2024. május 9., csütörtök

Ahol összefűződnek a szálak

A kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ évértékelője

Az 1868-ban alakult kúlai Népkör eddig és ezután is folyamatosan törekszik felkarolni és teret biztosítani a helyi magyarság sokszínű kulturális tevékenységének. Még mielőtt rátértünk volna a múlt évi munka összegzésére, Goga Zsolt, a kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ elnöke elmondta, a helyi magyarság büszke arra, hogy ilyen hosszú ideig sikerült fenntartani az egyesületet, ahol összefűződnek nemzetünk kulturális és hagyományos szálai, ezzel párhuzamosan pedig büszkék arra is, hogy nem csökken az érdeklődés a gyerekek és a fiatalok körében a néptánc, a népi ének és más hagyományőrző foglalkozások iránt.

− A tavalyelőtt bevezetett szigorítások a múlt év első felében is érvényben voltak, tudni kell azonban, hogy a Népkörben nem állt le az élet, hanem a járványügyi előírásokkal összhangban folyamatosan nyitva tartottak az irodák, és ügyelet is volt. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a néhány évvel ezelőtt elkészült tetőtérben kapott helyet a falugazdász, a VMSZ-iroda, a falugondnoki szolgálat, itt fogadja az érdeklődőket a CMH-iroda képviselője, továbbá egy dísztermet és vendégszobákat is kialakítottunk. Nem kevésbé fontos, hogy az alsó épületben befejeztük a klubhelyiséget, ahol biliárdozásra és sakkozásra van lehetőség, és ahol ugyancsak szép számban összejönnek a fiatalok. Ha minden jól megy, akkor a közeljövőben itt szeretnénk megnyitni a Népkör könyvtárát is – sorolta az egyesület első embere.

Hozzátette, az év első felében bár a szemlék és a versenyek zömét lemondták, online sikerült részt venni néhány rendezvényen, és pár eseményt is megszerveztek. A programtevékenység részleteit összegezve Goga Zsolt elmondta, a járványügyi helyzet enyhülésével a nagyteremben júniusban tartották meg a már hagyományos Magyar Szó- és Magvető-élőújság rendezvényt.

− Júniusban már a fiatalok is felléptek: a Középiskolások Népművészeti Vetélkedőjéről (KNV) az Ibolya énekcsoport első díjjal tért haza, az óbecsei Kőkentácon pedig a Százszorszép tánccsoport képviselte egyesületünket. A következő hónapban az Ibolya énekcsoport meghívást kapott a KNV gálaműsorába, ezenkívül a lányok felléptek még a verbászi Új kenyér rendezvényen is, ahol egyesületünk kézművesei is bemutatták termékeiket. Augusztus 14-én a kézimunkázók Palicson tartottak kiállítást, a 20-ai Szent István-napi ünnepi szentmisén pedig jelen voltak az egyesületünkben működő szak- és néptánccsoportok. Még ebben a hónapban a Népkörben a kézimunkázó csoport 40 éves fennállása alkalmából teadélutánt tartottak. A város szélén lévő Gödörben szeptember 3-án és 4-én tartották meg a 14. Hagyományőrző napok rendezvénysorozatot, amely nemzetközivé nőtte ki magát, és erre ugyancsak mindannyian büszkék vagyunk. Szeptemberben táncosaink a Százszorszép néptánccsoport (alsó osztályosok) meghívást kaptak a verbászi folklórtalálkozóra is – mutatott rá a Népkör elnöke.

Goga Zsolt elmondta azt is, hogy az októberben Kúlán megtartott Virágfesztiválon és Töknapok rendezvényen újra jelen voltak a kézművesek, a Törökbecsén megrendezett Durindón és Gyöngyösbokrétán az egyesület Árvácska vegyes kórusa bácskai népdalokkkal, az Ibolya énekkcsoport pedig kalocsai népdalokkal lépett fel. Ugyanabban a hónapban tartották meg Óbecsén a Vajdasági Magyar Kórusok XXI. Találkozóját, amelyen a Népkör Cantilena női kara és Bartók Béla kamarakórusa lépett fel, egyházi és világi kórusművekkel.

A karácsonyi műsorban a Napraforgó tánccsoport csíkszentdomonkosi táncokkal lépett fel (Fotó: Paraczky László felvétele)

A karácsonyi műsorban a Napraforgó tánccsoport csíkszentdomonkosi táncokkal lépett fel (Fotó: Paraczky László felvétele)

− Novemberben először rendezték meg a Disznótoros elnevezésű rendezvényt, amelyen ugyancsak ott volt az egyesület apraja és nagyja, ezt követően a nagyteremben november 26-án 25 éves fennállását ünnepelte a VMSZ Kúlai Helyi Szervezete. A hónap utolsó vasárnapján a Dalárda 125 éves évfordulója alkalmából ünnepi szentmisét tartottak és nagyon szép koncertet láthatott a hívőközönség. A december igen gazdag tartalmakat hozott, hiszen a Zentai Gazdanapok rendezvényen a kézműves és a zöldégtermesztésre megkaptuk a Vajdasági Helyi Termék védjegyet. Ugyanezen az eseményen a kúlai gyerekek tortadíszítésben jeleskedtek. A hónap elején a Mikulás látogatott a Népkörbe, december végén pedig gazdag karácsonyi műsorral leptük meg a kúlaiakat, amelyben ugyancsak felléptek az MMK csoportjai. A Napraforgó és Ibolya csoport részt vettek a szenttamási karácsonyi műsoron is, kalocsai népdalcsokrot, magyarbődi karikázót, illetve csíkszentdomonkosi táncokat láthattak tőlük az érdeklődők. A Cantiléna női kar és a Bartók Béla kamarakórus pedig a a Palánkai Magyar Ház átadó és felszentelő ünnepségén vett részt a székháznak helyet adó Páduai Szent Antal-templomban – mondta végezetül a kúlai Népkör elnöke.

Nyitókép: A karácsonyi műsorban a Napraforgó tánccsoport csíkszentdomonkosi táncokkal lépett fel (Fotó: Paraczky László felvétele)