2024. május 12., vasárnap

A kereten kívül

Kiss Butterer Márta újvidéki képzőművészt Đorđe Natošević-elismeréssel tüntették ki

Szombaton a Szerb Nemzeti Színház nagytermében abból az alkalomból tartottak ünnepséget, hogy Vajdaságot 105 évvel ezelőtt a Szerb Királysághoz csatolták. Az esemény keretében Igor Mirović tartományi kormányfő átadta azokat a rangos, tartományi szintű elismeréseket, amelyeket a gazdaság, a sport, a kultúra, a nemi egyenjogúság és az oktatás területén elért eredményekért osztanak ki.

Az idén Kiss Butterer Márta újvidéki képzőművész is átvehette a Đorđe Natoševićről elnevezett elismerést az oktatás, azaz a képzőművészeti oktatás terén kifejtett, kimagasló, módszerfejlesztő munkásságáért. A Petőfi Sándor Általános Iskola rajztanárnője nyugalomba vonult ugyan, de a képzőművészet terén továbbra is igen aktív, nemrégiben Temerinben nyílt meg kiállítása. Az elismeréssel a művészet iránt nem lankadó szeretetét díjazták, fáradhatatlan törekvését abban az irányban, hogy a diákok érdeklődését és vonzalmát felkeltse az elméleti és a gyakorlatias képzőművészet iránt. Kiss Butterer Márta:

Kiss Butterer Mártának dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség
megbízott elnöke is gratulált (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Kiss Butterer Mártának dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség megbízott elnöke is gratulált (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

– Tavalytól nyugdíjas vagyok, csodálkoztam a kitüntetésen, hiszen azt aktív tanárok szokták megkapni. Tanítványaim munkáit már többször díjazták pályázatokon, külföldön is. Mindig csodálják azt, hogy kiléptünk a megszokott keretekből. Például azt, hogy kivittem a gyerekeket az iskolaudvarra, és ott rajzoltunk az aszfaltra, krétával. Barlangi rajzokat örökítettünk meg, én felmásztam egy magas létrára, a magasból fotóztam, úgyhogy a képnek már az alkotó gyerekek is részeivé váltak. Ez azt a hatást keltette, mintha barlangi rajzaikban ők lettek volna az „ősemberek”. Kreatív módon kezeltem mindig a gyerekek munkáit, innovációnak minősül az is, ahogy 2020-ban, az online oktatás után a legjobb edukátorok közé soroltak Szerbiában, megoldottam ezt a fajta tanítást. A blokk helyett tányérokat használtunk, a diákok furfangos módon készítettek képeket gyümölcsökből, főzelékből, a tányéron. Ezekből a munkákból később kiállítást is összeállítottunk. Vagy bodyart módszerrel kifestették a kezeiket, azt fényképezték. 2020-ban a diákokkal vonatra ültünk, hetente egy-egy osztállyal megjártuk az Újvidék–Hódság vasútvonalat, az online oktatás után ott alkottunk. Ez volt számomra talán a szokványostól leginkább eltávolodó elképzelésem – mesélt a rangos elismerésig vezető útról a rajztanárnő.

IDENTITÁS ÉS ALLEGÓRIA

Az imént említett, temerini kiállítás itteni, vajdasági identitásunkkal foglalkozik, a képzőművésznő az Identitás és allegória címet adta neki.

– Azt taglalja, hogy mennyire fontos az örökségünk, mekkora jelentősége van kultúránk megőrzésének – magyarázta. A rendezvény csütörtökig látogatható a Lukijan Mušicki központ galériájában.

Nyitókép: Kiss Butterer Márta szerencsésnek tartja magát azért, hogy Vajdaságban született (Fotó: Dávid Csilla felvétele)