2025. július 16., szerda

A koordinált jelöltállítás sikere Hódmezővásárhelyen

Az ellenzék által támogatott független jelölt, Márki-Zay Péter nyerte az időközi választást

Megdöbbenés a kormánypártokat támogató sajtóban, és a remények feléledése az ellenzéki oldalon, ez a két alapérzés jellemezte a vasárnap estét, miután napvilágot látott a nem kis meglepetést okozó hír, hogy a „Fideszes városnak” tartott Hódmezővásárhelyen az ellenzék által támogatott jelölt meggyőző fölénnyel vert rá kormánypárti vetélytársára.

A hódmezővásárhelyi polgármester-választást Márki-Zay Péter (független) 13 076 szavazattal (57,49 százalék) nyerte, Hegedűs Zoltánt, a Fidesz–KDNP jelöltjét, a város alpolgármesterét 9468-an (41,63 százalék), Hernádi Gyulát (független) 201-en (0,88 százalék) támogatták. A voksoláson a szavazópolgárok több mint 62 százaléka vett részt.

A hír teljesen elhalványította azt, hogy egy másik időközi választást is tartottak aznap, amely több mint meggyőző kormánypárti győzelmet hozott. A Bács-Kiskun megyei Kiskunhalason Juhász György, a Fidesz–KDNP jelöltje több mint kétszeres szavazatkülönbséggel győzött a településen tartott időközi önkormányzati képviselői-választáson.

A GYŐZTES BESZÉD

Márki-Zay Péter, aki elárulta, hogy a tanácsadók javaslatára három beszéddel is készült – eggyel, ha nyer, eggyel, ha kis arányban veszít, és eggyel, ha nagyobb arányban – végül a győztes beszédét mondta el vasárnap este.

– Ma Hódmezővásárhelyért dobogott az ország szíve, a város ma történelmet írt – jelentette ki a voksolás utáni sajtótájékoztatóján.

„A mai választás Hódmezővásárhelyen azt bizonyította, hogy az országban van még demokrácia, hiszen az emberek kifejezték a véleményüket” – fogalmazott Márki-Zay Péter.

Véleménye szerint Hódmezővásárhelyen és az országban is rendszerváltó hangulat van. A leendő polgármester szerint az eredmények az egész országnak reményt adnak arra, hogy a Fidesz legyőzhető.

Kormánypárti oldalról Lázár János kancelláriaminiszter, Hódmezővásárhely egykori polgármestere értékelte az eredményt.

A városért fognak továbbra is dolgozni, ahogy az elmúlt 27 évben is tették, mondta. „Hegedűs Zoltán mintegy 9500 voksot kapott, annyit, amennyit 2014 őszén és tavaszán a Fidesz jelöltje. A párt támogatóinak bizalmát négy év távlatában sikerült megőrizni, ez jelenti a legnagyobb sikert” – értékelt a politikus, aki a térség országgyűlési képviselői posztját is betölti.

A KOORDINÁLT JELÖLTÁLLÍTÁS KIHÍVÁSA

Az ellenzéki táborban a hír hallatán ismét felerősödtek a Fidesz legyőzhetőségét emlegető hangok, másnap pedig már meg is tartották a párt- és listavezetők az első sajtótájékoztatókat, melyek annak a mikéntjét taglalták, hogyan tudnának egyetlen ellenzéki jelöltet állítani a Fideszes jelölttel szemben az egyéni választókerületekben.

Karácsony Gergely, az MSZP–Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje, a Párbeszéd társelnöke hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón azt mondta, a hódmezővásárhelyi választás fontos tanulsága, hogy a szavazatokat nem lehet megosztani, csak az esélyes jelöltre leadott szavazat hoz változást.

Kiemelte, továbbra is nyitottak az együttműködésre „a demokratikus ellenzéki pártokkal” és nem rajtuk fog múlni, ha nem jön létre a széles ellenzéki együttműködés.

A Demokratikus Koalíció (DK) az MSZP után az LMP-vel is meg szeretne egyezni a koordinált egyéni jelöltállításáról – közölte hétfői budapesti sajtótájékoztatóján a párt elnöke, Gyurcsány Ferenc.

Az MTI tudósítása szerint a politikus a vasárnapi hódmezővásárhelyi polgármester-választásra hivatkozva azt mondta, a demokratikus ellenzék süket, ha nem hallja, hogy az egyéni körzetekben nincs helye közöttük versengésnek. Az együttműködő demokratikus pártok a Fidesz legerősebb ellenfelei, ezért ha mindenütt csak egy jelöltet indítanak, akkor ők lesznek a legerősebb kihívók – tette hozzá.

A vasárnapi hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választás ellenzéki sikerének egyértelmű üzenete, hogy széles körű összefogásra van szükség a „demokrata oldalon” – hangoztatta Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke is hétfőn, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján.

ÖSSZEFOGÁS VAGY ÖSSZEVESZÉS?

Kormányoldalon sokakban a 2002-es váratlan Fidesz-vereség rossz emlékét idézte fel a hódmezővásárhelyi vereség híre, erről tanúskodnak a már vasárnap este megjelenő kommentárok, melyek a veszélyre figyelmeztettek.

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Csoport vezetője a pestisracok.hu portálon ezzel szemben egy egészen más lehetséges forgatókönyvet vázolt fel, szerinte az ellenzék egy napig örömünnepet fog tartani, a következő nap viszont „vezetői várhatóan összevesznek azon, mi következik a vásárhelyi eredményekből”.

„Logikusan minden ellenzéki jelöltnek vissza kellene lépnie, s a maradék néhány napban szimpatikus független jelölteket kellene állítani 106 választókerületben” – vélekedett az elemző. A koordináció megoldásához ma egy lépéssel sem került közelebb az ellenzék – tette hozzá az elemző, aki szerint a hódmezővásárhelyi vereség a Fideszre pont ellenkező hatással lesz: „egy napig keserűség, utána ösztönzés a még elszántabb küzdelemre”.

„A Fidesz legnagyobb ellensége saját szavazói közömbössége, a vásárhelyi vereség talán felrázhatja őket is” – jegyezte meg az elemző.

ORBÁN: SEMMIT SEM ADNAK INGYEN

Megszólalt a témában Orbán Viktor is.

„A választás tétje nem változott, egyetlen dologról szól: bevándorlóországgá alakulunk-e a választás eredményeképpen vagy nem” – reagált a kormányfő hétfőn a hvg.hu-nak a hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választás eredményét firtató kérdésére.

Márki-Zay Péter győzelmét így kommentálta: „Az emberek egy új városvezetőt akartak választani, meg is választották, gratulálunk neki, és sok sikert kívánunk, Hódmezővásárhely egy fontos város, mindig is szívünkön viseltük a sorsát, mindent meg fogunk tenni a fejlődéséért”.

Arra a kérdésre, hogy mit kell a Fidesznek másképpen tennie ahhoz, hogy az április 8-ai parlamenti választás ne így alakuljon, az MTI közlése szerint a kormányfő, aki egyben a Fidesz elnöke, így reagált:

„A Fidesznek azt a régi tudást kell felidéznie, hogy a mi közösségünknek soha semmit nem adnak olcsón vagy ingyen, tehát mi csak úgy, véletlenül vagy szerencse révén, vagy a többiek gyengesége miatt sosem nyertünk választást. „Ha nyerni akarunk, akkor a mi közösségünknek kétszer-háromszor annyi erőt kell mozgósítani, mint az ellenfeleinknek, ez most is így van, kettőzött erővel kell dolgozni, ez a tanulság” – jelentette ki a miniszterelnök.

Magyar ember Magyar Szót érdemel