2025. május 23., péntek

Kiállítás és mesemondás

Berecz András fotóival és meséjével kápráztatta el a zentaiakat

Csütörtökön a zentai közönség számára is megnyitották Berecz András mesemondó, Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását, amelyet június 5-ig a városháza oszlopcsarnokában, majd június 12-ig a Kiszsinagógában ingyenesen tekinthetnek meg az érdeklődők. A kiállítás a Kárpát-medence harangjainak és a magyarság történelmének sokszínű világát mutatja be a látogatók számára. A megnyitó után került sor Berecz András Fel a medvére, a fa nem játék! című mesés estjére, amelyre az esemény meghirdetését követő néhány órán belül az összes jegy elkelt. Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere a program jelentőségét hangsúlyozva erről is szólt:

– Ez a kiállítás a nemzeti összetartozás szempontjából is jelentős, hiszen a fotók Kárpát-medence harangjait örökítik meg. A megnyitó utáni mesés estre pedig óriási volt az igény és az érdeklődés, ezért azon vagyunk, hogy a közeljövőben megtartsunk még egy ilyen eseményt.

A kiállítást Berecz András és Bicskei Zoltán filmrendező, grafikus nyitották meg. Bicskei Zoltán beszédében a harangkészítést egyfajta beavatási rítusként, közösségformáló erőként jellemezte, és szót ejtett az absztrakt festészetről is:

– Az absztrakt világ a jobbaknál az érzékszervi, lelki, zsigeri fájdalmakról, problémákról, káoszról, erről a fájdalmas világról próbál valamit fölvillantani. A rosszabbaknál semmi mást nem jelent, mint egyfajta pszichés öngyógyítást.

 

Berecz András (Gergely Árpád felvétele)

Berecz András (Gergely Árpád felvétele)

Hozzátette, hogy ma az absztrakt művészet gyakran arra szolgál, hogy elrejtsük, hogy már elveszett a kézműves tudásunk, az absztrakton kívül nem tudunk mást festeni.

– Ezeken morfondíroztam, amikor találkoztam András képeivel, amik az absztrakt festészetre hajaznak, csak éppen annál százszor jobbak. Hiszen a természeti jelenség önmagában nem elég, kellett valami más is: a látó szem, ami mindezt rendbe rakta, keretezte, tömörítette, összefogta, és ezáltal egy belső erőt adott neki – fogalmazott Bicskei Zoltán.

Berecz András megnyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy mesemondóként mi sem áll távolabb tőle, mint egy kiállítás, hiszen ő azt szereti, ha mesélhet. Arra buzdította a jelenlévőket, hogy ne csak a képeket nézzék meg, hanem az alattuk lévő szöveget is olvassák el. Beszédében a harangokhoz való spirituális kötődéséről és a történelmi emlékezet megőrzéséről is mesélt utánozhatatlan stílusában:

– Megláttam, hogy a harangnak a szíve, amit nyelvnek, szívnek is mondanak, milyen formát ütött ötszáz év alatt a sötét harangpalástra. Didergő árvákat egymáshoz bújva tűz fényénél. Akkor azt mondom, ezt le kell hoznom. Adósa vagyok az embereknek.

A megnyitót a Bodor Anikó Hagyományápoló Egyesület fellépői színesítették.

A Szívverés a magasban kiállítássorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában jött létre, a zentai kiállítás pedig a Thurzó Lajos Művelődési–Oktatási Központ közreműködésével valósult meg.

A Bodor Anikó Hagyományápoló Egyesület népzenével, énekkel és tánccal emelte az est fényét (Gergely Árpád felvétele)

A Bodor Anikó Hagyományápoló Egyesület népzenével, énekkel és tánccal emelte az est fényét (Gergely Árpád felvétele)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A mesemondó és a zentai közönség (Gergely Árpád felvétele)