatkozásukat és szakmai kapcsolataik építését. A kiállítás ennek a törekvésnek a kitűnő példája, hiszen a látogatók személyesen is megismerkedhetnek a feltörekvő alkotókkal, és betekintést nyerhetnek művészeti világukba.
A kiállításmegnyitón elsőként Szalma Viktória, a galéria igazgatója üdvözölte a vendégeket, majd dr. habil. Raffay Endre művészettörténész, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán működő Művészettörténet Tanszéknek a vezetője szólt az egybegyűltekhez. Mit mondta, a kiállítás címe, azaz a Pécsi jelenlét kettős jelentést hordoz.
– Egyrészt a szerbiai származású fiatal művészek és művészjelöltek pécsi jelenlétét idézi meg, de arra is utal, hogy ezen a rendezvényen, a Pécsen tanuló hallgatók is képviseltetik magukat. A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara, a Zeneművészeti Intézet és a Kari könyvtár is a Zsolnay gyár egykori területén működik. A szabadkai vonatkozásokat erősíti, hogy a város legszebb szecessziós épületein megjelennek azok a Zsolnay kerámiák, amelyek abban a gyárban készültek, amelynek falai között most a hallgatók tevékenykednek. Ahogy egykor a szabadkai Városháza tetőcserepei és egyéb Zsolnay kerámiái eljutottak Pécsről Szabadkára, most a kortárs műalkotások is visszatalálnak ide. Az alkotók hazahozzák mindazt a tudást és tapasztalatot, amelyet Pécsen szereztek – emelte ki dr. habil. Raffay Endre.

Az eseményen Jovančić Miroslav festőművész, a kiállítás egyik kurátora is megosztotta gondolatait a tárlat jelentőségéről, majd prof. dr. Hegyi Csaba festőművész, egyetemi tanár, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának oktatási dékánhelyettese is szólt a jelenlévőkhöz. Elmondta, a tárlaton 49 kiállító munkája látható, mindenki két alkotással érkezett. A művek között festmények, szobrok, tárgyalkotások, videóművek és zenei anyagok egyaránt helyet kaptak.
– Az egyetem a megalakulása óta csaknem nyolcvan, Szerbiában született hallgatót fogadott. Legtöbben a festőművész és grafikusművész szakon tanultak, és a zenei képzés terén is több mint 20 hallgató vett részt. Az a hely, ahol az ember öntudatra ébred, az egész életét végig kísérő kitüntetett hely. A szülőföld fontosságát sosem szabad megkérdőjelezni, még akkor sem, ha valakit az élet – akár saját döntése, akár külső körülmények hatására – távol sodor tőle. A Szabadkán kiállító alkotók közül többen visszatértek szülőföldjükre, és biztos vagyok benne, hogy a vajdasági, vagy szerbiai művészeten keresztül a közép-európai művészetet is magas színvonalon fogják szolgálni. A szülőföld szellemi hatása kitörölhetetlen. A helyi hagyományok és jellegzetességek ebben a modern korban is kapcsolódni tudnak a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karához, és ez a kiállítás is bizonyítja, hogy a határon túli hallgatóinkat nem szeretnénk más útra terelni, inkább a táj szellemét gazdagítjuk. E gondolat vezérelte a tárlat létrejöttét is – hallottuk prof. dr. Hegyi Csabától.
A szabadkai származású dr. Varga Tünde, a kiállítás egyik kurátora, és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának tanára örömét fejezte ki, hogy olyan fiatal művészek mutatkoznak be Szabadkán, akik Pécsen és a Vajdaságban is otthon érzik magukat, valamint az inspirációikat is e közegekből merítik. Mint mondta, ez a sokszínűség a kiállításon is jól érzékelhető. Hozzátette, a vajdasági térség meghatározó jellege nem feltétlenül a képi megjelenítésben, hanem a művészethez való hozzáállásban és a kifejezésmód mélységében köszön vissza.
A királyhalmi Jenei Anita festőművész hat éve költözött Pécsre, ahol a mesterszakot is elvégezte. Elmondása szerint Pécsett találta meg önmagát.
– Meg akarom mutatni ki vagyok, és szeretném, ha a világ is megismerné a nevem, és elfogadná a művészetemet. Alkotásom középpontjában a geometria, az illúziókeltés, a bizonytalanság érzékeltetése és a színekkel való játék áll. Két éve egy magyarországi galéria is felkarolt, ami nagy megtiszteltetés számomra – hangsúlyozta Jenei Anita, akinek szeptemberben önálló kiállítása nyílik a zentai Városi Kisgalériában.
A szerbiai származású alkotók tárlata június 7-ig tekinthető meg.
Tekintsék meg a kiállítás megnyitóján készült felvételeinket!

Nyitókép: A tárlaton 49 kiállító munkája látható (Molnár Edvárd felvétele)