Tegnap délelőtt a csantavéri helyi közösség szervezésében 700 facsemetét ültettek el a Csantavér–Újnagyfény és Csantavér–Tornyos közötti útszakaszon. A facsemetéket a Vajdaság Erdői Közvállalat biztosította adományként. A faültetési akcióban a falubeli önkéntesek vettek részt. Az ültetett fasor szélvédő sávként fog szolgálni, mely a környezetszépítés mellett a termőföldekre is kedvező hatással lesz.
Ercsi Hargita, a szabadkai városi tanács idegenforgalommal, beruházásokkal és nemzetközi kapcsolatokkal megbízott tagja elmondta, a településen minden évben megszervezik az akciót.
– A Vajdaság Erdői Közvállalat rendszeresen támogat minket facsemetékkel. Idén juharfát, kocsányos és vörös tölgyfát kaptunk, amelyek honosak ezen a vidéken. Mindenképpen szárazságtűrő és talajmegfogó fákat szerettünk volna elültetni, hogy az időjárási körülményekhez jól alkalmazkodjanak, illetve kisebb méretűeket kértünk a tavalyiakhoz képest, mivel ezek jobban megerednek az ültetés után. Újnagyfény irányába, azaz az autóút felé vezető út mentére 300 fát ültettünk el, míg 400-at a tavaly Tornyos irányába ültetett fasor pótlására használtuk fel, hiszen a szárazság miatt nagyon sok fa kiszáradt. A közvállalat emellett biztosított még 400, kisebb méretű, 30–40 centiméteres facsemetéket számunkra, amiket majd egy-két év múlva helyezzük ki az utak mellé. A fák hiánya mindenki számára érezhető, az előnyeiket pedig nem kell külön kiemelnem. Úgy gondolom, hogy csak hasznot hozhatnak számunkra. A csantavéri helyi közösségnek nagyon fontos, hogy olyan akciókat szervezzünk, ami a közösséget építi, de ezen kívül nemes célt is szolgáljon. Ez a nemes cél a környezetvédelem, azért, hogy a jövőben zöldebb környezetben éljünk, és minél több fa legyen körülöttünk – hangsúlyozta Ercsi Hargita, majd hozzátette, az akciót megelőzően Szabadkáról hívtak egy földmérőt, aki pontosan kimérte a parcellát és a fasornak a helyét, mindezt azért, hogy elkerüljék a fák privát parcellákra való ültetését.
Bognár Pásztor Hajnalka, a szabadkai városi tanács mezőgazdasággal és környezetvédelemmel megbízott tagja kifejtette, a fásításnak számos pozitív hatása van a környezetre, különösen a parcellák és utak mentén.
– A fásításnak eróziógátló szerepe van az utak mellett, és a klímaváltozás tükrében kiemelten fontos, hogy minél több fát ültessünk. Nem elég azonban elültetni, gondoskodni is kell róluk, különösen az első időszakban. A most ültetett facsemeték még nagyon kicsik, és évekre van szükségük, mire kifejlődnek, ám mindenképpen célszerűbb volt kisebb facsemetéket ültetni. A facsemeték mellett csöveket helyeztek el az önkéntesek, amelyek segítségével locsoláskor a víz közvetlenül a gyökerekhez jut majd, így hatékonyabbá válik a gondozás, és csökken a víz kipárolgása. Ez egy kiváló módszer a fiatal fák fejlődésének támogatására – magyarázta Bognár Pásztor Hajnalka.

Nyitókép: A faültetési akcióban a falubeli önkéntesek vettek részt / Dér Dianna felvétele