A bácsfeketehegyi Izida Anya- és Gyermekvédelmi Egyesület élén a közelmúltban elnökségi csere történt, így a téli szünetet követően új vezetőséggel kezdte meg a munkát a szervezet. Papp Julianna korábbi elnöktől Papp Lóránt vette át a tisztséget. Az új elnök elmondta lapunknak, hogy szeretné megtartani az egyesület napközijének sikeresen futó programjait, valamint új tevékenységeket is szeretne bevezetni.

Papp Lóránt, az Izida új elnöke (Lakatos János felvétele)
– A régi foglalkozásokból megtartunk majdnem mindent, és még hozzácsatolunk újakat. A régi foglalkozások a kertészet, fűszernövény- és gyógynövénytermesztés, -feldolgozás, gölöncsérműhely, valamint a kreatív műhely. Utóbbi keretében kézzel varrt párnákat küldtünk egy országos versenyre, amit a pancsovai Vešte Ruke Egyesület szervez. Emellett a kreatív műhelyben működik a gyöngyfűzés és a szövés. Van még sportfoglalkozásunk, a tekézés, ami a héten kezdődik. Ami az új foglalkozásokat illeti, májusban érkeznek meg a papírfeldolgozó gépek. Ezekkel a használt cigarettás dobozokat fogjuk újrahasznosítani, és úgynevezett art papírt készítünk belőlük, amiket eladhatunk. Meg kell még említenem a belgrádi Naša Kuća Egyesületet, amely autista gyerekekkel foglalkozik. A szervezet kiépített egy hálózatot, aminek a részévé váltunk. Ennek köszönhetően megoldódott a papír értékesítése – számolt be Papp Lóránt, majd azzal folytatta, hogy tavaly óta működnek együtt a Naša Kuća Egyesülettel. Több képzésükön is részt vettek, és nemcsak a papírkészítést fogják elsajátítani, hanem egy új működési modellt is.
– Egy önfenntartó működési modell felé tartunk, szociális vállalkozók leszünk. Ennek az a célja, hogy ne függjünk anyagilag senkitől sem, mert nagyon nehéz időket élünk. Az egyesület működtetése igen sok költséggel jár, és a helyzetünk azért is nehéz, mert másoktól függünk. Viszont ha sikerül lassanként átállnunk erre a működési modellre, akkor az hosszú távú megoldást jelenthet anyagi gondjainkra. A belgrádi egyesület már 10 éve így működik, és számos külföldi tapasztalattal büszkélkedik, ezért szeretnénk tanulni a szervezet tagjaitól – számolt be az elnök, majd hozzáfűzte, hogy a projektum japán pályázati támogatással valósul meg.
Ami az aktuális tevékenységeket illeti a szervezet életében, saját nevelésű virágok értékesítésével foglalkoznak – mondta Papp Lóránt.
– Az újvidéki Mali Vrt Kertészettől minden évben február végén kapunk muskátli-, petúnia- és más virágpalántákat, amelyeket az üvegházunkban nevelünk fel. Ahhoz hogy ez megvalósuljon, idő, energia és pénz kell. Szeretnénk minél több virágot eladni, a régi vevőink folyamatosan jönnek, ha hirdetjük, ha nem, mert a marketing nem az erősségünk. Amelyik virágot nem tudjuk eladni, azt kiültetjük a helyi intézmények elé. Ez egy faluszépítési akció, amit megejtünk minden évben, a falunap előtt. Ennek kapcsán meg kell említeni, hogy érkezni fog 30 holland középiskolás, akik egészségügyi nővérnek tanulnak. Ők fognak segíteni nekünk az ültetési akcióban – számolt be az elnök.

Nyitókép: Nagyban folyik a saját nevelésű virágok eladása (Lakatos János felvétele)