2024. május 20., hétfő

Azt festik, amit éreznek

Nem mindennapi kiállítás nyílt Verbászon

A verbászi Kulturális Központ művészeti galériájában kiállítás nyílt Martin Jonaš (1924–1996) alkotásaiból. 

Antalfalván (Kovačica) 69 évvel ezelőtt május 15-én alakult meg a Naiv Művészeti Galéria, a falusi festők otthona. Alapítója Jano Čeh és az említett Martin Jonaš volt, akik néhány festővel közösen hozták létre a galériát. A csaknem hét évtized alatt a munkába mintegy hetven naiv festő kapcsolódott be.

A megnyitón a jelenlévőket először Isidora Miljanić mesterszobrász köszöntötte, aki többek között elmondta, a naiv festőknek köszönhetően Antalfalva neve világszerte ismertté vált, Martin Jonaš pedig 1924. május 9-én, tehát 100 évvel ezelőtt éppen ezen a napon született. Munkáit különleges festészeti filozófia színesíti. A hipertróf emberi végtagú parasztok nehéz életét mutatja be, ami felismerhetővé, elismertté teszi a naivak világában. Jan Sokol festő mellett 1953-ban Antalfalván festette az első képet a naivitás jegyében. Legtöbbet olajfestékkel dolgozott, emellett grafikát, valamint linó- és fametszeteket is készített.

Marija Raspir, a Naiv Művészeti Galéria alelnöke szerint a naiv művészet főleg az autodidakta festőkre jellemző.

‒ Nem terhelik őket az akadémikus festők kánonjai, ami szerintem lehetőséget nyújt számukra, hogy azt fessék meg, amit éreznek, ahogyan ők látják a világot, azaz saját világnézetüket. A másik jellemzőjük pedig az, hogy úgy festettek, ahogyan tudtak, tehát nem képezték, nem szakosították magukat – mondta.

Boško Nedeljković, az antalfalvi galéria elnöke elmagyarázta, hogy Martin Jonaš mintegy 150 alkotást hagyott az utókorra, ebből hetvenet hoztak el a verbászi kiállításra.

‒ Vidékünk leghíresebb naiv festőjének munkái hűen visszatükrözik azt, hogy Martin Jonaš hogyan látta a világot. Leginkább zsánermotívumokat festett, de gazdag alkotói életművében találunk portrékat, vedutákat, állati motívumokat, figurákat és tájképeket is – mondta Boško Nedeljković.

Hozzátette, a festészeten kívül Jonaš filozófiával és költészettel is foglalkozott. Művészi poétikája és filozófiája a groteszken, abszurdon, anekdotákon és humoron alapszik, a népi motívumokat egyszerűséggel festette meg, és a lét legmélyebb igazságait mutatta be.

Nyitókép: A verbászi galériában Martin Jonaš mintegy 70 alkotása látható (Fotó: Paraczky László)