2025. május 12., hétfő

11 OneDrive tipp

Cikkünkben megmutatjuk, hogyan hozhatjuk ki a maximumot meglévő OneDrive tárhelyünkből, maximálisan kihasználva annak képességeit.

Egyike a legjobb online tárhelyeknek a OneDrive, ami jelentős részben a mély Windows 10-integráltságának köszönhető. Office 365-előfizetés mellett ráadásul nem kell számolgatni a szabad tárterület méretét, az 1 TB-os kapacitás elegendő helyet ad a legtöbb személyes fájl, dokumentum tárolásához.

Tévedés azt gondolni, hogy a OneDrive tartalmát egy az egyben szinkronizálni kell minden eszközödre. Nem kell attól félni, hogy egy 600 GB-os tárhely aktiválásával használhatatlanná válik a kis beépített háttértárolóval rendelkező noteszgép. Lehet kérni szelektív szinkronizálást, másrészt az őszi alkotói frissítés óta a Windows 10-ben megjelent az [Igény szerinti fájlok] funkció, amellyel fájlonként meg lehet határozni, hogy mely állományt, mappát szeretnénk minden esetben a gépeden látni, és melyek azok, amelyek online tárolásával is megelégszünk. A funkció használatához kattintsunk jobb egérgombbal a fájlra vagy mappára, majd a helyérzékeny menüben válaszszuk ki a megfelelő opciót. Emellett keressük fel a OneDrive kliensoldali programját is, ahol kiválaszthatjuk a szinkronizálandó mappákat. Itt érdemes komplett könyvtárakat kizárni, így azok egyáltalán nem jelennek majd meg a gépen, például backupmappa elég, ha csak a felhőben van.

Ha a böngésződben bejelentkezünk a OneDrive-profilba (onedrive.live.com), az oldalsávon látszik, hogy összesen mennyi tárhelyed van, és abból még menynyit használhatunk fel. Ha rákattintunk, a szolgáltatás további információkat árul el. Ingyenesen 5 GB-ot kap minden regisztráló, amelyet egy Ofice 365-előizetés 1024 GB-tal egészíthet ki. E mellé a régi ügyfelek egy 10 GB-os hűségbónuszt, valamint egyéb ajándék gigabyte-okat is kaphatnak, az új regisztrálóknak pedig a meghívókkal szerezhető bónusz lehet érdekes, amelynek értelmében minden ismerős után 0,5 GB-ot kapnak, amennyiben az általuk megosztott linken keresztül regisztrálnak a szolgáltatásra. E módszerrel maximum 10 extra GB-hoz lehet hozzájutni. Ha még így is kevés lenne a rendelkezésre álló szabad tárhely, a tárterület kezelésén belül ki lehet üríteni az online lomtárat, valamint a [Mi foglalja a helyet] hivatkozásra kattintva meg lehet nézni a tárhelyre felmentett legnagyobb kiterjedésű állományokat. Mintha egy WinDirStatot futtatnánk le a szerveren.

Több előnye is van annak, ha a hatalmas állományokat a Microsoft felhőjében tároljuk. A biztonsági mentés és az egyszerű megosztás mindenképpen a pozitívumok sorát erősíti, sőt e módszerrel akár több gigabyte-nyi információt is csatolhatunk Outlook-leveleinkhez mindössze egy másodperc alatt. A háttérben ekkor valójában nem történik semmiféle másolási művelet, mindössze az állomány már meglévő OneDrive-hivatkozását fogja hozzákötni a rendszer az üzenethez. A csatolmányok között egyébként Dropbox-, Google Drive-, Facebook-linkeket is megadhatunk, amennyiben a Hotmailnek adunk hozzáférést a szolgáltatások eléréséhez.

Immár másodlagossá vált használat szempontjából, hogy pontosan hova mentsük el dokumentumainkat. Ezt remekül példázza, hogy az Office-klienseken belül a betöltés és a mentés szempontjából teljesen mindegy, hogy a dokumentumokat lokálisan vagy online tároljuk – egy helyen lehet elérni őket. Mindkettőnek előnye és hátránya is van: a lokális az offline elérés miatt hasznos, a webes mentéssel pedig bárhol és bármikor elérhetővé válnak a fájlok, szerkeszthetők egy Office-kliens segítségével vagy a böngészőben futtatható Office Online alkalmazásokkal is. Még szerencse, hogy a OneDrive mindkét tárolást támogatja. A szolgáltatással ráadásul a csoportmunkát is új szinte helyezheted, a megosztott dokumentumokat ugyanis egyszerre többen is szerkeszthetik párhuzamosan és valós időben.

Ha böngészővel keressük fel a OneDrive tárhelyét, akkor a képeknél a helyérzékeny menüben találunk egy Office Lens funkciót. Utóbbi egy beépített képoptimalizáló modult jelent, amellyel olvashatóbbá tehetjük a korábban lefotózott dokumentumokat, névjegykártyákat. Aktiválásával a háttérben lévő mesterséges intelligencia kiküszöböli az árnyékokat és a torz képszögeket, és kiegyenesíti a szöveget. Meglepően jó hatékonysággal dolgozik, érdemes kipróbálni.

Kevesen tudják, hogy a OneDrive nem csupán a legfrissebb verziókat őrzi meg dokumentumainkról, hanem azok előzményeit is. Az online felületen könnyedén elérhető a verziókövetés, amely talán a leghasznosabb biztonsági funkció adatvesztés és véletlen felülírás ellen. A kiválasztott fájl helyi menüjében válaszszuk a [Verzióelőzmények] menüpontot, ahol 25 mentésig visszamenőleg megtaláljuk az előző fájlverziókat. Ha valamit véletlenül töröltünk akár összes eszközödről, akkor se essünk pánikba. Amennyiben azt a OneDrive is szinkronizálta, akkor az online felületen a [Lomtár] menüben megtalálható.

A OneDrive segítségével egész mappákat, dokumetumokat, képeket vagy éppen videókat is beágyazhatunk weblapokba, a webes felületen a [Beágyazás] lehetőséget választva. Ráadásul a Word-, Excel-, OneNote-, PowerPoint-állományok finomhangolására is lehetőség van, az Excel-dokumentumoknak meghatározható a szélessége, magassága, a nyitó munkafüzet, hogy a rácsvonalak megjelenjenek-e...

Pofonegyszerű a OneDrive-on megtalálható állományok megosztása, viszont érdemes elmélyülni a beállításokban, számos, korábban nem látott lehetőséggel. A webes felületen megjelenik a lejárat dátumának beállítása, amellyel csak egy bizonyos időintervallum alatt engedélyezhetjük az állományok elérését, megadható, hogy a partnerek csak öt napig tölthessék le az átküldött állományt. Az oldalsávon a [Hozzáférés kezelése] gombra kattintva pedig bármikor megnézheted, hogy kinek, milyen időtávra adtál elérést, illetve ugyanitt vissza is vonhatod a korábban kiadott hozzáféréseket.

Android- és iOS-készülékekre is érdemes telepíteni a OneDrive applikációját. A programok egyrészt támogatják az automatikus képfeltöltést, segítségükkel offline másolatokat készíthetünk, illetve egész mappákat is kitűzhetsz a kezdőképernyőre.

Nem veri nagy dobra, de a OneDrive automatikusan címkéz minden, a felületére feltöltött fotót. A háttérben egy mesterséges intelligencia elemzi a fájlokat, felismeri a túlnyomóan szövegeket, állatokat, embereket tartalmazó, az étel- és a csoportképeket is. A funkció teszteléséhez a OneDrive webes felületén a jobb oldali oldalsávban kattints a [Fényképek], majd a megjelenő oldalon a [Címkék] lehetőségre. Ha tetszik a funkció, máris hozzákezdhetünk a címkézéshez, a webes felületen a képekre kattintva.

Önmagában is gazdag funkcionalitással rendelkezik a OneDrive, ám az IFTTT-nek és a nyilvános API-knak köszönhetően más szolgáltatásokkal is összeköthető, kvázi központi tárolónak használva az online tárhelyet. Az ifttt.com/onedrive oldalon több mint egy tucat kész receptet találunk ehhez, például a Gmail-fiókba érkező csatolmányokat. Az Instagramon lájkolt képek automatikusan elmentethetőek a tárhelyünkre, vagy éppen eltároltatható mindennap a Yandex aktuális háttérképe. A művelet minden esetben automatizáltan, a felhasználó beavatkozása nélkül zajlik, mindaddig, amíg azt engedélyeztük. (PC World nyomán)

Magyar ember Magyar Szót érdemel