2026. január 27., kedd

Hetven háztartás maradt áram nélkül Királyhalmán

Pék János: A tolvajok minden mozdíthatót ellopnak

Mintegy hetven háztartás maradt áram nélkül szerdára virradóra Királyhalmán, mert ismeretlen tettesek körülbelül éjfél után kilopták a rézdrótokat az Aranysoron található áramelosztó készülékből. Pék János, a helyi közösség elnöke elmondta, hogy a reggeli órákban értesült az esetről.

– A helyi közösségben reggel hétkor jelentette az esetet a trafó közelében járó fiatalember, aki nem tudott átmenni az úton, mert a trafó alkatrészeit széthúzták, darabokban hevertek a földön. Csak a rezet távolították el a készülékből, a számukra feleslegesnek vélt részeket ott hagyták – nyilatkozta lapunknak.

Amint értesült az esetről, Pék János azonnal hívta a rendőrséget.

– A palicsi rendőrségen azt mondták, hogy a rendőrök egész éjszaka Ludason és Királyhalmán járőröztek. A bejelentést követően a járőrautó szinte azonnal a helyszínre érkezett, és a kárfelbecslés után megállapították, hogy összesen 200 kilogramm rezet loptak el, ami körülbelül 2000 eurós kárt jelent – mondta Pék János, majd hozzátette, hogy legújabb értesülései szerint a rendőrök már megtalálták a tettest.

Az áramtalanított lakóépületek problémáján már csütörtök délután segítettek az illetékesek.

– Miután értesítettük az illetékes szerveket az esetről, kiküldtek egy hétfős csapatot, amely üzembe helyezett egy új áramelosztó készüléket. Munkájuk több mint öt órán keresztül tartott, így délután három órától volt áram az érintett háztartásokban – nyilatkozta a helyi közösség elnöke.

Az elnök szerint a több mint ötezer lélekszámú faluban gyakoriak a lopások, az emberek félnek, este nem mennek az utcára.

– A tolvajok mindent ellopnak, ami mozdítható. A trafós esetet megelőző délutánon az egyik bolt elől elvittek egy új biciklit, a boltokból is állandóan lopják a kozmetikai szereket. A boltban dolgozók szerint egy 50 év körüli nő tulajdonítja el ezeket a termékeket, amelyeket később elad valahol. Korábban traktorokat loptak el – mondta.

Pék János szerint a polgárok félnek, elmondta, hogy a lakosok próbálják rendszeresen látogatni az egyedül élő, idősebb embereket.

– A rendőrség véleménye szerint az esetek több mint 70 százalékát megoldják. A legnagyobb probléma, hogy a palicsi rendőrségnek csak egy gépjárműve van, ami nem elég arra, hogy az összes településen járőrözzön. Van, amikor a rendőrség emberei magánjárművekkel végzik el a munkát, jó együttműködésünk van velük.

A helyi közösség elnöke elmondta, hogy saját kezdeményezésre a lakosok nem szervezhetnek járőrözést.

– Mezőőrként nincs fegyverem, nem tartóztathatok le senkit, és nem igazoltathatok senkit sem. Kis helység vagyunk, és mindenkit ismerünk, tudjuk, hogy ki mivel foglalkozik, ha valami gyanúsat észlelünk, rögtön értesítjük a rendőröket – magyarázta a helyi közösség elnöke.

Magyar ember Magyar Szót érdemel