Négy KF sorozatú Intel processzor jelenik meg a nem is oly távoli jövőben, amelyek a Core i9-9900KF, a Core i7-9700KF, a Core i5-9600KF és a Core i3-9350KF jelölést kapják. A „KF” jelzésből a „K” betű a szorzózár-mentességre utalhat, ahogy azt már megszokhattuk, az „F” pedig az inaktív vagy fizikailag hiányzó iGPU-ra hívhatja fel a figyelmet.
Hasonló dologra korábban már volt példa, azaz jelentek már meg olyan Intel processzorok, amelyek nem rendelkeztek aktív iGPU-val. Ezzel a gyakorlattal a vállalat azokat a processzorlapkákat értékesítheti, amelyeknél az iGPU részleg valamely komponens vagy komponensek hibái miatt nem használható az eddig piacra dobott modelleknél, a processzor részleg azonban hibátlan, így kár lenne eldobni a lapkát. A „KF” sorozatú lapkáknál akár fizikailag is hiányozhat az iGPU, ami csökkentené a lapkák komplexitását, ez pedig a lapkaméretre és a kihozatali arányra is pozitív hatást gyakorolhatna. A nyolcmagos lapkáknál 15%-os, a hatmagos lapkáknál pedig nagyjából 25%-os területcsökkenést eredményezne az iGPU elhagyása, már amennyiben tényleg ez a terv és nem a hibás egységek egyszerű letiltása. Mivel az Intel háza táján a 14 nm-es csíkszélesség leterheltsége miatt elég nehéz teljesíteni a piaci megrendeléseket, hiszen annyiféle termék készül ezzel a technológiával, amennyit a jelenlegi kapacitással nem lehet győzni, így a „KF” sorozat bevezetése jó megoldás lenne a helyzet javítására. A „K” sorozatú processzorokat rendszerint úgysem azért veszik, hogy az iGPU-t használják, vagyis az esetek többségében mindenképpen kerül videokártya az adott gépbe, így az iGPU-ra nincs is nagy szükség. Fogyasztás terén az iGPU elhagyása számottevő előnyt egyébként nem hozna, hiszen az inaktív iGPU-t le tudja választani a rendszer a tápellátásról (Power Gating), így a lapka felhasználó által letiltott részlege nem fogyaszt feleslegesen. A „KF” sorozatú processzorok mellett „F” sorozatú termékek is érkeznek, szorzózáras kivitelben, de iGPU nélkül kerülnek a boltok polcaira. Az újdonságok között első körben két modell kap helyet: az egyik a Core i5-9400F, a másik pedig a Core i3-8100F lesz.
Jön a Glacier Falls HEDT platform is, ám asztali fronton két új lapkakészlet érkezik, amelyek a belépőszintet, illetve a kereskedelem fő áramát veszik célba. Az egyik a B365 Express, míg a másik a H310C Express – utóbbi igazából a H310-es lapkakészlet korábban emlegetett 22 nm-es változata lesz, amelynek gyártásába a hírek szerint a TSMC is beszállt. Hogy a B365 Express is 22 nm-es csíkszélességgel készül-e? Erre elég nagy az esély, hiszen így tehermentesíteni tudná az Intel az igencsak leterhelt 14 nm-es gyártósorokat, amelyek nem győzik a piaci igények kielégítését, így egyes processzorokból kisebb hiány alakult ki az elmúlt hónapok során. És ez a hiány sajnos az árak alakulásán is meglátszik, egyre drágábbak lehetnek az új termékek. A két új lapkakészlettel szerelt alaplapok várhatóan erősebb VRM-et kapnak, mint aktuális társaik, így a belépőszinten is gond nélkül alkalmazhatóak lesznek a kilencedik generációs Core sorozat hat- és nyolcmagos tagjai, amelyek akár 140 wattnyi teljesítményt is igényelnek, ha aktiválódik a Turbo Boost szolgáltatás. Jelenleg még arra is van esély, hogy a B365 Express lapkakészletnél bevezetik a tuning támogatást annak érdekében, hogy az újdonság konkurenciát állíthasson az AMD B450-es lapkakészletének, amely lehetőséget biztosít a túlhajtásra.
(ipon.hu nyomán)
