2024. május 9., csütörtök
Nagyszünet

Nyár, újra nyár, gyerekkel

Csak egy pillantás, és újra nyakunkon a nyári szünidő. De milyen időtöltést találjunk ki a gyerekeknek a hosszú nyári napokra? Felelősségteljesen hozzáállni a szünidei programok kialakításához azt jelenti, hogy átgondoljuk, mivel fogja a gyerekünk tölteni a szünetet. A szülők nagy része igyekszik olyan szórakozási lehetőséget biztosítani, amelynek során a gyerekek nemcsak kikapcsolódnak, hanem tanulnak, fejlődnek is. Természetesen szükségük van a gyerekeknek arra az élményre is, amit a tenger nyújt, hogy megismerkedjenek a hangulatával, a táborok varázsával, külföldi városok nevezetességeivel, gyalogtúrákkal, de ezeket sokan nem tudják megengedni maguknak. A jó hír az, hogy ezek nélkül is lehet a gyerekeknek feltöltődő, emlékezetes nyaruk. Természetesen életkortól is függ, hogy mi tesz boldoggá egy gyereket, de biztosak lehetünk abban, hogy sok olyan lehetőség áll előttünk, amely nem elsősorban pénzfüggő.

A nyári időtöltést ne tanulás céljából szervezzük! Ne elsősorban azzal a céllal. Természetesen semmi kivetnivaló nincs abban, ha olyan lehetőséget találunk, amely élvezetes formában, indirekt módon biztosítja különféle izgalmas aktivitásokon keresztül például a nyelvtanulást. De esetleg gondolkodhatunk azon is, ahogy régen csinálták az ilyesmit. Kerestek valakit az ismeretségi körben, akinek külföldön élő unokája, családtagja, barátja van, és elküldték egymáshoz a gyerekeket nyaralni, ismerkedni, nyelvet tanulni, más kultúrát megismerni. Ugyanezt egyébként nem nyelvtanulás céljából is meg lehet szervezni. Legalább a szomszéd faluban biztos mindenkinek akad egy-egy ismerős család, amelynek a gyerekét akár pár napra, akár hosszabb időre vendégül tudjuk látni, és ők is a miénket. Manapság a rohanó életvitel akadályozhatja azt, hogy a gyerekekre időt és energiát tudjunk szánni, de már a napi megszokott rutinból való a kizökkenés is üdítő tud lenni. A gyerekek egymástól sok mindent megtanulnak, új dolgokkal ismerkednek, új játékokkal, filmekkel, életmóddal. Egyet nem értés is előfordul, de azt is meg lehet oldani, illetve a gyerekek azt is megtapasztalják, hogy másoknak mások az igényeik, és ha nem is tetszik nekünk, el lehet fogadni.

A legjobb barátokat is vendégül lehet látni, meglátogatni őket. Tudni kell, hogy a nyári szünet –még akkor is, ha a diákok annyira várják – sokszor egyáltalán nem izgalmas, olykor rettenetesen unalmas tud lenni. Már megint a mamához kell menni, vagy ugyanaz a befőzés a program nap nap után. Csak egyszer kompót, máskor lekvár. Ilyenkor remek tud lenni, ha elhívjuk a gyerekek barátait, barátnőit, akik a jelenlétükkel kicsit feldobják az unalmas órákat. Ha még ott is alhatnak, az a legjobb! Persze a legjobb barátok is megunják egymást egy idő után, és hogy ez ne következzen be, ki kell találni valamit. Pár talicska homok, néhány bála szalma, gyerekmedence híján pedig a kerti locsoló újabb fantasztikus élménnyel gazdagítja a gyerekeket. Városban, lakásban ez természetesen nem megoldható, szerencsére az interneten számtalan ötlet fellelhető, hogy miként üssük el az időt, ha nincs lehetőség udvarban, kertben játszani.

A nyár bővelkedik programokban, fesztiválokban, koncertekben, ezeket is érdemes figyelemmel kísérni, biztos találunk köztük olyat, amire szívesen elmegy a gyerekünk, és közben mi sem ásítozunk az unalomtól.

A nyár akkor telik értelmesen, ha a derűs kikapcsolódás mellett lehetőség van a fizikai aktivitásra. Ez nem a reggeli hatórai futást és a rendszeres sportfoglalkozást jelenti, hanem spontán módon, a napi játékos tevékenységek során történik. Először, ami eszünkbe jut, az természetesen a medencés vagy élővizes pancsolás, úszkálás, de ideális a szabadban történő bújócska, fogócska, gyalogtúra, vízipisztolycsata, foci a barátokkal…

A nyári szünet célja, hogy feltételeket teremtsünk a gyerekek legoptimálisabb fejlődéséhez, a spontán örömhöz, a derűs kikapcsolódáshoz, az erőgyűjtéshez, mert ebből fognak erőt nyerni a szeptemberi iskolakezdéshez.

Nyitókép: Illusztráció