2024. május 9., csütörtök

Óvatosan az internettel!

Előadások gyerekeknek és szülőknek Horgoson

Az interneten leselkedő veszélyeket nagyon komolyan kell venni, főleg, ami a gyerekeket illeti. Számtalan példa bizonyította már sajnos, hogy mennyi rossz okozója tud lenni, így sohasem mondható, hogy mindent tudunk, elég óvatosak vagyunk. A gyerekek a legveszélyeztetettebb korosztály, így rájuk különösen nagy figyelmet kell fordítani, amit a szülők és a pedagógusok is megtehetnek. Horgoson ezért hívtak magyarországi vendégelőadókat, akik profizmusuknak köszönhetően már nagy tapasztalattal és tudással a hátuk mögött tartanak három napon át interaktív előadásokat az iskolában gyerekeknek és felnőtteknek. A Kárász Karolina Általános Iskolában kedden délelőtt tartották az első ilyen jellegű előadást, melyet Nikičić Goran pedagógus közreműködésével sikerült tető alá hozni. A gyerekek érdeklődéssel figyelték a rövidfilmet, mellyel kezdték a napot, majd néhány perc elteltével látni lehetett az arcokon, hogy igencsak elgondolkodtak, hisz a film szereplői akár ők is lehetnének. Éppen ezért vannak ezek az előadások, hogy ők ne kerüljenek ilyen helyzetbe, mint a film szereplői, akik óvatlanul küldtek magukról képeket, majd később zsarolás áldozatai lettek. A legmegdöbbentőbb, hogy ezek mind igaz történetek, és az elkövetők mind felnőttek, akik ezzel hatalmas mennyiségű pénzt keresnek úgy, hogy közben az sem érdekli őket, hogy gyerekek lelki világát nyomorítják meg, akár egy életre.

Interaktív formában tartották meg az előadásokat (Fotó: Jenei Klementina)

Interaktív formában tartották meg az előadásokat (Fotó: Jenei Klementina)

– A horgosi Kárász Karolna Általános Iskola és a horgosi Polgári Közösség Civil Egyesület jóvoltából egy háromnapos projekt során a magyarországi Gyermekmentő Szolgálat szakmunkatársai tartanak előadást az internethasználatról. A tanulók, a tanárok és a szülők is sokat tanulhatnak ezáltal az internet lehetőségeiről és leselkedő veszélyeiről. Az interaktív előadásokat első ízben Horgoson tartják meg. Mint pedagógus és szülő azt látom, hogy nagyok a manipulációk, egyre több veszély van az interneten, így nagy szükség van ezekre az előadásokra, melyek mindannyiunk szemét felnyithatják – mondta a pedagógus.

Böjte Zsófia, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkatársa örömmel jött először, de remélhetően nem utoljára, Vajdaságba.

– A virtuális térbeli identitásról, a digitális lábnyomunkról beszélünk a hallgatóknak, akik a gyerekek és a felnőttek is. Az adatvédelem, az online játékok, a közösségi platformok képezik az előadás tárgyát, továbbá fontos kiemelni az internetes jogvédelmet, valamint a zaklatással is foglalkozunk az előadásaink során. A gyerekek rengeteg idegent követnek az interneten, így arra is nagyon ügyelni kell, hogy miként formálódik ezáltal a személyiségük is. Nagyon elgondolkodtató az is, hogy ezt a szülők mennyire követik, erre is fel kívánjuk hívni a figyelmet – mondta Böjte Zsófia, aki hozzátette, hogy a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat 2009 óta végzi ezt a tevékenységet, évente több ezer előadást tartanak a szakembereik, és remélik, hogy más Vajdasági iskolákkal is felvehetik a kapcsolatot.