2025. május 12., hétfő

A legnagyobb aranytartalékok

A 30. helyen Mexikó áll 120,5 tonnás aranytartalékával. Nem csak tárolja, hanem gyártja is az aranyat. A közép-amerikai ország a 10 legnagyobb aranyásatásokat végző ország között van. Mexikó aranyának egy részét a londoni Bank of England kincseskamráiban őrzi.

A 29. helyen Dél Afrika áll 125,3 tonnás aranytartalékával, mint a világ egyik legnagyobb aranygyártója, de ez a tevékenysége nagyban alábbhagyott az utóbbi néhány évben.

A 28. helyen Svédország áll 125,7 tonnás aranytartalékával, amelynek egy részét a Bank of England, a Bank of Canada és az amerikai Federal Reserve Bank valamint a svájci Swiss National Bank tárolja.

A 27. helyen Szingapúr áll 127,4 tonnás aranytartalékával. Azok, akik biztonságos helyet keresnek aranyuk tárolására, gyakran döntenek Szingapúr mellett, mert az országot nem sújtják vesztegetési botrányok, a bűnözés és az adók minimálisak, az arany raktározásának ára pedig itt igazán versenyképes.

A 26. helyen Thaiföld helyezkedik el 152,4 tonnás aranytartalékával. Thaiföld bányássza az aranyát és polgárai igazán nagyra értékelik az aranyukat, ám a dél-kelet ázsiaiak a drágaköveket is nagyra értékelik.

A 25. helyen Algéria áll 173,6 tonnás aranytartalékával, és erős aranybányász tradícióval  is rendelkezik. Az aranyat itt még a római kor előtt is bányászták kisebb arányban, ám a kormány csak most ismerte fel igazán az aranybányászat fontosságát és serkenti az arany nagy arányokban történő bányászatát.

A 24. helyen Venezuela helyezkedik el 187,6 tonnás aranytartalékával. A legjobban elhelyezkedő  20 ország között volt, ám az államadósság és a gazdasági válság mérsékléséért túladott 1,7 milliárd dollárnyi aranyán 2016 első felében. Jól felállított aranytermelés folyik az országban, ám a gazdasági helyzete miatt sokan engedély nélkül is hozzálátnak az arany bányászatához.

A 23. helyen a Fülöp-szigetek állnak a 196,4 tonnás aranytartalékukkal. A Fülöp-szigetek Ázsia egyik legnagyobb aranybányásza, becslésük szerint még sok van kiemeletlenül, tehát sokkal több a hivatalosan jelzettől. Az igazán szegény polgárai vállalják, hogy még erősen mocsaras vidékeken is búvárkodnak arany reményében.

A 22. helyen Belgium helyezkedik el 227,4 tonna aranytartalékával, amelynek nagy részét a Bank of England és a Bank of Canada tárolja. Volt róla szó, hogy visszatranszportálják aranyukat az országukba, ám a szállítással kapcsolatos biztonsági kérdések és az arany tárolására kiszemelt helynek a problémái is felmerültek.

A 21. helyen Ausztria áll 280 tonna aranytartalékával, amelynek nagy hányadát külföldön tárolják, a Bank of England kincstáraiban, de az Ausztriai Nemzeti Bank dolgozik azon, hogy visszahozza az aranyat Bécsbe, hogy legalább az aranytartalék felét otthon őrizhessék.

A 20. helyen Spanyolország áll 281,6 tonnás aranytartalékkal. Még a keresztény egyház előtti időkben is folyt Spanyolország területén az aranybányászat, ám később a rómaiak igazán jövedelmező tevékenységgé kovácsolták ezt az ipart.

A 19. helyen Libanon helyezkedik el 286,8 tonnás aranytartalékával. Nem a világ legstabilabb országa, de a kis közel-keleti állam gazdag aranyban, Szaúd-Arábia után a második a térségben. Bányássza az aranyat, ám az nem tekint rá bőséges természeti erőforrásként.

A 18. helyen Kazahsztán áll 289,3 tonna aranytartalékkal, pillanatnyilag fejleszteni szeretné aranyásó iparát, külföldi befektetők bevonásával a 10 legnagyobb aranyat bányászó ország közé szeretne feljutni 10 év leforgása alatt.

A 17. helyen az Egyesült Királyság helyezkedik el 310,3 tonnás aranytartalékkal. Sok ország választja, hogy a Bank of England kincstáraiban tárolja aranyát, amely a második legnagyobb a világon a New York-i Federal Reserve után. Jelenleg nincs aktív aranybánya az Egyesült Királyság területén, de sokáig úgy tekintettek Londonra, mint az aranykereskedelem fővárosára, a legnagyobb import- és exportőrre.

A 16. helyen Szaúd-Arábia áll 322,9 tonnás aranytartalékával. A kőolajban gazdag ország a térség legnagyobb aranytartalékával is rendelkezik, és az olaj után az aranyásó tevékenységre is nagy hangsúlyt fektetnének, archeológusok szerint az aranyat itt 5000 évvel korábban is bányászták.

A 15. helyen Portugália helyezkedik el 382,5 tonnás aranytartalékával. Tekintettel arra, hogy az ország gazdaságilag instabil, voltak felkérések arra, hogy adják el az aranytartalék egy részét és csökkentsék az államadósságot.

A 14. helyen Tajvan áll 423,6 tonnás aranytartalékával. A Kína melletti kis ország egy szigeten, az aranyban látja a biztonságot, abban az időben, amikor Észak-Korea állandóan fenyegetést jelent. A bizonytalan idők azonban az arany árára pozitív hatást gyakorolnak.

A 13. helyen Törökország áll 495,6 tonna aranytartalékkal. Úgy tekint az aranyra, mint a legjobb természeti adottságra. Krisztus előtt 9000 évvel találtak először aranyt Törökország területén, ám még csak most figyeltek fel erőforrásaikra a nemzetközi tényezők.

A 12. helyen az Európai Központi Bank helyezkedik el 504,8 tonnás aranytartalékával amelyet a világ öt pontján tárolnak. Az aranytartalékuk úgy jött össze, hogy a tagállamok nagy mennyiségben vásároltak aranyért eurót annak bevezetésekor.

A 11. helyen India áll 557,8 tonna aranytartalékával. India kis aranyásó kapacitással rendelkezik, szükségleteinek nagy részét külföldről importálja. Az indiai családok több aranyat tárolnak otthonaikban ékszer formájában, mint más országokban.

A 10. helyen Hollandia áll 612,5 tonnás aranytaralékkal, amelyet az amsterdami kincstárból a Zeist melletti különlegesen erre a célra épített kincstárba szeretnének áthelyezni. Részben a Bank of England, a Bank of Canada és az amerikai Federal Reserve Bank is tárol itt aranyat.

A 9. helyen Japán helyezkedik el 765,2 tonna aranytartalékkal. Jelenleg ki szeretnék szélesíteni az aranybányászó tevékenységeket, mert pozitív visszajelzéseket produkáltak a kísérleti fúrások.

A 8. helyen Svájc áll 1040 tonnás aranytartalékkal, amelynek nagy hányadát az ország kincstára őrzi, a többit pedig a Bank of England és a Bank of Canada.

A 7. helyen Oroszország helyezkedik el. 1778,9 tonnás aranytartalékkal és 1 milliárd dolláros aranyásó birodalommal rendelkezik, amelyet még állandó jelleggel bővít is, importra tehát nincs szükség.

A 6. helyen Kína áll 1842,6 tonnás aranytartalékával. Középosztályának felemelkedésével állandóan növekvő igény mutatkozik az arany iránt. Kína a világ legnagyobb aranyelőállítója Ausztrália és Oroszország előtt.

Az 5. helyen Franciaország helyezkedik el 2435,9 tonnás aranytartékkal, amelynek nagy részét az 1950-es és 1960-as években szerezték. Az állományuk stabil 2009-től napjainkig.

A 4. helyen Olaszország áll 2451 tonnás aranytartalékával, amelyet az olasz Banca d’Italia birtokolja.

A 3. helyen a Nemzetközi Valutaalap áll 2814 tonnás aranytartalékkal. Az IMF 189 ország csoportosulása.

A 2. helyen Németország áll 3373 tonnás aranytartalékkal.

Az 1. helyen az Amerikai Egyesült Államok áll, 8133,5 tonnás aranytartalékkal, amelyet az USA területi kincstáraiban őriznek.

Magyarország csaknem 31,5 tonnás aranytartalékkal rendelkezik, amelyet a közelmúltban ismeretlen forrásból szerzett be. Hosszútávú nemzet- és gazdaságstratégiai célokat szem előtt tartva az ország aranytartalékának jelentős emeléséről döntött a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, melynek eredményeképp 2018. októberében a nemesfém állománya a korábbi 3,1 tonnáról 31,5 tonnára, azaz tízszeresére emelkedett. 1986 óta most először vásárolt újra aranyat a Magyar Nemzeti Bank. Az aranytartalék állományának fizikai formában történt jelentős növelését követően annak Magyarországra szállítása is már megtörtént.

Szerbiának állítólag 19,83 tonnás aranytartaléka van.

Magyar ember Magyar Szót érdemel