Az igen népes rendezvény közös tánccal kezdődött a nyári színpadnál, majd a színházteremben folytatódott. A megnyitó vendége volt többek között a Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Hajvert Ákos és Mohácsi Zoltán, a községi tanács tagja. A jelenlévőket Sándor István, Kishegyes község alpolgármestere köszöntötte, a találkozót pedig Fekete Edit, az eseményt szervező Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesületének elnöke nyitotta meg. A megnyitó során külön köszöntötték dr. Szőke Annát, a találkozó megálmodóját és létrehozóját, aki az idén a zsűri tagjaként volt jelen.

Fekete Edit megnyitja az eseményt (Lakatos János felvétele)
Az idén 7 településről 9 csoport érkezett a találkozóra, ami 180 gyermeket és 40 pedagógust ölel fel – mondta lapunknak Fekete Edit.
– Tavaly nagyobb volt az érdeklődés, de mindig változik a létszám. Nem lehet előre tudni, hogy hányan jönnek el. Főként attól függ, mennyi nagycsoport van, mert az óvónők főként az előkészítős gyerekeket hozzák el. Az óvodások létszámát a motiváltság is befolyásolja, hogy az óvónő mennyire képes és akarja ilyen rendezvényre elvinni őket. A felkészülést nem elég egy hónappal korábban elkezdeni, hónapokkal előbb be kell táblázni a projekt alapú módszerbe. Viszont vannak óvónők, akik ezt prioritásnak érzik, és úgy vannak vele, hogy el kell jönni, mert ez a gyerekeknek nagyon sokat ad. Igazából nagyon kevés olyan óvodás találkozó van, ahova a gyerekeket elvihetjük, ezért kár ezt kihagyni – mondta az elnök, majd arról is szólt, hogy fontos a találkozó mind az óvodások, mind az óvónők számára.
– Az ilyen rendezvényen megmutathatjuk a magyarságtudatunkat, és növelhetjük a gyermekekben. Ez az egyetlen olyan rendezvény, amelyen ez hangsúlyt kap, és egyben célja is, hogy merjünk kiállni és magyarul beszélni. Ezenkívül a színjátszás nagyon sok mindent fejleszt a gyermekek életében. Ha az óvodapedagógus utána jár, akkor láthatja, hogy mennyire jó ez az óvodásoknak. Vannak visszajáró gyermekeink is, akik nagyon szívesen jönnek. Az óvónőknek is fontos a találkozó, mindig örömmel jönnek. Csaknem 30 évvel ezelőtt indult el a találkozó, és van, aki minden alkalommal jelen volt. Otthonosnak érezzük, a miénk ez a találkozó – fogalmazott Fekete Edit.
A Magyar Nemzeti Tanács és Kishegyes község önkormányzata voltak a találkozó fő támogatói. Emellett számos magánszemély és szervezet is hozzájárult az esemény sikeréhez.
Az ilyen nagy volumenű esemény megszervezése számos kihívás elé állítja a szervezőket. Becskei Kornélia óvónő, helyi szervező arról számolt be lapunknak, hogy jelentős tapasztalat segíti őket a munkában.
– A 27 éves tapasztalat azt mutatja, hogy összefogással minden megvalósítható. Részfeladatokat vállalunk, és összefog a teljes óvodapedagógus-egyesület. Az elnök asszony kiosztja a feladatokat, és itt helyben a részletekre fókuszálunk, civil szervezeteket vonunk be, valamint vannak koordinációs pontok, és a végére összeáll az egész – mondta Becskei Kornélia, majd arról is szólt, hogy a szervezésből kiveszi részét a helyi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület, a Kishegyesi Könyvtár, a Dália kézimunkacsoport és az óvodák.
A találkozó mind a résztvevők, mind a szervezők körében igen népszerű – mondta Talpai Zsana óvónő, helyi szervező.
– A tapasztalat azt mutatja, hogy mindenki nagyon várja az eseményt, mindenki nagyon készül rá. Az a legfontosabb, hogy jókedvvel érkezzenek, mindenki pozitívan álljon a dolgokhoz, és így csodálatos dolog sülhet ki belőle. Azért szeretjük ezt csinálni, mert ebben nőttünk fel. Rengeteget köszönhetünk dr. Szőke Annának, hiszen az ő kezei alatt kezdtük ezt az egészet – mondta Talpai Zsana.

Nyitókép: Közös nyitótánc a találkozó kezdetén (Lakatos János felvétele)