2024. május 17., péntek

Vegyszermentesen, egészségesen

Tíz esztendő munkája, az első palántától a webshopig – Lehóczkiék gazdálkodásának fejlődéstörténete

A zentai Lehóczki Vilmos és felesége, Lehóczki Teodóra immáron több mint 10 éve foglalkoznak zöldségfélék termesztésével. Igazán sokoldalú pár, Vilmos a kertészkedés mellett vőfélykedik lakodalmakban, felesége pedig civil szervezetet vezet és Erasmus cserediák-programokat bonyolít le Zentán és környékén. Fő tevékenységüknek mégis a zöldségfélék termesztését választották, egész évben járnak a piacra és árulják a mindig friss zöldséget. Cuci Muci néven fut az üzletük, amely webshoppal is rendelkezik. Házhoz szállítanak a környező városokba, falvakba, és ki kell emelni, hogy száz százalékban vegyszermentesen dolgoznak. 2012-ben ültették el közösen az első szabadföldi retket, akkoriban még nem voltak összeházasodva. Vilmos elmondta, hogy barátnőjével 10 éve még külön éltek, de ettől függetlenül elkezdtek közösen zöldséget termeszteni. Kiemelte, hogy számunkra a legfontosabb dolog a család, a szeretet, a becsület, és az, hogy soha nem adják fel.

Egyre nagyobb az igény a palántákra (Fotó: Horváth Attila)

Egyre nagyobb az igény a palántákra (Fotó: Horváth Attila)

– A feleségem szülei termelők már legalább 40 éve, és tőlük tanultuk el a szakma csínját-bínját. Azt szokták mondani, hogy minden kezdet nehéz. Az első retkünket az áprilisi jég egy az egyben elverte, de azért valamennyi termésünk lett. Legelőször otthon ültettünk a kertben, majd mikor már nem volt elég helyünk, akkor béreltünk még földterületet bent a városban. Jelenleg nagyjából 12 kvadráton gazdálkodunk, de ez nincs mind bevetve a termésforgó miatt. A földnek időt kell adni a pihenésre is. Csak néhány zöldségfélével vágtunk neki a szakmának, majd minden évben bővítettük a kínálatunkat.

Fűszernövényeket is tartunk, de abba még csak most kezdünk beletanulni, azzal inkább anyósomék foglalkoznak. Szezononként termesztjük a zöldségeket, mindennek megvan a maga ideje. A kínálatunkban szerepel a retek, újhagyma, zeller, bazsalikom, édesburgonya, lila és vöröshagyma stb. Összesen 19–22 fajtával foglalkozunk egy évben, emellett palántákat is árulunk. Ötfajta paprikapalántánk van, hétfajta paradicsom, emellett padlizsán, uborka, tök és még számos palánta közül választhatnak a vevők. Sokan tartanak igényt rájuk és egyre többen ültetnek. Eddig úgy volt, hogy nyárra mindig lement a zöldségnek az ára a termelőknél, ezért nem érte meg otthon ültetni, de az utóbbi időben ez nincs így, tartja az árát szinte egész évben. Például vesz valaki tőlünk palántát 50 dinárért és azon terem 3–6 kg zöldség egy évben, akkor jobban megéri nevelni otthon, mint vásárolni. Foglalkozni kell vele, de legalább tudja az ember, hogy mit eszik és ez a legfontosabb. Fóliasátraink is vannak, így egész évben tudunk mit vinni a piacra. Tavasszal mindig a sátorban kezdjük a szezont, majd ahogy megérkezik a nyár, akkor leszedjük és egészen őszig nem is húzzuk vissza a vázra a fóliát. Azzal, hogy nyáron leengedjük a sátrakat, megvédjük őket attól, hogy szétsüsse a nap, ezzel akár 2–3 évvel tovább kibírja egy fólia – mondta a termelő.

Lehóczki Vilmos (Fotó: Horváth Attila)

Lehóczki Vilmos (Fotó: Horváth Attila)

Lehóczki Vilmos hozzátette, hogy sokat kell ezeket a növényi kultúrákat locsolni, ám az idei esztendőben nem sok víz volt a kutakban.

– Nagyon nagy szárazság sújtotta ezt a területet, minden termelő küszködött. Ahol csak tudunk locsolunk, általában csepegtetőrendszer segítségével, de szinte minden zöldségféle máshogy szereti a vizet kapni. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy a megélhetés nem játszik szerepet a kertészkedésben, hiszen úgy csináljuk, hogy meg tudjunk belőle élni, van, amikor több, és van, amikor kevesebb van. Mindig inkább minőség legyen, mint mennyiség, de ha csinálja az ember, akkor ki lehet belőle jönni. Emellett viszont igyekszünk felhívni az emberek figyelmét az egészséges táplálkozásra is. Itt az őszi szezon, az édesburgonya most kerül a terítékre. A batáta nagyon finom és rengeteg jótékony hatással rendelkezik. A gluténérzékenyek és a cukorbetegek is nyugodtan fogyaszhatják, pont olyan természetes orvosság, mint a fokhagyma. Mi a vegyszereket kerüljük, szeretünk egészségesen enni és egészséges zöldséget továbbadni a fogyasztóknak. Szeretnénk átállni a biokertészetre, de ez egy hosszú folyamat. Amikor kijön az ellenőr és megnézni a földterületet, attól a perctől számítva legalább három évig semmi sem kerülhet a földbe, se műanyag, se lóbogárpor, de tényleg semmi. Amikor letelt a három év, utána számít bioterületnek, és akkor kezdődhet a biogazdálkodás. Istálló- és baromfitrágyát használunk, illetve komposztálunk is, a műtrágya ki van zárva. A vegyszermentes termelésben előfordul, hogy a zöldséget megrágják a bogarak, poloskák stb, de tudom, hogy sokkal finomabb és egészségesebb, mint a bolti zöldség, amelyik kívülről gyönyörű és hibátlan. Sokan azt állítják, hogy jóval kevesebb így a termés, de apósom mindig azt mondja, ha megfogod a kapát, akkor gond nem lehet. Ki kell parézni a kertet, időt kell szakítani rá. Egy picit több munkát igényel, viszont sokkal finomabb lesz a termés. Az az érdekünk, hogy értéket képviseljünk, hiszen a gyerekeink, a barátaink és mi is ezt esszük. Egy-egy permet két-három hónap, mire felszívódik, sokaknál például allergiás reackiót okoz, és nem célunk, hogy mérget egyenek az emberek – fogalmazott Lehóczki Vilmos.

A vegyszermentes termelés több fizikai munkával jár (Fotó: Horváth Attila)

A vegyszermentes termelés több fizikai munkával jár (Fotó: Horváth Attila)

A termelő kiemelte, hogy a zentai piacon megtalálhatóak, valamint házhoz szállítják a megrendelt árut Zentán és környékén.

– Sok helyre szállítunk, nagyobb mennyiségben Magyarkanizsára, Tornyosra, Moholra is elvisszük az árut. Mindig azt mondom az embereknek, hogy időben adják le a rendelést, hiszen mi a szállítás napján frissen szedjük a zöldséget, azt meg kell mosni, bepakolni stb. Arra bíztatok mindenkit, hogy a helyi termelőktől vásároljanak, hiszen ők a kétkezi munkájukkal gondozták azt a zöldségfélét, és ha a boltinál nem is szebb, de biztosan ízletesebb. A Cuci Muci üzlet úgy indult, hogy az utolsó csomó retket úgy adtam el, hogy kiírtam a közösségi média egyik oldalára, hogy egy mosoly a retek. Senki sem értette, pedig egy mosolyért cserébe ingyen odaadtam egy néninek a zentai piacon. Következő évben már úgy reklámoztuk magunkat, hogy találd meg a mosolyt a piacon. Végül a Találd meg a mosolyt név alatt egy civil szervezetet alapítottunk, amelyet a feleségem vezet és cserediák- programokat is szervezünk ezen keresztül. A kertészetünk időközben felvette így a Cuci Muci nevet, melynek a kínálatát szeretnénk tovább bővíteni saját termékekkel. Például jövőre paradicsomlevet, savanyúságokat, fokhagymakrémet akarunk előállítani, valamint chilikrémet is, amely a CsiliVili nevet viseli majd. Három különböző erősségű chilikrémet szeretnénk készíteni, de ehhez elengedhetetlen egy steril előállító üzem. Mint kézműves termék most is elő tudnánk állítani, de azért a kiskonyhában nehéz lenne, ezért szeretnénk beüzemelni majd egy nagyobb helyiséget erre a célra. Egy webshoppal is rendelkezünk, melyet gyerekkori barátommal, Mikusák Istvánnal álmodtunk meg. Az online boltban az aktuális zöldségeket és termékeket tudják a vásárlók megrendelni, kényelmesen otthonról vagy akár munkából. Sok embernek munka miatt nincs ideje kimenni a piacra, vagy amikor már kimegy, akkor nincs kint senki sem. Nálunk le tudja adni a rendelését és mi házhoz visszük, de sok céggel megegyeztünk, hogy munkaidő előtt vagy szünetben direkt a munkahelyre szállítjuk ki az árut. Jelenleg kedden és pénteken van kiszállítás, és egyre nagyobb az érdeklődés iránta. Azok, akik a webshopon keresztül vásárolnak, ingyen hozzájuthatnak elismert mesterszakácsok által összeállított receptekhez is. Mindenképp az egészséges vonalat szeretnénk követni a shopban is, szirupokat, glutén-, laktóz-, cukotmentes és vegetáriánus termékeket is fogunk kínálni. A kapcsolatokat már sikerült kiépítenünk, de a papírokra még várnunk kell. A jelmondatunk a „Hoppá-hoppá, gyere, jó lesz, az egészség az első!” A „hoppá-hoppá” jelmondatot amúgy a Republic együttes menedzserének a jóváhagyásával használhatjuk, mert ők ezzel indulnak fel a színpadra koncert előtt – mondta büszkén.

A Cuci Muci webshopban egészséges, Vajdaságban termelt termékeket tudnak vásárolni (Fotó: Horváth Attila)

A Cuci Muci webshopban egészséges, Vajdaságban termelt termékeket tudnak vásárolni (Fotó: Horváth Attila)

Vilmos hozzátette, hogy bár a szakmát a szülőktől tanulták el, ettől függetlenül folyamatosan fejlesztik önmagukat. Felhívta rá a figyelmet, hogy haladni kell a korral a kertészkedés világában is.

– A webes felületet például nem én kezelem, mert egyáltalán nem értek hozzá, de ezzel megbíztunk mást. A munka is egyre több, ezért tavasztól 1–2 embert fel kell vennünk, aki besegít a napi teendőket ellátni. A legfontosabb, hogy a minőség rovására soha nem mehet semmi sem. Mi képviselünk egy bizonyos szintet, amit meg kell tartani, hiszen az állandó kuncsaftokat meg kell becsülni, felelősséggel tartozunk irántuk, valamint ezzel jó példával szolgálunk az újak előtt is. A mai internetes világban, ha nagyot hibázik az ember, olyan gyorsan elterjed a híre, hogy csak na, és ezt nem engedhetjük meg magunknak – tette hozzá a termelő.